یکى از مهمترین سوالاتى که در جلسه مشاوره ارتودنسى مطرح مى شود در زمینه برگشت درمان ارتودنسى مى باشد. مراجعین زیادى با نگرانى راجع به این موضوع صحبت مى کنند که شنیده اند نتایج ارتودنسى دوستان آنها برگشته است و این موضوع را به عنوان نگرانى خود مطرح مى نمایند. در مقاله پیش رو قصد داریم بررسى نماییم که آیا کج شدن دندان بعد از ارتودنسى حتما رخ مى دهد؟ا حتمال برگشت ارتودنسى چقدر مى باشد و علت برگشت دندان بعد از ارتودنسى چیست.

 

احتمال برگشت ارتودنسى

 

واقعیت امر این است که نظم دندانها تا انتهاى عمر، به همان شکلى که روز آخر ارتودنسى تحویل فرد شده است، باقى نمى ماند. نمى توان حرکت دندانها را تا آخر عمر متوقف نمود. یک سرى جابجایى هاى جزیى در چینش نهایى دندانها، به مرور رخ خواهد داد که اجتناب ناپذیر است. این تغیرات جزیى به ندرت بیش از ٢٠درصد نتایج درمان را تحت تاثیر قرار مى دهند. یعنى نسبت به روزى که وسایل ارتودنسى درآورده مى شوند، در طول زمان نهایتا تا بیست درصد نتایج ممکن است تغییر پیدا کنند که درصد قابل توجهى نیست و ناامید کننده محسوب نمى شود. البته به این معنا نیست که این اتفاق در همه مى افتد و منظور این است که در برخى موارد که برگشت درمان ارتودنسى رخ مى دهد میزان آن نهایتا همین قدر خواهد بود.

برگشت درمان ارتودنسى

برگشت درمان ارتودنسى

 

کج شدن دندان بعد از ارتودنسى

 

همانطور که توضیح داده شد بطور طبیعى و تا آخر عمر دندانها تنایل به حابجایى دارند که البته میزان آن عمده نیست. البته باید تاکید کرد که کج شدن دندان بعد از ارتودنسى لزوما رخ نمى دهد و اگر فرد پس از درمان ارتودنسى، طبق روند مرتب و منظمى از نگهدارنده هاى ارتودنسى خود استفاده کند حتى از همین تغییرات جزیى نیز مى تواند جلوگیرى نماید. در اصل روند تغییرات از وقتى شروع مى شود که استفاده مرتب از نگهدارنده ها متوقف شود. از وقتى که استفاده از ریتینرها متوقف شود احتمال کج شدن دندان بعد از ارتودنسى وجود دارد.

 

علت برگشت دندان بعد از ارتودنسى

 

این موضوع به فاکتورهاى مختلفى بستگى دارد. امروزه اثبات شده است که این موضوع زمینه ژنتیکى دارد یعنى اگر فرد زمینه ژنتیکى برگشت درمان را داشته باشد، احتمال بیشترى وجود دارد که فرد درگیر این موضوع شود. دومین علت مهم برگشت دندان بعد از ارتودنسى، عدم استفاده مناسب از نگهدارنده هاى ارتودنسى مى باشد. استفاده مداوم و مرتب از این وسایل (که بعد از ارتودنسى در اختیار فرد قرار مى گیرند) نقش مهمى در جلوگیرى از برگشت نتایج ارتودنسى دارد.

سومین علت این موضوع مى تواند خطاى درمانگر باشد. به طور کلى اینکه دندانها را چقدر بتوان بیرون زده کرد و یا اینکه فکین را چقدر عریض نمود، همگى محدوده اى دارد که یک متخصص ارتودنسى در دوران آموزش تخصصى خود آنها را فرا مى گیرد. جابجا کردن دندانها بیش از محدوده طبیعى توسط بافت هاى نرم حفره دندان تحمل نخواهد شد و محکوم به برگشت خواهد بود. البته اگر درمانگر شما متخصص ارتودنسى باشد، بندرت این موضوع مسئله ساز خواهد شد.

برگشت درمان ارتودنسى

برگشت درمان ارتودنسى

 

حرکت دندان بعد از ارتودنسى

 

به طور کلى مکانیسم ارتودنسى عبارت است از حرکت دندان از خلال استخوان. پس ازینکه دندان از محل اولیه به محل نهایى خود رسید بایستى مدتى در محل مورد نظر بماند تا تثبیت شود. مدت زمانى که بایستى دندان پس از جابجایى خود در محل ثابت نگه داشته شود تا استخوان تثبیت شود، حدود یکسال مى باشد؛ براى همین بایستى در طى این مدت حرکت دندان متوقف شده و به منظور سفت شدن استخوان، ثابت بماند. حرکت دندان بعد از ارتودنسى توسط نگهدارنده هاى ارتودنسى (که پس از بازکردن وسایل ارتودنسى تحویل مى شوند) تحت کنترل قرار مى گیرد.

 

نگهدارنده دندان پس از ارتودنسى

 

در اصل فلسفه استفاده از نگهدارنده دندان پس از ارتودنسى، ثابت نگه داشتن دندان در محل، به منظور تثبیت استخوان ناحیه مورد نظر مى باشد. در این مدت که نگهدارنده ارتودنسى به کار مى رود استخوانى که بعد از حرکت دندان تشکیل شده است و هنوز نرم است بتدریج به یک استخوان مستحکم و سفت تبدیل مى شود. نگهدارنده دندان پس از ارتودنسى بایستى حداقل یکسال استفاده شود تا امکان این موضوع را فراهم نماید. نگهدارنده ارتودنسى انواع مختلفى دارد و تجویز آن بر اساس سلیقه متخصص ارتودنسى مى تواند متفاوت باشد ولى معمولا براى دندانهاى بالا نگهدارنده متحرک و براى دندانهاى پایین نگهدارنده ثابت تحویل مى شود.

برگشت درمان ارتودنسى

برگشت درمان ارتودنسى

 

پلاک بعد از ارتودنسى

 

معمولا نگهدارنده اى که براى فک بالا به فرد تحویل مى شود، نگهدارنده متحرک یا پلاک متحرک ارتودنسى نام دارد. پلاک بعد از ارتودنسى در اوایل معمولا تمام وقت استفاده مى شود و بتدریج زمان استفاده از آن طبق تجویز متخصص ارتودنسى کاهش مى یابد. معمولا براى دندانهاى فک پایین نگهدارنده ثابت تحویل مى شود و این نگهدارنده به پشت دندانهاى پایین اتصال دارد و تجویز خاصى براى استفاده ندارد اما پلاک بعد از ارتودنسى چون متحرک است و قابلیت برداشتن و گذاشتن دارد معمولا نیاز به مراقبت و نظارت دارد.

 

درمان برگشت ارتودنسى

 

اگر نگهدارنده هاى ارتودنسى (بخصوص پلاک بعد از ارتودنسى) بصورت مرتب استفاده نشوند، احتمال برگشت ارتودنسى در کوتاه مدت وجود دارد. اگر نگهدارنده فک بالا نگهدارنده شفاف باشد و میزان برگشت درمان ارتودنسى جزیى باشد، با استفاده مرتب از همان پلاک، مى توان نظم دندانها را به روز اول برگرداند اما اگر میزان جابجایى زیاد باشد، نیاز به ساخت پلاک متحرک جدیدى مى باشد که در آن اجزاى فعالى براى تصحیح این جابجایى ها تعبیه مى شود. در صورتى که میزان جابجایى خیلى زیاد باشد دیگر از پلاک متحرک کارى ساخته نیست و بایستى ارتودنسى مجدد براى فرد انجام شود.

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ابزار تویین بلاک ارتودنسی
0/5 (0 نظر)
به این نوشته امتیاز دهید
  • امتیاز شما
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (1 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *