تاثیر تحلیل استخوان بر روی ارتودنسی

دندان های شما داخل استخوان دندانی محکم و متراکم درون استخوان فک شما قرارگرفته اند تا به حفظ آنها در جای خود کمک کند. این استخوان با تثبیت موقعیت دندان ها در دهان، این امکان را برای شما فراهم می کند که راحت صحبت کنید و غذای خود را به درستی بجوید. اما زمانی که سلامت دهان و دندان های شما بدتر می شود، شرایط استخوان و دندانهای شما نیز بدتر می شود.

تحلیل رفتن استخوان دندان بسیار ترسناک به نظر می رسد، اما در بین افرادی که به التهاب لثه و سایر اشکال بیماری لثه مبتلا هستند، بسیار شایع است. می تواند منجر به بروز سایر مشکلات دندانی مانند لق شدن دندان ها و مشکل در جویدن شود.

درک علت تحلیل رفتن استخوان دندان بسیار مهم است. هنگامی که می دانید باید مراقب چه چیزی باشید، جلوگیری از آن آسان تر است. بنابراین، ما امروز در مورد علل اولیه تحلیل استخوان دندان، و همچنین چند نکته در مورد چگونگی جلوگیری از بروز آن بحث خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را مطالعه کنید.

تحلیل رفتن استخوان فک چیست؟

تحلیل رفتن استخوان فک و دندان(که به آن تحلیل رفتن استخوان آلوئولار نیز گفته می شود) زمانی اتفاق می افتد که استخوانی که دندان های شما را نگه داشته و حمایت می کند به دلیل تروما به دندان ها یا عفونت در خط لثه شروع به کوچک شدن می کند. در نتیجه، دندان های شما می توانند احساس سستی و ناپایداری داشته باشند که منجر به منحرف شدن آنها از موقعیت خود یا حتی از دست رفتن آنها می شود.

در اینجا برخی از علائم تحلیل رفتن استخوان دندان را بررسی می کنیم:

  • دندان ها احساس لق شدن می کنند و حرکت می کنند و بین آنها فاصله ایجاد می شود.
  • لثه های شما نامناسب تر از قبل به نظر می رسند، گویی کوچک شده اند.
  • لثه هایی که هنگام کشیدن نخ دندان یا مسواک زدن متورم و دردناک هستند.
  • بوی بد دهان
  • تحلیل لثه

تحلیل رفتن استخوان دندان یک شبه رخ نمی دهد. این یک وضعیت پیشرونده است که به تدریج ظاهر می شود. اگر شما و دندانپزشک بتوانید آن را زود تشخیص دهید، احتمال زیادی دارد که بتوانید از آسیب به دندان ها و لثه ها جلوگیری کنید.

تحلیل رفتن استخوان فک چیست؟

تحلیل رفتن استخوان فک چیست؟

علل اولیه تحلیل رفتن استخوان دندان

اما دقیقاً چه چیزی باعث زوال و آسیب به استخوان دندان شما می شود؟ در اینجا شایع ترین علل تحلیل رفتن استخوان دندان را بیان می کنیم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
تغییر رنگ دندان ها در طول درمان ارتودنسی

بیماری پریودنتال (معروف به بیماری لثه)

تحلیل رفتن استخوان دندان معمولاً زمانی رخ می دهد که فردی به بیماری پریودنتال مبتلا باشد که به عنوان بیماری لثه نیز شناخته می شود.

قندها و نشاسته هایی که برای مدت طولانی داخل دهان باقی می مانند به پلاک تبدیل می شوند. با گذشت زمان، تجمع پلاک شروع به پوشاندن دندان ها، درست بالای خط لثه می کند.

این پلاک می تواند سفت شده و تبدیل به تارتار شود، که می تواند به زیر لثه ها نفوذ کند. گاهی اوقات، تارتار می تواند راه خود را به داخل  فضای تنگ بین لثه ها و دندان ها باز کند.

هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، لثه های شما تحریک می شوند و باعث تورم و التهاب می شود ( نخستین علامت پریودنتیت).پریودنتیت یک بیماری جدی لثه است که بافت های داخلی لثه ها را درگیر می کند. استخوان دندان شما اگر درمان نشود، در نهایت از بین می رود و باعث کوچک شدن آن می شود.

از دست دادن دندان

اگر دندانی را از دست بدهید – چه به صورت تصادفی یا با کشیدن یا جراحی – استخوان دندانی که از آن حمایت می کرد می تواند شروع به کوچک شدن کند. به این اثر بعد از از دست دادن دندان، تحلیل استخوان می گویند. بدن شروع به تجزیه استخوان قدیمی و جذب آن در بدن می کند زیرا دیگر استفاده ای ندارد.

به همین دلیل مهم است که در صورت از دست دادن دندان در اسرع وقت کاشت ایمپلنت دندانی را انجام دهید. این به استخوان سیگنال می دهد که دندان جدیدی برای نگه داشتن و حمایت وجود دارد و از کوچک شدن آن جلوگیری می کند.

آسیب تروماتیک

ضربه خوردن و خارج شدن یک یا دو دندان نیز می تواند باعث تحلیل رفتن استخوان دندان شود. این معمولاً پس از یک آسیب ورزشی یا تصادف رانندگی اتفاق می افتد.

هنگامی که ضربه شدیدی به دندان وارد می شود، می تواند باعث شکستگی دندان و آسیب به ریشه آن شود. اغلب اوقات، ضربه، دندان را از استخوان دندان جدا می کند. این می تواند به الیاف پریودنتال دندان شما آسیب برساند، که ریشه دندان شما را به استخوان متصل نگه می دارد، که می تواند منجر به تحلیل رفتن استخوان دندان شود.

همچنین ممکن است به دلیل تحلیل استخوان به عنوان یک عارضه جانبی از دست دادن دندان، دچار استخوان شوید.

سیگار کشیدن زیاد

افرادی که به شدت سیگار می کشند، 4 تا 5 برابر بیشتر از افرادی که اصلاً سیگار نمی کشند، در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه قرار دارند. آنها در معرض خطر بالای ابتلا به ژنژیویت، اولین علامت بیماری لثه هستند.

بدترین بخش این است که تشخیص بیماری لثه در افراد سیگاری دشوارتر است. یکی از نشانه های ابتلا به بیماری لثه خونریزی لثه است. اما از آنجا که تنباکو به عنوان تضعیف کننده خونرسانی در بدن شناخته شده است، این علامت به ندرت در افراد سیگاری مشاهده می شود.

از آنجا که تشخیص بیماری لثه در افراد سیگاری دشوار است، نمی توان فوراً آنها را تحت درمان قرار داد. به این معنا که عفونت گاهی اوقات قبل از اینکه طرح درمانی مورد بحث قرار گیرد، آسیب قابل توجهی وارد کرده است.

علل اولیه تحلیل رفتن استخوان دندان

علل اولیه تحلیل رفتن استخوان دندان

سایر شرایط پزشکی، مانند پوکی استخوان و دیابت

برخی از شرایط پزشکی شما را بیشتر مستعد تحلیل رفتن استخوان دندان در طول زندگی خود می کند. اینها شامل پوکی استخوان که تراکم استخوان را ضعیف می کند و همچنین دیابت هستند که آسیب پذیری شما را در برابر عفونت لثه را افزایش می دهد و بهبود زخم و استخوان را به تأخیر می اندازد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
خمیر دندان مناسب براى ارتودنسی

اگر این شرایط را دارید (یا هر بیماری دیگری که احتمال تحلیل رفتن استخوان دندان شما را افزایش می دهد)، حتماً معاینه مکرر را توسط دندانپزشک خود انجام دهید. به این ترتیب، آنها می توانند هر گونه عفونت لثه را در اسرع وقت تشخیص داده و درمان کنند.

آیا استخوان دندان پس از خراب شدن می تواند بازسازی شود؟

آری، حتی اگر بخشی از استخوان دندان خود را از دست بدهید، راهی برای بازگرداندن آن وجود دارد. شما می توانید این کار را با کمک پیوند استخوان دندان انجام دهید – یک جراحی دهانی که استخوان دندان شما را تشویق می کند تا با مقداری تقویت دوباره رشد کند.

این فرآیند شامل باز کردن استخوان دندان شما و قرار دادن یک بافت استخوانی جدید در جایی است که استخوان قبلاً تحلیل رفته است. این بافت ممکن است از بدن شما یا بدن شخص یا حیوان دیگر باشد. یا حتی می تواند مصنوعی باشد، اگر با استخوان شما سازگاری بیشتری داشته باشد.

هنگامی که بافت جدید در استخوان شما قرار می گیرد، بدن شما به طور طبیعی شروع به بازسازی و ساختن استخوان های بیشتری در اطراف آن می کند. این باعث می شود استخوان دندان شما قوی تر و سالم تر از قبل شود.

چگونه از تحلیل رفتن استخوان دندان جلوگیری کنیم؟

اگر به سلامت عمومی خود اهمیت می دهید، ممکن است مجبور نباشید در تمام عمر خود با تحلیل رفتن استخوان دندان کلنجار بروید. در اینجا برخی از نکات مهم برای جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان دندان برای شما آورده شده اند:

بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید.

بیماری لثه با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان آغاز می شود. برای جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم در خط لثه، حتماً دندان های خود را حداقل دو مرتبه در روز مسواک بزنید. روزانه نخ دندان بکشید تا از شر انباشته شدن پلاک بین دندان ها و لثه ها نیز خلاص شوید. در آخر با دهانشویه شستشو دهید تا باکتری های باقی مانده در دهان از بین بروند.

مکمل های تقویت کننده استخوان را مصرف کنید.

استخوان ها و دندان های خود را با مکمل هایی مانند کلسیم، ویتامین D و فسفر تقویت کنید. آنها نه تنها به کنترل استخوان دندان شما کمک می کنند، بلکه استخوان های شما را از سر تا پا تقویت می کنند و از بروز بیماری هایی مانند پوکی استخوان جلوگیری می کنند.

ترک سیگار را در نظر بگیرید.

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به بیماری لثه و عدم دریافت درمان مناسب برای آن را افزایش می دهد. اما خبر خوب این است که اگر سیگار را ترک کنید، خطر ابتلا به بیماری لثه (و در نتیجه تحلیل رفتن استخوان دندان) به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

رژیم غذایی سالم را حفظ کنید.

سعی کنید مصرف قند و مواد غذایی ناسالم را محدود کنید. به خاطر داشته باشید، این قند و نشاسته است که باعث ایجاد پلاک در دندان ها و خط لثه شما می شود. این غذاها با خوراکی هایی مانند سبزیجات سالم تر که می توانند استخوان ها و دندان های شما را تقویت کنند، جایگزین کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
فوايد ارتودنسی

یک رژیم غذایی متعادل شامل غذاهای غنی از کلسیم، از جمله پنیرهای سالم، سبزیجات برگ سبز دار، توفو، دانه های سویا، ماهی و آجیل را حفظ کنید. قند را به حداقل برسانید تا پلاک و تارتار را از بین ببرید.

چگونه از تحلیل رفتن استخوان دندان جلوگیری کنیم؟

چگونه از تحلیل رفتن استخوان دندان جلوگیری کنیم؟

هنگام انجام ورزش از ابزارهای محافظ استفاده کنید.

ورزشکاران باید همیشه هنگام انجام ورزش های پر برخورد از ابزارهای حفاظتی مانند محافظ دهان استفاده کنند. این شما را در برابر هر گونه آسیب تروماتیک که می تواند باعث کنده شدن دندان های شما شود و به استخوان دندان شما آسیب برساند، محافظت می کند.

معاینه منظم دندانپزشکی برای تشخیص سریع پریودنتیت انجام دهید

برای خلاص شدن از شر هر گونه پلاک و تارتار که می تواند منجر به بروز بیماری پریودنتال و تحلیل رفتن استخوان دندان شود، برای پاکسازی منظم دندان توسط دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید. بهتر است حداقل هر یکسال نیاز به  جرمگیری را ارزیابی کنید.

انجام معاینات منظم همچنین این امکان را برای دندانپزشک شما فراهم می آورد تا لثه های شما را ارزیابی کند و ببیند آیا علائم بیماری لثه را نشان می دهید یا خیر. به این ترتیب، می توانید بلافاصله قبل از اینکه استخوان دندان شما آسیب ببیند، مناسب ترین درمان را برای آن دریافت کنید.

ارتودنسی و تحلیل استخوان

ارتودنسی یا حرکت دادن دندان ها ارتباط مستقیمی با کیفیت استخوان فک و دندان دارد.حرکت دندان از خلال استخوان دندان و فک رخ می دهد و اگر این استخوان سلامت کافی را نداشته باشد و تضعیف شده باشد،حرکات ارتودنسی نه تنها دچار مشکل خواهند شد بلکه حتی ممکن است آسیب زننده باشند.در شرایط تحلیل استخوان،متخصص ارتودنسی باید قبل از شروع ارتودنسی، امکان حرکت دندانی را با متخصص لثه مشاوره نماید که اگر انجام ارتودنسی با شرایط موجود ممکن بود،درمان ارتودنسی شروع شود.در شرایطی که تحلیل استخوان کنترل شده باشد، اغلب با قید شرط مراجعه مداوم به متخصص لثه این امکان وجود خواهد شد ولی در شرایط تحلیل استخوان کنترل نشده،اغلب امکان انجام ارتودنسی وجود نخواهد داشت.

نتیجه گیری

دلایل مختلفی وجود دارند که چرا ممکن است فردی از تحلیل استخوان دندان رنج ببرد. برای برخی افراد، این بیماری لثه است که مقصر است، نه به لطف تجمع پلاک در خط لثه آنها. برای سایرین، این نتیجه آسیب تروماتیک، از دست دادن دندان، و شاید یک بیماری زمینه ای است که استخوان ها را ضعیف می کند.

اقدامات پیشگیرانه ای را که در بالا ذکر کردیم انجام دهید تا از تحلیل رفتن استخوان دندان خود جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را به خوبی انجام می دهید، استخوان ها و بدن خود را با مکمل ها و یک رژیم غذایی خوب تقویت می کنید و به طور منظم توسط دندانپزشک خود معاینه شوید تا بتواند سلامت لثه های شما را بررسی کند.استخوان دندان شما نقش مهمی در حفظ سلامت دندان های شما ایفا می کند. با مراقبت خوب از آن، می توانید سال ها بدون تحلیل رفتن استخوان و با لبخندی زیبا زندگی کنید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *