افرادى که براى ارتودنسى مراجعه مى کنند معمولا سوالاتى را در ذهن دارند که در اولین مشاوره ارتودنسى از متخصص ارتودنسى مى پرسند. در نقش یک متخصص ارتودنسى به مرور متوجه شدیم که اکثر سوالاتى که در رابطه با ارتودنسى پرسیده مى شود،  قالب و چهار چوب مشخصى دارد و اکثرا در مورد چند زمینه خاص پرسیده مى شود؛ازینرو بر آن شدیم تا در مقاله اى به چند سوال متداول ارتودنسى که به کرات از سوى مراجعین مطرح مى شود بپردازیم و پاسخ آنها را در این مقاله به بحث بگذاریم

 

آیا ارتودنسى درد دارد؟

آیا ارتودنسى درد دارد؟

آیا ارتودنسى درد دارد؟

یکى از مهمترین نگرانى هاى مراجعین در مورد درد ارتودنسى است. آنها در مورد درد ارتودنسى مطالب مختلف و بعضا متناقضى را شنیده اند و تمایل دارند که در این مورد از متخصص ارتودنسی بشنوند. در این مورد بایستى عنوان کنیم که چسباندن وسایل ارتودنسى کوچکترین دردى ندارد. حتى ماده بى حسى هم براى نصب وسایل ارتودنسى تزریق نمى شود چرا که کل پروسه باندینگ شامل زدن مایع روى سطح دندانها و سپس چسباندن براکت هاى ارتودنسى توسط چسب ارتودنسى است. پس از سفت شدن چسب ارتودنسى سیم ارتودنسى درون براکت هاى ارتودنسى قرار داده مى شود که آنهم دردى ندارد. ۴-۵ساعت پس از قرار گرفتن سیم درون براکت هاى ارتودنسى، دندانها تحت فشار قرار مى گیرند و از این به بعد است که درد ارتودنسى شروع مى شود. درد ارتودنسی بیشتر بصورت فشار مى باشد تا درد تیز دندانپزشکى و معمولا نیز به مسکن پاسخ مى دهد. شدت آن نیز از فردى به فرد دیگر(و بر اساس سیستم بدنى فرد) کاملا متغیر مى باشد و اصلا قابل پیش بینى نخواهد بود که شدت درد ارتودنسى شما چقدر خواهد بود. بطور کلى درد ارتودنسى در دو سه روز اول اتفاق مى افتد و شدت آن در هر جلسه فعالسازى نسبت به جلسه قبلى کاهش مى یابد.  در واقع اگر سختى هم در کار باشد مربوط به همان چند روز اول درمان ارتودنسی است.

آیا ارتودنسى ضرر دارد؟

آیا ارتودنسى ضرر دارد؟

آیا ارتودنسى ضرر دارد؟

در شرایط عادى ارتودنسى با مرتب کردن دندانها موجب مى شود که دسترسى به سطوح آنها بیشتر شود و تمیز کردن آنها راحت تر انجام شود اما اگر قرار باشد که در طول ارتودنسى بهداشت خود را رعایت نکنید و بصورت مرتب مسواک نزنید احتمال این وجود دارد که دندانهایتان دچار پوسیدگى شوند. در واقع این شمایید که با رعایت اصول نگهدارى ارتودنسى تعیین مى کنید که از ارتودنسى بهره مند شوید یا خداى نکرده در طول درمان با بى اهمیتى به مسائل بهداشتى، موجب آسیب به دندانهاى خود شوید.

آیا ارتودنسى عوارض دارد؟

آیا ارتودنسى عوارض دارد؟

آیا ارتودنسى عوارض دارد؟

مهمترین عارضه اى که براى ارتودنسى مطرح مى شود پوسیدگى دندان مى باشد که در مورد آن بحث کردیم. مسائل دیگرى که به عنوان عوارض جانبى ارتودنسى مطرح مى شوند عبارتند از تحلیل لثه و تحلیل ریشه دندان. شیوع این مسائل در بحث ارتودنسى بسیار کم است و به طور کلى اگر درمانگر شما متخصص ارتودنسى باشد، معمولا این مسائل را تحت کنترل دارد و بعید است که از این بابت دچار مشکل شوید.

آیا ارتودنسى باعث لاغرى مى شود؟

آیا ارتودنسى باعث لاغرى مى شود؟

آیا ارتودنسى باعث لاغرى مى شود؟

در جلسات اول ارتودنسى چون فرد عادت به غذا خوردن در حضور بریس ها را ندارد، معمولا به میزان چند کیلوگرم وزن کم مى کند. این موضوع موجب نگرانى عده اى (و البته خوشحالى بعضى دیگر!) مى شود. اما این موضوع معمولا پایدار نیست و با عادت کردن فرد به براکت هاى ارتودنسى، سیستم غذایى وى ظرف چندماه به شرایط نرمال برمى گردد و بعدها وزن وى نیز به حالت اولیه بازخواهد گشت.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
دندان اضافه

 

آیا ارتودنسى سن خاصى دارد؟

آیا ارتودنسى سن خاصى دارد؟

آیا ارتودنسى سن خاصى دارد؟

معمولا اولین ویزیت ارتودنسى در هشت سالگى انجام مى شود و هدف از این ویزیت، چکاپ فرد از نظر مشکلات ارتودنسى است. بر اساس این ویزیت ارتودنسى به فرد توضیح داده خواهد شد که جهت درمان ارتودنسى چه زمانى مراجعه کند. بهترین سن ارتودنسى براى مشکلات فکى قبل از اتمام رشد و براى مشکلات دندانى پس از تکمیل دندانهاى دایمى و افتادن دندانهاى شیرى مى باشد. در این سن چون استخوان هنوز خیلى سخت نشده است، دندانها به راحتى از خلال آن حرکت داده مى شوند و ثبات درمان ارتودنسى بالا بوده و مشکلات آن کمتر است. البته تا سن ٣۵سالگى نیز همچنان شرایط خوبى براى انجام ارتودنسى وجود دارد ولى پس از سن جوانى، با سفت شدن استخوان، سرعت حرکت دندان از خلال استخوان کاهش مى یابد ولى هیچگاه به صفر نمى رسد. ارتودنسى در سنین بالا نیز امکانپذیر است اما محدودیت هاى خاص خود را دارد.

 

آیا ارتودنسى برمى گردد؟

آیا ارتودنسى برمى گردد؟

آیا ارتودنسى برمى گردد؟

پاسخ این سوال به عوامل زیادى بستگى دارد. اگر انجام دهنده ارتودنسى، متخصص ارتودنسى باشد و نحوه انجام درمان مشکلى نداشته باشد، بیشترین عامل موثر در مورد برگشت درمان ارتودنسى عدم استفاده مناسب از نگهدارنده هاى ارتودنسی است.  استفاده نامنظم و یا عدم استفاده از نگهدارنده هاى ارتودنسى (ریتینرها) موجب مى شود که در مواردى نتایج درمان ارتودنسى دچار برگشت شود و ازینرو بایستى لزوم استفاده مرتب از آنها مدنظر قرار گیرد . پس از اتمام درمان ارتودنسى استخوان در اثر حرکت دندان از خلال آن هنوز نرم است و اگر توسط نگهدارنده هاى ارتودنسى، دانسیته آن تثبیت نشود، احتمال برگشت درمان بالا مى رود. حداقل یکسال پس از اتمام درمان ارتودنسى، بایستى از ریتینرها استفاده شود و در غیر اینصورت احتمال برگشت درمان ارتودنسى وجود خواهد داشت. البته در فک پایین و پشت دندانهاى این فک سیم نازکى با عنوان فیکس ریتینر گذاشته مى شود که مانع برگشت درمان ارتودنسى در فک پایین مى شود و معمولا سالها و بدون مشکل پشت دندانهاى پایین باقى مى ماند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مشکلات ابزارهای ارتودنسی
0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *