درد ارتودنسی

آیا درمان ارتودنسی با براکت های ارتودنسی درد دارد؟

اگر به فکر استفاده از براکت های ارتودنسی هستید، احتمالاً به این فکر می کنید که ممکن است چقدر درد داشته باشند. براکت های ارتودنسی ممکن است ناراحت کننده باشند اما این ناراحتی چندان بد نیست. قرار گرفتن براکت ها روی دندان ها هیچ دردی نخواهد داشت. معمولاً یک تا دو ساعت طول می کشد تا براکت ها به دندان ها متصل شوند. ابتدا ارتودنتیست بندها را دور دندان های مولر عقب قرار می دهد. این کار می تواند اندکی فشار یا احساس تنگی ایجاد کند، اما دردناک نخواهد بود. پس از آن، ارتودنتیست چسب خاصی روی دندان ها می زند که مزه ی بدی ندارد و هیچ خطری هم نخواهد داشت. سپس براکت ها را به تک تک دندان ها می چسباند و پس از آن براکت ها را با یک سیم به یکدیگر متصل می کند. در نهایت، همه ی اجزاء با اورینگ های ارتودنسی محکم می شوند.

درد ارتودنسی

درد ارتودنسی

 

ظرف چند ساعت ممکن است درد و سوزش دندان ها و لثه ها مقداری افزایش یابد. این درد احتمالاً حدود یک هفته طول خواهد کشید. طی این دوره، به تدریج به احساس براکت های خود عادت خواهید کرد. سیم ها و اورینگ ها به دندان های شما فشار وارد می کنند تا به آرامی آنها را صاف کنند. مدتی زمان می برد تا به این فشار عادت کنید. طی یک هفته ی نخست که براکت ها روی دندان ها قرار می گیرند ممکن است:

  • در دندان ها و لثه های خود(مخصوصاً حین جویدن )درد و فشار احساس کنید،
  • در داخل گونه های خود احساس سوزش خفیف داشته باشید
  • روی زبان خود (در اثر برخورد زبان به براکت ها) ناراحتی و بریدگی جزیی احساس کنید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
عادات دهانی و ارتودنسی

به طور معمول، این دردها را می توان با استفاده از داروهای مسکن تسکین داد که مصرف آنها نیاز به نسخه ی پزشک ندارد (مسکن های OCP)، از جمله استامینوفن (تیلنول). در طول یک هفته ی نخست، غذاهای نرمی بخورید که نیاز به جویدن ندارند،غذاهایی مانند سوپ، ماست، بستنی. نوشیدنی ها و غذاهای سرد هم می توانند التهاب لثه ها را کاهش دهند. اکثر افراد ظرف مدت یک ماه به براکت های خود عادت می کنند. پس از گذشت 6 ماه شما حتی به وجود آنها دقت هم نخواهید کرد. هر چند ممکن است گاه گاهی مقداری ناراحتی را تجربه کنید.

درد ارتودنسی

درد ارتودنسی

 

درد ارتودنسی در جلسات فعالسازی

براکت های ارتودنسی مشکلات کج بودن دندان ها را حل می کنند و این کار را با اعمال فشار مستمر روی دندان ها انجام می دهند. به مرور زمان، دندان ها در وضعیت درستی قرار می گیرند. اینکه این فرایند چقدر زمان می برد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه از چه نوع ابزاری استفاده می کنید و در تلاش هستید چه مشکلی را برطرف کنید. اکثر افراد تقریباً به مدت دو سال از براکت ها استفاده می کنند.

زمانی که براکت های ارتودنسی روی دندان ها قرار دارند، باید هر چند هفته یک مرتبه برای تنظیم آنها به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. در این جلسات، ارتودنتیست وضعیت دندان ها را بررسی می کند و میزان فشاری که براکت ها ایجاد می کنند را نیز چک می کند. با جابجایی دندان ها و کاهش فشار از تأثیرگذاری براکت ها کاسته می شود. طی هر مراجعه، ارتودنتیست شما سیم ها، فنرها یا بندهای الاستیک را سفت تر می کند تا فشار را افزایش دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
آمادگی لازم برای شروع درمان ارتودنسی

سفت کردن براکت ها می تواند به مدت چند روز موجب ایجاد درد و ناراحتی شود. این ناراحتی دیگر به اندازه ی زمانی که برای نخستین بار براکت ها روی دندان ها قرار می گیرند ناراحت کننده نیست. پس از چند روز، به افزایش فشار روی دندان ها عادت خواهید کرد. یکی از مسکن های OTC (داروهای مسکنی که تهیه و مصرف آنها نسخه ی پزشک نیاز ندارد) برای کنترل درد کفایت خواهد کرد.

درد ارتودنسی

درد ارتودنسی

 

درد ارتودنسی هنگام برداشتن وسایل.

هنگامی که کار ارتودنسی به پایان می رسد، حتماً از دیدن دندان های صاف جدید خود خوشحال خواهید بود و احتمالاً چندان نگران درد نخواهید بود. با این حال باید بدانید که همه ی فرایندهای دندانی اندکی ناراحتی را به همراه دارند، اما برداشتن براکت ها هیچ دردی نخواهد داشت. پس از کنده شدن براکت ها، دندان ها کاملاً تمیز خواهند شد. احتمالاً ارتودنتیست شما بخواهد مجدداً تصویر رادیوگرافی و قالب جدیدی از دندان های شما بگیرد تا بررسی کند براکت ها چقدر مؤثر واقع شده اند. اگر در طول این مدت دندان های عقل شما درآمده باشند، ممکن است ارتودنتیست کشیدن آنها را توصیه کند. این کار مانع جابجایی و کج شدن مجدد دندان هایی می شود که به تازگی صاف شده اند.

کندن براکت ها مطمئناً موجب تسکین خواهد بود، اما به این معنا نیست که درمان ارتودنسی شما به پایان رسیده است. ارتودنتیست شما را برای قرار گرفتن ریتینر روی دندان ها آماده خواهد کرد. ریتینرها ابزارهای سفارشی و دست سازی هستند که معمولاً از پلاستیک ساخته می شوند و مانع جابجایی دندان ها به محل قبلی خواهند شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
آیا در طول دوران بارداری می توان درمان ارتودنسی انجام داد؟

ریتینر شما البته ممکن است سیم های فلزی داشته باشد که دندان ها را در جای درست خود نگه می دارند در حالی که استخوان ها و لثه ها بهبود پیدا می کنند. ممکن است مجبور باشید هر روز از ریتینر استفاده کنید. یا اینکه ممکن است نیاز باشد تنها در طول شب استفاده شود. به هر صورت، این ابزار مشکل چندانی بوجود نخواهد آورد.

چگونه درد براکت های ارتودنسی را تسکین دهیم؟

در اکثر مواقع درد براکت ارتودنسی را می توان با داروهای مسکنی تسکین داد که نیاز به تجویز پزشک ندارند. استامینوفن (تیلنول) از جمله انتخاب های معمول است. برخی افراد NSAIDهایی مانند ایبوپروفن (ادویل) یا ناپروکسن (آلیو) را استفاده می کنند، که می توانند به کاهش التهاب لثه ها نیز کمک کنند.

درد ارتودنسی

درد ارتودنسی

 

ممکن است ارتودنتیست موم نرمی در اختیار شما قرار دهد تا هر زمان براکت ها به درون دهان شما ساییده می شوند از آن استفاده کنید. موم یک لایه ی محافظ فراهم می آورد که احتمال خراش یا برش درون دهان را کاهش می دهد. اگر سیم یا براکتی دارید که از محل خود خارج شده است و می تواند موجب ایجاد درد شود، برای مراجعه به ارتودنتیست خود وقت بگیرید. برخی غذاها هستند که باید زمان استفاده از براکت ها روی دندان ها از آنها پرهیز کنید. غذاهایی مانند ذرت بو داده، آبنبات های سفت، شکلات های چسبناک و آدامس می توانند به براکت ها آسیب بزنند. غذاهایی که می توانید در طول این دوره استفاده کنید بدون اینکه آسیبی به براکت ها وارد کنند یا موجب بروز درد شوند عبارتند از: ماست سرد، سوپ، پوره ی سیب زمینی، ماکارونی، پنیر، غذاهای نرم مانند فرنی و نوشیدنی های سرد، میوه های نرم مانند موز و توت فرنگی.

3.7/5 (17 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *