بسیارى از افراد هنگامى که صحبت از ارتودنسی مى شود براى انجام ندادن آن بحث عوارض ارتودنسی را پیش مى کشند. با محبوب شدن درمانهاى زیبایى دندانپزشکى، تبلیغات منفى روى ارتودنسی نیز زیاد شده است و براى کشاندن تمایل افراد به سمت درمانهاى زیبایى دندانپزشکى (از قبیل لمینیت و ونیرکامپوزیت)  به نظر مى رسد در میزان سختى ها و مشکلات ارتودنسی نیز اغراق مى شود. در مقاله پیش رو تصمیم گرفتیم سختى ها و عوارض ارتودنسی را بصورت منصفانه نقد کنیم تا براى بیمارانى که تصمیم به این درمان گرفته اند،کمک کننده باشد. قبل از هر چیزى بایستى عنوان شود که براى انجام درمان ارتودنسی حتما بایستى به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد و در صورتى که براى ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه نشده باشد،کیفیت درمان ارتودنسی قابل بحث نیست و مسلما نمى توان معایب ارتودنسی انجام شده توسط دندانپزشک غیر متخصص را به پاى عوارض ارتودنسی نوشت

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

لق شدن دندان در ارتودنسی

معمولا اولین مسئله اى که بیماران را نگران مى کند لق شدن دندان در ارتودنسی است. این موضوع معمولا از همان جلسات ابتدایى ارتودنسی رخ مى دهد و براى همین موجب نگرانى بیماران مى شود. در توضیح لق شدن دندان در ارتودنسی بایستى عنوان شود که الیاف دور دندانها،در اثر نیروهاى ارتودنسی گشاد مى شوند و همین موضوع موجب لق شدن دندانها مى شود. این مسئله پروسه اى طبیعى در حرکت دندانها مى باشد و شدت آن از فردى به فرد دیگر متفاوت است. براى اینکه دندان حرکت کند بایستى لقى رخ دهد و این موضوع جزو معایب ارتودنسی نیست.

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض کشیدن دندان در ارتودنسی

یکى از بحث برانگیز ترین مسائل در ارتودنسی،کشیدن دندان مى باشد. اصولا کشیدن دندان در ارتودنسی بایستى پس از بررسی هاى کامل و توسط متخصص ارتودنسی صورت پذیرد. در صورتى که متخصص ارتودنسی تصمیم به کشیدن دندانها بگیرد،بابستى تصمیم وى را بپذیرید چرا که اگر طرح درمان کشیدن دندان را نپذیرید قطعا روى نتایج شما تاثیرات منفى زیادى خواهد گذاشت. اگر قرار باشد درمان ارتودنسی بصورت کشیدنى انجام شود ولى دندانها کشیده نشوند،بعدها برگشت درمان ارتودنسی رخ خواهد داد و نتیجه درمان زیر سوال خواهد رفت. جاى کشیدن دندانها نیز با حرکت سایر دندانها پرخواهد شد و عارضه اى رخ نخواهد داد. مسئله اى به عنوان عوارض کشیدن دندان در ارتودنسی از نظر علمى پذیرفته شده نیست.

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

پوسیدگى دندان در ارتودنسی

از جمله مواردى که به عنوان عوارض ارتودنسی مطرح مى شود پوسیدگى دندانها مى باشد. بسیار مى شنویم که فلانى ارتودنسی کرده و دندانهایش پوسیده است. اما آیا ارتودنسی موجب پوسیدگى دندانها مى باشد؟در پاسخ بایستى عنوان کرد چسب هاى ارتودنسی که توسط آنها براکت هاى ارتودنسی چسبانده مى شوند معمولا مقدارى فلوراید دارند که اجازه نمى دهد زیر براکت ها پوسیده شود؛ازینرو پوسیده شدن زیر براکت ها منتفى است؛ اما اگر قرار باشد ریزه هاى غذایى دور براکت ها جمع شوند و دور براکت ها تمیز نشوند به مرور زمان احتمال پوسیدگى دندانها وجود دارد. به بیان ساده اگر فردى بهداشت دندانى خود را رعایت نکند،با داشتن ارتودنسی دندان احتمال بیشترى وجود دارد که دندانها پوسیده شوند. البته ثابت شده است که اگر فردى که ارتودنسی دارد بهداشت خود را رعایت کند دندانها دچار پوسیدگى نخواهند شد به این معنا که ارتودنسی لزوما موجب پوسیدگى دندان نمى شود مگر اینکه فرد خود بهداشت دندان هایش را رعایت نکند و این بى ملاحظگى را به مدت طولانى ادامه دهد. مطالعات مختلف نشان داده اند که میزان پوسیدگى دندانها در ارتودنسی بسیار اندک و حدود ٣-۵درصد مى باشد. اگر به صورت مرتب مسواک میزنید و بهداشت دندانهاى خود را رعایت مى کنید نگران پوسیدگى دندانهاى خود در طول درمان ارتودنسی نباشید.

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

تحلیل ریشه دندان در ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی،طول ریشه هاى دندان ها پس از مسیرى که در استخوان مى پیمایند به طور طبیعى کوتاه مى شود. حتى تا یک چهارم طول دندان ممکن است در طول درمان ارتودنسی کوتاه شود و این میزان کوتاه شدگى طبیعى است. مشکل وقتى بروز مى کند که میزان این کوتاه شدگى ریشه دندان از نصف آن فراتر رود که در اینحالت براى سلامتى دندان نگران کننده است. البته میزان این کوتاه شدگى هاى غیرعادى خیلى کم مى باشد و میزان آن یک در هزار مى باشد. سابقا عنوان مى شد که علت این کوتاه شدگى هاى شدید، ارتودنسی دندان مى باشد اما امروزه مشخص شده که میزان نیروهایى که در ارتودنسی به دندانها وارد مى شود بسیار کم مى باشد و بعید است که موجب از دست رفتن دندانها شود مگر اینکه خود فرد نیز استعداد ژنتیکى داشته باشد. اگر نزد دکتر ارتودنسی متخصص،مبادرت به درمان ارتودنسی نمایید این موضوع دردسر ساز نخواهد شد و حتى در صورت بروز این مشکل،متخصص ارتودنسی قادر به کنترل وضعیت موجود خواهد بود.  متخصص ارتودنسی نیروهاى کنترل شده اى را به دندانها وارد مى کند و بصورت دوره اى دندان ها را مونیتور مى کند تا تحلیل ریشه دندان را در همان مراحل اول شناسایى نماید و براى آن برنامه ریزى کند.

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

التهاب لثه در ارتودنسی

لثه ها نیز همانند دندانها در طول ارتودنسی نیازمند مراقبت مى باشند. همانطور که دندانها بایستى توسط مسواک هاى معمولى و مسواک هاى بین دندانى تمیز شوند،وضعیت سلامت لثه ها نیز بایستى توسط دهانشویه هاى ارتودنسی تحت کنترل باشد. یکى از مهمترین مشخصه هایى که نشان مى دهد لثه ها ملتهب مى باشند،خونریزى لثه ها در هنگام مسواک زدن مى باشد. کنترل التهاب لثه در مراحل اول بسیار آسان مى باشد و با رعایت بهداشت دقیق به راحتى اداره مى شود اما اگر فکرى براى آن نشود،احتمال نیازمندى به جراحى لثه در مراحل شدیدتر وجود دارد. التهاب ارتودنسی معمولا یک هفته تا ده روز پس از باز کردن وسایل ارتودنسی برطرف مى شود.

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

تحلیل لثه دندان در ارتودنسی

هنگامى که دندانها با نیروهاى ارتودنسی حرکت مى کنند،لثه آنها نیز به همراه حرکت دندانها جابجا مى شود. البته مواردى وجود دارد که لثه دندانها از حرکت خود دندان اصطلاحا جا مى ماند که به آن تحلیل لثه مى گویند. این موارد در حالى رخ مى دهد که فرد بیمارى زمینه اى (مثلا دیابت) داشته باشد و این بیمارى نیز تحت کنترل  نباشد. براى همین متخصص ارتودنسی قبل از شروع ارتودنسی بیمارى هاى موجود را چک مى کند و در صورت بروز مشکل ،قبل از شروع ارتودنسی آنرا بطور کامل بررسى مى کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
چند کار ساده برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

البته تحلیل لثه مى تواند در اثر اعمال نیروهاى کنترل نشده ارتودنسی نیز رخ دهد که البته در درمان توسط متخصص ارتودنسی این موضوع بعید است رخ دهد. بطور کلى تحلیل لثه مشکل خیلى شایعى در ارتودنسی نیست.

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

برگشت درمان ارتودنسی

بیشترین مشکلى که در بین بیماران ارتودنسی شنیده مى شود برگشت  ارتودنسی و حرکات دندان پس از ارتودنسی است. علت برگشت درمان ارتودنسی مسئله اى پیچیده و چندعلتى مى باشد و نمى توان یک علت خاص را دلیل آن دانست.

پس از درمان ارتودنسی،استخوانى که دندان از خلال آن حرکت کرده است بایستى مجددا به سفتى اولیه برسد و این مسئله به یک زمان یکى دو ساله نیاز دارد. در این زمان بایستى دندانها در موقعیت جدید خود نگه داشته شوند تا اصطلاحا تثبیت شوند. تثبیت دندانها در موقعیت جدید خود توسط نگهدارنده هاى ارتودنسی (ریتینر) صورت مى گیرد که پس از درآوردن وسایل ارتودنسی،توسط متخصص ارتودنسی به بیمار تحویل مى شود. عدم استفاده مرتب از این پلاک هاى بعد از ارتودنسی و بى توجهى به نگهدارى مناسب نگهدارنده هاى ثابت ارتودنسی (فیکس ریتینر) عمده ترین عوامل برگشت ارتودنسی است. بیماران پس از درآوردن ارتودنسی بایستى این پلاک هاى متحرک را دو سال استفاده نمایند. شش ماه اول بصورت شبانه روزى،شش ماه دوم شبانه،شش ماه سوم شبهاى زوج و شش ماه چهارم یک شب در هفته. با این الگوى استفاده،بتدریج عادت دندانها به نگهدارنده ارتودنسی کاهش مى یابد و حداقل احتمال برگشت ارتودنسی وجود دارد.

عمده ترین دندانهایى که بعد از ارتودنسی حرکت مى کنند دندانهاى قدامى فک پایین مى باشند. براى کنترل حرکات این دندانها معمولا پشت آنها نگهدارنده ثابت (فیکس ریتینر) گذاشته مى شود. یکى از رایج ترین سوالاتى که بیماران مى پرسند این است که چه زمانى بایستى نگهدارنده ثابت خارج شود؟بایستى در پاسخ عنوان کنیم که ریتینرهاى ثابت بایستى حداقل پنج سال پشت دندانها بمانند. این نگهدارنده ها نیز نیازمند مراقبت مى باشند و در صورت کنده شدن بایستى حتما با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

عوارض و مشکلات ارتودنسی دندان

ارتودنسی و لاغرى صورت

بعضى از بیماران ارتودنسی لاغرى صورت را به عنوان یکى از مشکلات بعد ارتودنسی عنوان مى کنند ولى واقعیت چیز دیگرى است. در جلسات اول که فرد بریس ارتودنسی نصب کرده است،دچار مشکلاتى در جویدن غذاها مى شود و ازینرو ماه هاى اول ارتودنسی مترادف است با کاهش نسبى در وزن و سختى در خوردن غذاها.  در جلسات بعدى که فرد به وجود وسایل ارتودنسی عادت مى کند،طرز خوردن غذاها در حضور این بریس هاى ارتودنسی را مى آموزد و این کاهش اولیه در میزان خوردن غذاها را جبران مى کند. در نهایت مى توان عنوان کرد تاثیر ارتودنسی روى لاغرى صورت موقت است و در گذشت زمان جبران خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
كش ارتودنسي (الاستيك ارتودنسي)

عوارض ارتودنسی

به طور کلى شیوع عوارض ارتودنسی آن قدر بالا نیست که موجب دلسردى مراجعه کنندگان از انجام آن شود. مشکلاتى که در مباحث فوق اشاره شد همگى در صورت عدم رعایت مناسب و بى توجهى رخ مى دهند و مشکلات شایعى در ارتودنسی نیستند. مهمترین گام در پیشگیرى از وقوع این مشکلات انتخاب دکتر ارتودنسی متخصص مى باشد. یک متخصص ارتودنسی حتى در صورت بروز مشکل نیز با توجه به دانش و تجربه اى که دارد،قادر به کنترل عوارض ارتودنسی مى باشد.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

    دیدگاه خود را ثبت کنید

    میخواهید به بحث بپیوندید؟
    احساس رایگان برای کمک!

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *