تاثیر ارتودنسی روی سلامت روان

تاثیر ارتودنسی بر سلامت روان؛ پاسخ این پرسش متأسفانه آری است، مشکلات دندان ها روی سلامت روان شما تأثیر می گذارند. تحقیقات جدید نشان می دهند که ۷۰ درصد  از افرادی که دندان های نامرتب دارند، می گویند که روی زندگی آنها تأثیر منفی گذاشته و دندان های مشکل دار روی سلامت روان آنها تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که افراد بیشتری درخواست صاف کردن دندان ها، سفید کردن دندان ها، باندینگ کامپوزیت و سایر خدمات دندانپزشکی زیبایی را دارند.

تحقیقی که روی تأثیر مشکلات دندانی روی زندگی افراد انجام شده است نشان می دهد، بی میلی به لبخند زدن به عنوان شایع ترین روشی است که روی بهداشت ضعیف دهان و دندان در زندگی تأثیر می گذارد. 4/5 میلیون (39%) از افرادی که دندان های مشکل داری دارند ابراز داشته اند که سعی می کنند لبخند خود را پنهان کنند یا حتی به طور کلی از لبخند زدن اجتناب کنند. و 4/4 میلیون نفر (31%) ابراز داشته اند که داشتن دندان های بد باعث شده اعتماد به نفس آنها در جمع کمتر شود.

دهانی که به خوبی از آنها نگهداری نشده است، باعث شده است 1/2 میلیون (15%) نفر احساس افسردگی کنند و حتی مانع خارج شدن 400000 (3%) نفر از منزل شده است. 10% (4/1 میلیون) از افراد، به اندازه ای که اگر دندان های بهتری داشتند، صحبت نمی کنند و یک میلیون (7%) ابراز داشته اند که روی زندگی عشقی آنها تأثیر منفی گذاشته است.

این مطالعه نشان می دهد که زنان نسبت به تأثیرات بد ذهنی داشتن دندان های مشکل دار حساس تر هستند، زیرا تقریباً از هر 5 زن، 4 زن (78%) مشکلات دندانی دارند، در مقایسه فقط 63% از مردان مبتلا می شوند. این در حالی است که مردان بیشتر از زنان به داشتن بهداشت ضعیف دهان و دندان اعتراف کرده اند (33 درصد از مردان در مقایسه با 26 درصد از زنان).

دندانپزشکان به وضوح می دانند که رعایت بهداشت دهان و دندان به شما کمک می کند از درد، ناراحتی و بیماری های دهانی که می توانند منجر به از دست دادن دندان ها شوند، جلوگیری کنید. اما اکنون می دانیم که به سلامت اجتماعی شما نیز کمک می کند.

تأثیرات منفی ذهنی و روانی داشتن دندان های مشکل دار که در مطالعه ما شناسایی شدند فراتر از یک موضوع ساده است چرا که برخی از اعضای جامعه ،مشکلات روانی بسیار جدی را نشان می دهند و ما از آنها می خواهیم به دندانپزشک مراجعه کنند.

خبر خوب برای مبتلایان این است که تقریباً برای هر مشکل دندانی راه حلی وجود دارد، چه برای درمان درد باشد و چه بهبود زیبایی. مأیوس کننده است که اکثر شکایاتی که ما با آنها برخورد می کنیم در نتیجه بی توجهی هستند و کاملاً قابل اجتناب هستند – بنابراین تلاش بیشتر برای بهداشت دهان معمولاً بهترین راه حل است.

افرادی که در شمال شرق انگلستان هستند بیشتر از اثرات بد روانی داشتن مشکلات دندانی رنج می برند، زیرا 83% می گویند که این تأثیر داشته است. در حالی که آنهایی که در شرق انگلستان هستند کمترین آسیب را می بینند زیرا فقط 52% می گویند که این مشکلات بر زندگی آنها تأثیر داشته است.

گرچه مردم ولز ادعا می کنند که بهترین دندان ها را دارند، اما از هر پنج نفر چهار نفر(80%) از افرادی که دندان های ضعیفی دارند می گویند که زندگی آنها تحت تأثیر آنها قرار گرفته است.

و گرچه افرادی که در لندن و اسکاتلند هستند اعتراف می کنند که بدترین دندان ها را دارند، اما کمتر احتمال را دارد که تأثیری روی زندگی آنها داشته باشد – 72% از لندنی ها و 70% از اسکاتلندی ها می گویند که داشتن دندان های مشکل دار روی زندگی آنها تأثیر گذاشته است.

در کشور ما ایران نیز تاثیر لبخند بر روی اعتماد به نفس و ارتباطات اجتماعی اثبات شده است و نشان داده شده است که افرادی که لبخند زیباتری دارند،در مراودات اجتماعی خود با اعتماد به نفس بالاتری برخورد می کنند.

پیشگیری و کند کردن مشکلات دندانی را می توان بدون دندانپزشک انجام داد.

پیشگیری و کند کردن مشکلات دندانی را می توان بدون دندانپزشک انجام داد.

پیشگیری و کند کردن مشکلات دندانی را می توان بدون دندانپزشک انجام داد.

در اینجا چند نکته بسیار مفید و ایده های محصولات بهداشتی دهان و دندان برای کمک به مشکلات دندانی ارائه شده اند:

 • یک مسواک برقی خوب تهیه کنید. آنها نباید چندان گران باشند. ما واقعاً فناوری الکتریکی با مسواک برقی را دوست داریم. مسواک های برقی بسیار محبوب هستند.
 • اگر از مسواک برقی استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که سر مسواک را هر سه ماه یک مرتبه تعویض کنید (زمانی که فرچه ها تغییر رنگ داده و نرم و صاف می شوند). در غیر این صورت مسواک بی اثر می شود.
 • برای خمیر دندان، خمیر دندان های زیادی در دسترس هستند، اما خمیر دندان های چند کاره توصیه می شوند.
 • نخ دندان کشیدن را به خاطر بسپارید. برای تمیز کردن بین دندان ها از نخ دندان استفاده کنید. اگر با نخ دندان استاندارد مشکل دارید و این باعث می شود نخ دندان نکشید، سعی کنید از نخ دندان های دسته دار استفاده کنید. استفاده از آنها بسیار آسان است.
 • اگر استطاعت مالی دارید، می توانید روی یک واتر فلاسر سرمایه گذاری کنید. واتر پیک یک برند شناخته شده است و بسیار خوب است، اما محصولات ارزان تری در دسترس هستند.
 • روش دیگر برای تمیز کردن بین دندان ها استفاده از مسواک بین دندانی است. برندهای مختلفی در رابطه با مسواک های بین دندانی فعالیت می کنند. آنها طیف بسیار گسترده ای از مسواک ها، از جمله مسواک های بسیار نرم را برای تمیز کردن بین دندان ها را ارائه می دهند.
 • استفاده از دهانشویه ها می تواند به کاهش خونریزی و تحریک لثه ها، زخم های دهان و جلوگیری ازعفونت کمک کند.
 • اگر دندان قروچه می کنید، می توانید یک محافظ دهان عمومی خریداری کنید. ترجیحاً از دندانپزشک خود نمونه سفارشی آن را دریافت کنید زیرا تناسب کاملی با دندان های شما خواهد داشت. اینها جایگزین بهتری نسبت به انجام هیچ کاری هستند.
 • اگر به ترمیم فوری دندان شکسته نیاز دارید یا اگر قبل از مراجعه اورژانسی به دندانپزشک پرکردگی دندان شما افتاد، می توانید یک کیت پرکننده اورژانسی برای دندان ها بخرید. اینها به عنوان یک راه حل موقت تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، واقعاً مفید هستند. آنها برای دراز مدت دوام نمی آورند، زیرا برای ترمیم طولانی مدت به مهارت ها، مواد و تجهیزات دندانپزشکی تخصصی نیاز دارید.

نکات دیگر برای بهبود سلامت روان …

نکات دیگر برای بهبود سلامت روان ...

نکات دیگر برای بهبود سلامت روان …

 • به دنبال کمک و مشاوره تخصصی باشید. اگر مشکلات بهداشت روانی مداوم یا شدیدی را تجربه می کنید، بسیار مهم است که با یک متخصص سلامت روان مانند روانشناس، درمانگر یا روانپزشک مشورت کنید.
 • مراقب خودت باش. فعالیت های جدیدی را امتحان کنید که مراقبت از خود و آرامش را افزایش می دهند. این می تواند شامل ورزش منظم، زودتر به خواب رفتن، تغذیه سالم، تمرین مدیتیشن، گذراندن وقت در طبیعت، دنبال کردن سرگرمی ها، و اختصاص زمانی برای فعالیت هایی مانند سفر باشد.
 • دوستان و خانواده حمایت گر. اطراف خود را با افراد فهمیده احاطه کنید. احساسات و نگرانی های خود را با افرادی که به آنها اعتماد دارید در میان بگذارید. با دیگرانی که نیازهای مشابه شما دارند ارتباط برقرار کنید.
 • استرس زدایی: برای مدیریت استرس، مکانیزم های مقابله ای را ایجاد کنید. این می تواند شامل تمرین تکنیک های آرام سازی، درگیر شدن در فعالیت های بدون استرس و ایجاد مرزهایی برای جلوگیری از استرس بیش از حد باشد.
 • با خودتان مهربان باشید: با همان مراقبتی با خودتان رفتار کنید که نسبت به کسی که به او اهمیت می دهید رفتار می کنید.
 • قرار گرفتن در معرض منفی گرایی را محدود کنید: مراقب رسانه های ارتباط جمعی که استفاده می کنید و افرادی که اطراف خود را با آنها احاطه کرده اید باشید. قرار گرفتن در معرض محیط های سمی و افراد را در دنیای واقعی و آنلاین به حداقل برسانید.
 • تعیین اهداف هوشمند: اهداف بزرگ تر را به مراحل کوچک تر و قابل دستیابی تقسیم کنید.
 • به دنبال یک تعادل خوب کار و زندگی باشید: برای یک سبک زندگی تلاش کنید که شامل کار، روابط، سرگرمی ها، آرامش و مراقبت از خود باشد. از تعهدات بیش از حد یا کار بیش از حد خودداری کنید، زیرا می توانند روی سلامت روان تأثیر منفی بگذارند.
0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *