آناتومی یک لبخند ایده آل

یک لبخند روشن و جذاب، اولین برداشت برنده را ایجاد می کند. بدون گفتن یک کلمه، لبخند شما می تواند شخصیتی با اعتماد به نفس، خوش بین و دوستانه را منتقل کند. لبخندی که از نظر زیبایی دلپذیر باشد از نظر کیفی جذاب است و مردم را به شما جذب مب کند و باعث می شود آنها به طور مثبت پاسخ دهند.

لبخند شما علاوه بر تأثیرات جسمی که می تواند داشته باشد، همچنین می تواند تأثیرات عمده روانی و عاطفی روی شخصیت شما داشته باشد. اگر از لبخند خود آگاه و ناراضی هستید، می تواند تأثیر جدی روی نحوه درک دیگران از شما داشته باشد، و باعث شود شما ترسو، مردد، عقب نشین، غمگین و یا عصبانی به نظر برسید. ممکن است احساس عدم جذابیت، ناکافی بودن و نا امنی داشته باشید.

خوشبختانه، پیشرفت هایی که در زمینه دندانپزشکی زیبایی صورت گرفته است، به تعداد بیشتری از افراد اجازه می دهد تا از درمان های اصلاح لبخندی بهره مند شوند که می توانند ویژگی های دندان های آنها را تغییر دهند تا با تأثیرات مثبت روی زندگی خود شاهد نتایج چشمگیری باشند.

اصول طراحی لبخند

اصول طراحی لبخند

اصول طراحی لبخند

اصول دخیل در یک درمان اصلاح لبخند، تحت عنوان طراحی لبخند شناخته می شوند. آنها در کنار هم، روی زیبایی لبخند فرد تأثیر می گذارند. اصول طراحی لبخند به چهار بخش تقسیم می شوند:

زیبایی صورت: ملاحظات مربوط به صورت و عضلات در بیماران مختلف متفاوت هستند و از طریق تجزیه و تحلیل بصری و عکاسی مورد بررسی قرار می گیرند. آنها شامل چگونگی شکل گرفتن لب ها هنگام صحبت کردن، لبخند زدن یا خندیدن هستند.

زیبایی شناسی لثه: سلامتی و ظاهر لثه های شما عناصر اساسی در طراحی لبخند هستند. قابل مشاهده بودن مقدار زیادی از لثه (لبخند لثه ای)، کانتور ناهموار لثه، التهاب و سطوح ریشه ای که در معرض دید قرار گرفته اند، از جمله شکایات متداول از زیبایی لبخند به دلیل لثه هستند که از جذابیت لبخند شما می کاهند.

میکرو استتیک Microesthetics: این شامل ویژگی های ظریفی است که باعث می شود دندان های شما آنطورری که هستند به نظر برسند، مانند مقدار بازتاب نور و لکه های منحصر به فرد یا رنگ ها. ترمیم ایده آل یکی از خصوصیاتی است که شباهت نزدیکی به دندان های طبیعی دارد. آناتومی دندان های طبیعی در افراد مختلف متفاوت هستند و مختص هر دندان هستند.

ماکرو استتیک Macroesthetics: این ویژگی به تجزیه و تحلیل روابط و تناسب بین دندان های جلو، نقاط برجسته بافت های اطراف و خصوصیات صورت، به منظور اطمینان از طبیعی و جذاب بودن مراقبت های ترمیمی و درمان اصلاح لبخند. دندانپزشک زیبایی و تکنسین لابراتوار دندانپزشکی با کار گروهی، توانایی های فنی و هنری خود را برای خلق ظاهری طبیعی که از نظر زیبایی خوشایند باشد که در آن شکل ها، اندازه ها و ترتیب تک تک دندان ها با ویژگی های خاص شما ترکیب شوند و آنها را تکمیل کنند.

اصول طراحی لبخند

اصول طراحی لبخند

اجزاء لبخند

زیبایی لبخند شامل اعمال برخی از قوانین خاص، ابزارها و راهکارهایی برای ارزیابی شرایط دندان ها و لثه ها است تا دندانپزشک شما در مورد فرایندهای زیبایی و ترمیمی برای اصلاح یا بهبود ظاهر شما تصمیم بگیرد.

برخی از اجزاء اصلی یک لبخند “خوشایند” عبارتند از:

لب ها

لب ها با قابی مقایسه شده اند که تصویر لبخند شما را کامل می کند و دندان ها و لثه های شما را در بر می گیرد. بهبود یا اصلاح شکل، پر بودن و تقارن لب های شما می تواند باعث شود لبخند شما کامل تر به نظر برسد.

برای رسیدن به زیبایی در حد اعلاء، ویژگی های چهره شما باید به دندان ها و خطوط لب شما هماهنگی داشته باشند. هنگامی که لب های شما لبخند وسیعی را تشکیل می دهند، می توان یک خط خیالی را از گوشه های دهان، از یک طرف به طرف دیگر کشید. مقدار دندان های جلوی فک بالا (قدامی ماگزیلاری) که در زیر این خط نشان داده می شوند، به ایجاد یک تصویر جذاب و جوان کمک می کند. در یک لبخند جوان، دندان های جلوی فک بالا باید بین 75 تا 100 درصد از فضای بین لب های بالا و پایین شما را در یک لبخند کامل پر کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ارتودنسي دندان

میدلاین یا خط وسط

نقطه آغاز هر طرح لبخندی خط میانی صورت است، خط عمودی خیالی که بین دو دندان جلوی فک بالا کشیده می شود. از نظر ارزش زیبایی شناسی، خط وسط صورت باید با خط وسط لبخند همسو باشد.

هنگام مشخص نمودن خط وسط صورت، ویژگی های برجسته صورت- مانند چشم ها، بینی و چانه- می توانند گمراه کننده باشند. به عنوان مثال، چشمان شما ممکن است در سطحی کمی متفاوت باشند، یا بینی شما ممکن است در مرکز باشد و هنگام تلاش برای یافتن خط میانی، از سودمندی آنها کاسته شود. یک رویکرد دقیق تر برای مشخص نمودن خط میانی صورت، روی دو نقطه برجسته صورت متمرکز است: یک نقطه بین ابروها و کمان کوپید در مرکز لب بالا. دندانپزشکان با ترسیم یک خط بین این نقاط برجسته، می توانند موقعیت خط میانی صورت را مشخص کنند، در عین حال که جهت خط میانی را نیز تعیین می کنند.

در هر زمان ممکن، خط میانی بین دندان های جلوی فک بالا (دندان های مرکزی پیشین) باید با خط میانی صورت همسو باشد. در مواردی که این امکان پذیر نباشد، خط میانی بین دندان های مرکزی پیشین باید عمود بر خط خیالی باشد که می تواند از گوشه های دهان ترسیم شود.

خط لبخند

خط لبخند شما خطی است که با بالای لب پایین شما ایجاد شده است. در یک خط لبخند ایده آل، لبه های دندان های فک بالای شما هنگام لبخند زدن باید موازی با لب پایین شما باشند. زیر لب پایین شما باید همان خطی را داشته باشد که لثه های فک پایین شما دارند. این همیشه باید یک استاندارد باشد، صرف نظر از اندازه یا شکل لبخند شما. هنگامی که دندانپزشک شما مسیر خط لبخند شما را مشخص کرد، می تواند منحنی یا شکل آن را طراحی کند، و طول ترمیم های جدید شما را مشخص کند.

اصول طراحی لبخند

اصول طراحی لبخند

دندان ها

لبخندهای جذاب چیزهای مختلف مشترکی دارند، از جمله دندان هایی که سفید، بدون لک، صاف، با فاصله مساوی و بدون هیچ شکافی بین آنها، و بدون فشردگی یا همپوشانی هستند.

وقتی لبخند می زنید، دندان های فک بالای شما به نسبت خوبی با لثه های شما، به طور کامل نشان داده می شوند. خطی که لثه ها و دندان ها در آن به هم می رسند، صاف و یکنواخت است. خط لبخند دندان های فک بالا، منحنی لب پایین را دنبال می کند. میدلاین دندان های جلوی فک بالا، به صورت ایده آل در مرکز صورت قرار دارد. “مقدار دندان نمایش داده شده” اصطلاحی است که مقدار ساختار دندانی که در طول نماهای مختلف و موقعیت های لب نشان داده می شود را توصیف می کند.

سایر ملاحظات قابل توجه در مورد دندان هایی که روی لبخند شخص تأثیر می گذارند عبارتند از:

بخشی از فضای بین دندان که به لبه انسیزال (سطح جونده) راه دارد: فضاهای بین لبه های دندان ها (فضاهای شیب دار) از الگویی پیروی می کنند که بین دندان های پیشین مرکزی ایجاد می شود و سپس به طرفین پیش می رود. این الگوهای نیمرخ سایه ای، که با لبه ها و جدایی بین دندان های جلوی فک بالا در برابر پس زمینه تاریک تر دهان ایجاد شده است، به برجسته شدن یک لبخند جذاب کمک می کند. با دور شدن از خط میانی، اندازه و حجم فضاهای شیب دار بین دندان ها افزایش می یابد.

رنگ: عموماً، دندان های مرکزی فک بالا روشن ترین و درخشان ترین دندان ها در لبخند شما هستند. دندان های لترال فک بالا از نظر رنگ (سایه) شبیه دندان های مرکزی پیشین هستند، اما به طور کلی از نظر روشنایی (مقدار) کمی پایین تر هستند. شدت یا اشباع رنگ (کروما) دندان های نیش (دندان های سوم از خط وسط) بیشتر است. دندان های پرمولر اول و دوم (دندان های پشت دندان های نیش)، که روشن تر و درخشان تر از دندان های نیش هستند، از نظر رنگ به دندان های های لترال دندان های نیش شبیه هستند.

دندانپزشک شما هنگام ارزیابی رنگ دندان های شما، بررسی می کند که دندان های فک بالا و پایین شما چقدر به هم نزدیک هستند. هر دو مجموعه دندان ها باید شبیه به هم باشند و رنگ مو، پوست و چشم های شما را تکمیل کنند. برای بهترین نتایج، بازتولید رنگ/ سایه در درمان ترمیمی و زیبایی قدامی باید به زیبایی طبیعی نزدیک باشد، نه اینکه صرفاً روشن ترین و درخشان ترین سایه ها انتخاب شوند. از راهنماهای رنگ برای ارزیابی بهترین رنگ قبل از سفید کردن دندان ها استفاده می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
درد ارتودنسی

نسبت دندان ها: به نظر اکثر افراد، یک لبخند دلپذیر لبخندی است که در آن دو دندان جلوی مرکزی حاکم هستند و نسبت عرض به طول 75 تا 80 درصد دارند. این نسبت طول و عرض سایر دندان ها را در منطقه زیبایی (بخشی از دندان های فک بالا و پایین که هنگام لبخند زدن نشان داده می شوند) هدایت می کند، و باعث می شود لبخند شما متعادل یا متقارن به نظر برسد.

دندان های بلند مساوی هستند با لبخند جوان تر. با گذشت سال ها، فرسایش طبیعی باعث کوتاه یا سالخورده شدن دندان های شما و ظاهر کلی شما می شوند. طول دندان ها همچنین ممکن است در کانتورینگ صورت نقش داشته باشد. به عنوان مثال، دندان های بلند و مربعی- شکل روی صورت چاق و گرد، یک اثر لاغر کننده ایجاد می کنند.

بافت و ویژگی های دندان: دندانپزشکان زیبایی می توانند از مهارت هنری و تجربه بالینی خود برای توصیف ترمیم ها برای ایجاد یک ظاهر زنانه تر (به معنای کوچکتر، صیقلی تر، بیضی- یا گرد- شکل) یا مردانه تر (به معنای بزرگتر، مربع- شکل، ضخیم) استفاده کنند. جدا از هماهنگی یا بهبود ظاهر، احساس و عملکرد دندان های طبیعی شما، دندانپزشکان زیبایی بعلاوه می توانند نواقصی مانند لب پر شدگی یا ترک ها را اصلاح کنند.

زاویه دندان ها: دندان های شما باید در جلو ظاهری متقارن، و در پشت ظاهری متعادل داشته باشند. دندان ها نباید خیلی جلو بیایند یا خیلی رو به داخل باشند. آنها نباید کج، بیش از اندازه بزرگ، یا ناهموار باشند. هنگامی که نوک دندان های جلوی فک بالا به سمت میدلاین است، اثر زیبایی کلی، در رابطه با لب پایین و مهم تر از آن، در رابطه با میدلاین، یک تأثیر هماهنگ دارد.

اکلوژن صحیح: رابطه بین دندان های فک بالا (ماگزیلاری) و فک پایین (مندیبولار)، هنگامی که موقع گاز زدن، جویدن، یا روی هم قرار دادن فک های خود، آنها با یکدیگر برخورد می کنند، بسیار مهم است. چگونگی تماس سطوح جونده دندان های شما، علاوه بر تأثیر روی ظاهر شما، روی سایر دندان ها، لثه ها، گردن و سر، عضلات فک و مفاصل، و سلامت کلی دهان شما تأثیر می گذارد.

اصول طراحی لبخند

اصول طراحی لبخند

موقعیت لبه دندان های پیشین

موقعیت لبه دندان های پیشین- دو دندان وسط چقدر پایین/ بلند هستند- زمینه را برای تناسب بقیه لبخند و خط لبخند شما مشخص می کند. موقعیت لبه دندان های پیشین، جدا از انجام یک عملکرد مهم زیبایی، علاوه بر گفتار و ایجاد صداهایی که با “ف” و “و” آغاز می شوند، برای عملکرد صحیح نیز حیاتی هستند.

بافت لثه

بافت لثه باید سالم به نظر برسد (به این معنا که لثه ها نباید قرمز یا پف دار باشند یا خونریزی داشته باشند). کانتور لثه شکل یا فرم لثه های اطراف گردن دندان ها است. در لبخند “ایده آل” نباید بیشتر از سه میلی متر از لثه ها بین بالای دندان و کف لب بالای شما نشان داده شود. شکل لثه های پیشین فک پایین و دندان های لترال فک بالا باید یک شکل نیمه بیضی یا نیمه دایره ای متقارن باشد. دندان های مرکزی و دندان های نیش فک بالا باید نسبت به لثه ها، شکل بیضی یا تخم مرغی تری داشته باشند.

راهرو باکال

راهرو باکال فضای تاریکی است که بین گوشه های دهان و دندان های فک بالا قابل مشاهده است. تحقیقات حاکی از این هستند که، تحت اکثر شرایط، افرادی که دارای راهروهای باکالی هستند که به طور قابل توجهی کوچک تر هستند (لبخندهای وسیع تر)، تصور می شود “بهترین” یا “جذاب ترین” لبخندها را داشته باشند. به طور کلی، زنان نسبت به مردان، لبخندهای بسیار وسیع تری دارند، قوس دندانی آنها بلندتر است و نسبت دندان به قوس لب در آنها کمتر است.

نیمرخ ظاهری

نیمرخ ظاهری دندان ها زاویه ای است که هنگام دیدن دندان ها از کنار، از لثه ها بیرون می آیند. این می تواند روی پر بودن لبخند فرد تأثیر بگذارد، و همچنین از لب و گونه پشتیبانی کند. پری بیشتر از فرو رفته به نظر رسیدن ظاهر چهره جلوگیری می کند، و ظاهری جوان تر و جذاب تر به آن می بخشد.

سایر ملاحظات آناتومی لبخند

تأثیر لبخند را تنها نمی توان با زیبایی تک تک دندان ها و لثه ها مشخص کرد. هر بیمار منحصر به فرد است، و با توجه به سن، جنسیت، ظاهر، ویژگی های شخصیتی و نیازها و انتظارات زیبایی با یکدیگر متفاوت هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
علت آفت دهان در کودکان

لبخند “ایده آل” همچنین باید ملاحظات فردی مانند ویژگی های صورت، رنگ پوست، رنگ مو و چگونگی مطابقت اندازه، رنگ و وضعیت دندان های شما، و همچنین بافت لثه و لب ها با ظاهر فیزیکی کلی شما را مد نظر قرار دهد. علاوه بر این، ملاحظات اکلوزال و عملکردی ممکن است روی طراحی لبخند هم در دندان های طبیعی و هم در دندان های ترمیم شده تأثیر بگذارند، و ممکن است روی طول عمر درمان زیبایی تأثیر بگذارد.

مفاهیم ماکرو استتیک فقط دستورالعمل ها و نقاط ارجاع برای آغاز ارزیابی زیبایی شناسی، طراحی درمان وانجام آن را ارائه می دهند. مؤلفه هنری دندانپزشکی- بویژه برای دندانپزشکی زیبایی- می تواند توسط دندانپزشکانی اعمال و تکمیل شود که قوانین، ابزارها و استراتژی های طراحی لبخند را درک می کنند. دندانپزشکان با استفاده از فناوری مدرن امروزی، مانند تصویربرداری دیجیتال، لیزر، روش های سفید کننده و موارد مشابه، با فرایندها و تکنیک هایی که از سفید کردن دندان ها با حداقل میزان تهاجمی بودن گرفته تا باندینگ کامپوزیت، و ونیرهای پرسلن، روکش ها و ایمپلنت های دندانی، می توانند اصلاح لبخند را انجام دهند. علاوه بر این، آنها می توانند از تقویت بافت نرم از طریق عوامل پر کننده پوستی برای اصلاح جنبه های صورت مانند نازک بودن لب ها و ظاهر نامتقارن صورت برای افزایش جذابیت لبخند استفاده کنند.

با این حال، اصلاح لبخند، مانند زیبایی، در نهایت به چشم بیننده بستگی دارد. فقط به این دلیل که می توان آنها را انجام داد، به معنا نیست که انجام آنها لازم یا ضروری است. زیبایی شناسی دندانپزشکی زیبایی از نظر ماهیت و عمل، بسیار ذهنی است و در بسیاری موارد، هنگامی که باعث آسیب جسمی، روحی و روانی نمی شوند، بهتر است به اختیار فرد بیمار گذاشته شوند، که ممکن است فکر کند که ویژگی های دندانی منحصر به فرد او خصوصیاتی هستند که به جای اصلاح باید برجسته شوند.

اصول طراحی لبخند

اصول طراحی لبخند

طراحی لبخند دیجیتال چیست؟

طراحی لبخند دیجیتال عبارت است از استفاده از فناوری طراحی که به متخصصان دندانپزشکی اجازه می دهد لبخند فرد را به صورت دیجیتالی طراحی کنند. برای طراحی لبخند ایده آل شما به صورت دیجیتالی، ابتدا دندان ها، لثه ها، لب هاو فک های در حالت فعلی ترسیم می شوند تا رابطه آنها از نزدیک درک شود. بعلاوه، دندانپزشک در مورد اهداف و خواسته های بیمار با او صحبت می کند. درک آنچه بیمار از لبخند خود می خواهد بخشی حیاتی از روند درمان است- و اینجاست که طراحی لبخند دیجیتال می درخشد. این راهکار انعطاف پذیری لازم را به دندانپزشک می دهد و این امکان را فراهم می کند تا هم دندانپزشک زیبایی و تمام دندانپزشکانی که در نهایت این روش را انجام می دهند، در ارتباط نزدیک با بیمار به بهترین نتیجه دست یابند. طراحی لبخند دیجیتال همچنین در مورد افزایش اهمیت دادن به بیمار است. این به معنای کنترل نزدیکتر روی نتایج است، که به معنای رضایت بیشتر بیمار است.

طراحی لبخند دیجیتال چگونه عمل می کند؟

  • برای شروع، دندانپزشک ابتدا عکس ها یا فیلم های ویدیویی با وضوح بالا می گیرد. آنها اطلاعات اساسی طراحی مفهومی را تشکیل می دهند و به درک نحوه عملکرد دندان ها، لب ها و لثه ها در کنار یکدیگر کمک می کند.
  • تجزیه و تحلیل صورت آغاز می شود. اندازه گیری ها کالیبره می شوند، درست به صورت میلی متری. در این مرحله، به نواقصی که ممکن است با رویکردهای سنتی برای دندانپزشکی زیبایی نادیده گرفته شوند، نیز توجه می شود.
  • نقشه لبخند جدید شما، بر اساس خواسته های شما و درک ما از آنچه لبخند الگو به نظر می رسد، ترسیم می شود. این یک روند دقیق است- پس از همه اینها، ما می خواهیم شما بتوانید با اعتماد به نفس لبخند بزنید!
  • طراحی مجازی لبخند شما به صورت سه بعدی چاپ شده و با شما به اشتراک گذاشته می شود و به شما اجازه می دهد لبخند جدید خود را ببینید و آن را درک کنید. این لحظه حقیقی است- یک پرده برداری بزرگ که در آن می توانید سخت کوشی ما و لبخند سفارشی و با دقت طراحی شده خود را ببینید. از این مرحله، با دندانپزشک در مورد دامنه و مقیاس درمان نهایی تصمیم می گیرید. این حق شما است که در مورد فرایندها یا هرگونه تغییراتی که ممکن است دوست داشته باشید، ابراز نگرانی کنید. نتیجه نهایی تصمیم گیری در مورد درمان است: این می تواند شامل ونیرها، روکش ها، تغییر شکل و سفید کردن دندان ها باشد.
0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *