یکى از مهمترین سوالاتى که مراجعه کنندگان ارتودنسی از متخصص ارتودنسی مى پرسند این است که آیا درمان ارتودنسى تک فک امکانپذیر است؟ آیا درمان ارتودنسى حتما باید بصورت دو فک انجام پذیرد؟ پاسخ به سوالات فوق ما را بر آن داشت تا در مقاله اى تفصیلى به ارتودنسى دندانهاى بالا (به معناى ارتودنسی فقط فک بالا) بپردازیم و مطالبى را به بحث بگذاریم که در انتخاب یک ارتودنسی یک فک (ارتودنسى تک فک) کمک کننده باشد.

ارتودنسى دندان هاى بالا

ارتودنسى دندان هاى بالا

ارتودنسی یک دندان کج

اول از هر چیزى بایستى بررسى کنیم که نحوه کار ارتودنسى ثابت (یا همان سیم بستن دندان) به چه صورت است. ارتودنسى ثابت از نگین ها یا براکت هاى ارتودنسى و سیمهاى اتصال دهنده آنها تشکیل مى شود. مجموعه دندانها در کنار هم قرار مى گیرند و توسط پروسه اى به نام رقص دندانى مرتب مى شوند. براى ایجاد این نیروى ارتودنسى، یک سیم ارتودنسى مابین آنها باید حداقل طولى را داشته باشد تا بتواند اعمال نیرو کند. براى همین ارتودنسی یک دندان کج توسط ارتودنسى ثابت (سیم بستن)  معنایى ندارد مگر اینکه توسط ارتودنسى متحرک (پلاک هاى متحرک ارتودنسى) انجام شود.

ارتودنسى دندان هاى بالا

ارتودنسى دندان هاى بالا

ارتودنسى دو دندان جلو

ارتودنسى دو دندان جلو نیز توسط ارتودنسى ثابت مقدور نیست. دو دندان نامرتب نمى توانند با طول سیم بسیار کوتاهى که بین آنها قرار مى گیرد، به مرتب کردن همدیگر کمک کنند. ارتودنسى دو دندان جلو معمولا در مواردى درخواست مى شود که دو دندان جلوى فرد مراجعه کننده حالت خرگوشى داشته باشد. ارتودنسى دندانهاى خرگوشى نیازمند بهره گیرى از سایر دندانها به منظور مرتب کردن مى باشد و به این سادگى درمان نمى شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ارتودنسی چيست؟

ارتودنسى فقط چند دندان

در بین گزینه هایى که مطرح شد، ارتودنسى فقط چند دندان شاید منطقى تر باشد. در اصل باید تعداد دندانهاى درگیر در ارتودنسى باید به تعدادى برسد که بتوان بین آنها سیم گذاشت و انتظار داشت که این سیم اعمال نیرو کند. البته مشکلى که در ارتودنسى فقط چند دندان مطرح مى شود این است که مجموعه دندانهاى ارتودنسی شده و مجموعه دندانهاى ارتودنسى نشده در محل تلاقى همدیگر ممکن است از نظر نظم دندانى با یکدیگر همخوانى نداشته باشند و اصطلاحا پله ایجاد شود که البته قبل از انتخاب ارتودنسى چند دندان بایستى بررسى شود. در ارتودنسى چند دندان معمولا دندانهاى قدامى درگیر ارتودنسی مى شوند اما روى دندانهاى خلفى وسایل ارتودنسی نصب نمى شود.

ارتودنسی دندان هاى جلو

البته آنچه که معمولا مراجعین دوست دارند انجام شود این است که روى دندانهاى جلو وسایل ارتودنسى نصب نشود و معمولا مراجعین با انجام ارتودنسى روى دندانى عقبى مشکلى ندارند چرا که در معرض دید نیست. بهرحال گاهى متخصص ارتودنسى صلاح مى بیند که ارتودنسى دندانهاى جلو انجام شود و این ارتودنسى خیلى تا دندانهاى عقب امتداد پیدا نکند. یکى از مهمترین دلایل انجام ارتودنسى دندانهاى جلو، آزاد کردن دندانهاى عقبى و راحت تر شدن انتخاب هاى تغذیه اى بیمار مى تواند باشد؛چرا که در این حالت نگرانى از کنده شدن براکت هاى ارتودنسى خلفى وجود ندارد.

 

ارتودنسى دندان هاى بالا

ارتودنسى دندان هاى بالا

ارتودنسى فقط فک بالا

در برخى موارد که دندانهاى پایین مرتب به نظر مى رسند، مراجعه کننده درخواست مى کند که ارتودنسى فقط براى دندانهاى بالا انجام شود. امکانپذیر بودن این مورد به صلاحدید متخصص ارتودنسى بستگى دارد. متخصص ارتودنسى ارزیابى مى کند که آیا در روند درمان ارتودنسى، آیا نیاز به نیرو گرفتن از دندانهاى فک پایین وجود دارد یا خیر. همینطور بایستى بررسى کرد که آیا در انتهاى ارتودنسى نیاز به نشستن و هماهنگ کردن دندانهاى فک بالا و پایین توسط کش هاى ارتودنسى وجود دارد یا نه. استفاده از کش هاى ارتودنسى به منظور نشاندن دندانهاى بالا و پایین روى یکدیگر وقتى امکانپذیر است که روى دندانهاى هر دو فک براکت هاى ارتودنسی وجود داشته باشد. بررسى این موارد در تصمیم گیرى متخصص ارتودنسى براى اینکه ارتودنسى فرد را  تک فک و بصورت ارتودنسى فقط فک بالا انجام دهد تاثیر مستقیمى دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
فرنوم و فرنکتومی

ارتودنسی تک فک (ارتودنسى دندان هاى بالا)

اگر متخصص ارتودنسی پذیرفت که ارتودنسی دندانهاى بالا شدنى است و نیاز ویژه اى به انجام ارتودنسى در فک پایین وجود ندارد، به معناى این نیست که زمان ارتودنسى شما نصف خواهد شد!برخى از مراجعین به اشتباه محاسبه مى کنند که درمان ارتودنسی یک فک زمانى نصف ارتودنسى دو فک خواهد داشت. واقعیت امر این است که درمان در ارتودنسی دو فک بالا و پایین بهتر و سرراست تر پیش مى رود و هماهنگى دندانهاى دو فک با یکدیگر نیز با سهولت بیشترى انجام مى پذیرد؛در صورتى که در ارتودنسى دندانهاى بالا، متخصص ارتودنسى باید دندانهاى بالا را با دندانهاى پایین هماهنگ کند که ارتودنسى نشده اند و از دسترس وى خارج اند. ازینرو تک فک انجام شدن ارتودنسى مقدارى کمتر از ارتودنسى دو فک کمتر زمان مى برد اما این مقدار به اندازه نصف شدن زمان کل درمان نیست.

ارتودنسى دندان هاى بالا

ارتودنسى دندان هاى بالا

هزینه ارتودنسی فقط فک بالا

برخى از مراجعین به دلایل اقتصادى درخواست دارند که ارتودنسى دندانهاى بالا برایشان انجام شود. البته این موضوع در شرایط خاص اقتصادى کشور ما کاملا قابل درک مى باشد اما بایستى چندین نکته را مورد توجه داشت. اول اینکه در مواردى متخصص ارتودنسى تشخیص مى دهد که براى دستیابى به نتیجه مطلوب بایستى هر دو فک ارتودنسی شوند و انجام تک فک ارتودنسی از زیبایى مورد انتظار در انتهاى درمان مى کاهد. در این موارد هر چند هزینه ارتودنسی یک ارتودنسی تک فک کمتر است، ولى روى کیفیت درمان اثر واضحى مى گذارد. بنابراین کاهش قیمت ارتودنسی را به بهاى کاهش کیفیت درمان نپذیرید. درمان تک فک ارتودنسی معمولا هزینه اى حدود شصت درصد ارتودنسى دو فک دارد و نحوه پرداخت این هزینه نیز معمولا بصورت ارتودنسی اقساطى مى باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مینی اسکرو در ارتودنسی  - بخش اول
به این نوشته امتیاز دهید
  • امتیاز شما
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
2 (4 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *