فوايد ارتودنسی

زمانی که به درمان ارتودنسی فکر می‌کنید، نخستین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند چیست؟

در صورتی که قبلا از بریس‌ها استفاده کرده باشید، ممکن است به خاطر داشته باشید که طی آن دوره مجبور بودید از غذاهای مورد علاقه‌ی خود بپرهیزید ( از جمله ذرت بو داده، آبنبات‌های سفت) یا احتمالا به یاد دارید که ارتودنتیست شما دائما به گوشزد می‌کرد که استفاده از كش هاى ارتودنسي (الاستیک ها) را فراموش نکنید. شاید زمانی که به درمان ارتودنسی فکر می‌کنید، تنها نتیجه‌ی نهایی درمان در ذهن شما تداعی می‌شود: لبخندی زیبا. گرچه قطعا درمان ارتودنسی نقش کلیدی در دستیابی به لبخندی زیبا ایفا می‌کند، استفاده از بریس‌های ارتودنسی می‌تواند در سلامت عمومی شما نیز نقش داشته باشد! فواید درمان ارتودنسی اغلب فراتر از تغییرات دندانى مشهود از قبیل اصلاح لبخند و دندان‌های صاف هستند.

فواید ارتودنسي برای سلامت عمومی بدن

کاهش بیماری‌های دهان و دندان

فوايد ارتودنسی

فوايد ارتودنسی

 

با صاف شدن دندان‌ها، شکاف‌های عمیق که محل تجمع باکتری‌های مضر هستند از بین خواهند رفت. بدون درمان ارتودنسی، این “مکان‌های مخفی” امکان انباشته شدن ذرات غذا را فراهم می‌کنند. در صورت برداشته نشدن این ذرات انباشته شده، می‌توانند به پلاک دندان، حفره‌ی دندان و در نهایت به بیماری پریودنتال تبدیل شوند. صاف کردن دندان به کل دهان اجازه می‌دهد تا کاملا اصلاح شود و مشکلات تجمع پلاک برطرف شوند.

فوايد ارتودنسی

فوايد ارتودنسی

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
پوکی استخوان و درمان های دندانپزشکی

در صورتی که بیماری لثه درمان نشود می‌تواند برای سلامت عمومی بدن مشکلاتی ایجاد نماید که فراتر از حیطه‌ی دهان خواهد بود. از جمله علائم بیماری لثه عبارتند از بوی بد دهان، قرمزی، تورم، یا خونریزی لثه‌ها، افزایش حساسیت و احساس درد حین جویدن و خوردن غذا. محققان دریافته‌اند بیماری‌های لثه و پریودنتال با بیماری‌های قلبی، افزایش سطح قند خون، و زایمان زودرس در زنان مرتبط هستند. پیشگیری از بیماری لثه از طریق درمان صحیح ارتودنسی می‌تواند سلامت عمومی بدن را افزایش دهد.

مسائل مربوط به فک

در سال‌های اخیر جنبشی در زمینه‌ی دندانپزشکی صورت گرفته است که عبارت است از صاف کردن دندان‌ها بدون پرداختن به نحوه‌ی روی هم قرار گرفتن دندان‌های دو فک. در صورتی که تصمیم بر این باشد تا اصلاح مشکلات بایت نادیده گرفته شوند، درمان با استفاده از براکت‌های ارتودنسی با سرعت بیشتری خاتمه خواهد یافت. با این حال، حصول اطمینان از متناسب بودن بایت نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. داشتن لبخندی زیبا و دندان‌ها و فک صاف مهم است اما کاهش دردها و مشکلات همراه با دندان‌ها و فک کج مهم‌تر است. طی درمان ارتودنسی، ارتودنتیست تلاش می‌کند نه تنها دندان‌ها را صاف کند بلکه مشکلات بایت و فک را نیز برطرف سازد. این کار قطعا به دلایل مهمی انجام می‌شود.

فوايد ارتودنسی

فوايد ارتودنسی

 

کج و ناصاف بودن دندان‌ها باعث می‌شود فشار زیادی به فک وارد شود. به مرور زمان، فشار زیاد به بافت لثه و استخوانی که دندان‌ها را حمایت می‌کند می‌تواند مفاصل فک را تحت تاثیر قرار دهد که منجر به مشکلاتی از قبیل سردرد یا درد صورت و گردن خواهد شد و منجر به اختلال در عملکرد مفصل گیجگاهی- فکی خواهد شد. ناصاف بودن دندان‌ها تحت عنوان مال اکلوژن نیز شناخته می‌شود. اصلاح مال اکلوژن اجازه می‌دهد الگوی بایت بهبود یابد و مانع ساییدگی ناهماهنگ دندان خواهد شد. بعلاوه، صاف نبودن فک باعث خواهد شد دندان‌ها در نهایت ضعیف شوند و بیشتر مستعد لب پر شدن و شکسته شدن باشند، که می‌تواند منجر به عفونت و در نهایت نیاز به کشیدن دندان شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
روکش موقت دندان چیست؟

کجی دندان‌ها یا مشکلات فک می‌تواند نتیجه‌ی ترميم نادرست دندان‌ها باشد که به پوسیدگی و احتمالا بیماری لثه و از دست رفتن کل دندان ختم خواهد شد. درمان ارتودنسی می‌تواند از بروز انواع دردهایی پیشگیری کند که ناشی از عدم درمان این مشکلات هستند. در زیر نمونه‌‌ای از مال اکلوژن و درمان آن را مشاهده می‌کنید. در صورت عدم درمان و عدم اصلاح کجی دندان‌ها، احتمالا این بیمار حین جویدن درد داشته است و به تدریج شاهد ساییدگی دندان‌ها شده است.

فوايد ارتودنسی

فوايد ارتودنسی

دیگر خطرات عدم درمان مشکلات ارتودنتیک برای سلامت

علاوه بر اصلاح فک، مهم است که بایت نیز اصلاح شود تا از انحراف رو به جلوی دندان‌های جلو پیشگیری شود. عدم اصلاح دندان‌ها، بویژه در کودکان بین سنین 6 تا 10 سال، می‌تواند خطرناک باشد. کودکانی که فعالیت‌های بدنی شدید از قبیل ورزش‌های رزمی انجام می‌دهند به شدت در معرض خطر هستند.

علاوه بر حوادث حین ورزش، مطالعات حاکی از آن است که مشکل دار بودن بایت و عدم درمان مشکلات ارتودنتیک می‌تواند موجب مشکلات گفتاری، ساییدگی غیر طبیعی سطح دندان‌ها و جویدن نادرست شوند که مشکلات بزرگتری در پی خواهند داشت، از جمله هضم و جذب ضعیف مواد غذایی. بعلاوه، احتمال بروز خطر رفلاکس در بلع تکه‌های بزرگ غذا افزایش خواهد یافت، که می‌تواند مخاط پوششی معده و مینای دندان را تحت تاثیر قرار دهد.

دیگر مشکلاتی که با استفاده از درمان‌های ارتودنسی برطرف می‌شوند.

فوايد ارتودنسی

فوايد ارتودنسی

  • مشکلات تنفسی: تنفس دهانی می‌تواند منجر به خر و پف و آپنه‌ی خواب شود.
  • کراس بایت: فرو رفتن یک یا چند دندان فک بالا درون قوس دندانی پایین (به سمت زبان).
  • اور بایت شدید: فرو رفتن دندان‌های فک پایین درون بافت بالای دندان‌های فک بالا.
  • بد شکل شدن صورت و دهان: رشد فک نحوه‌ی قرار گیری دندان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
فوايد ارتودنسی

فوايد ارتودنسی

 

  • از دست رفتن دندان یا وجود دندان اضافه: در نتیجه‌ی پوسیدگی دندان، آسیب، یا مشکلات ارثی.
  • اورجت (کج بودن دندان‌ها رو به جلو): که عبارت است از شيب دار بودن بیش از حد معمول دندان‌ها رو به جلو که معمولا با کوچكى فک پایین همراه است.
  • فاصله‌ی بین دندان‌ها: در نتیجه‌ی از دست رفتن دندان‌ها یا کوچک بودن دندان‌ها.
  • آندربایت (رو به جلو بودن فک پایین): که تحت این شرایط فک پایین بزرگتر از فک بالا است.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مشکلات حساسیت دندان ها و راه های درمان آن

مشکلات ویژه‌ی کودکان که با استفاده از درمان‌های ارتودنسی برطرف می‌شوند.

  • مکیدن انگشت یا شست: این عادات می‌تواند موجب کج شدن دندان‌های فک بالا رو به جلو و باریک شدن فک بالا شود.
  • بیرون آمدن دندان‌ها در جای نامناسب: با استفاده از درمان ارتودنسی می‌توان دندان‌ها را در مسیر درست خود هدایت کرد و از بروز مشکلات در بزرگسالی پیشگیری نمود.

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، بریس‌ها و براکت‌های ارتودنسی بهبود چشمگیری در سلامت عمومی فرد ایجاد خواهند کرد. علاوه بر این فواید، به لحاظ روحی نیز تغییری شگرف در فرد ایجاد خواهند کرد و تصویر فردی شخص از خود بهبود خواهد یافت.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *