هنگامیکه مراجعین ارتودنسی تصمیم به انجام درمان مى گیرند، آنچه در مرحله بعد به ذهنشان خطور مى کند این است که آیا مى توانند ارتودنسی خود را بصورت تک فک انجام دهند؟ اگر میزان نامرتبى دندانهاى بالاى افراد زیاد نباشد، این افراد بسیار تمایل دارند که فقط دندانهاى پایین خود را ارتودنسی کنند و از در معرض دید بودن وسایل ارتودنسی بکاهند. البته اینکه امکانپذیر باشد ارتودنسی فرد بصورت دو فک انجام شود و یا تک فک بر اساس نظر تخصصى ارتودنتیست تصمیم گیرى مى شود ولى در مقاله پیش رو قصد داریم به زوایاى مختلف ارتودنسی دندانهاى پایین بپردازیم و آنرا به تفصیل بررسى کنیم

ارتودنسی فک پایین

مسئله مهمى که در اولین گامهاى این بحث بایستى مشخص شود، تفاوت ارتودنسی فک پایین با ارتودنسی دندانهاى پایین مى باشد. آنچه که معمولا در ذهن مراجعه کنندگان ارتودنسى از ارتودنسى دندانهاى پایین مى گذرد، عقب بردن فک پایین بدون جراحى است. بسیارى از افرادى که درگیر جلوبودن فک پایین هستند، با مراجعه به متخصص ارتودنسى، انتظار دارند که با ارتودنسی فک پایین جلو آمده آنها تصحیح شود. براى شروع بحث بایستى در همین ابتدا عنوان کنیم که ارتودنسی فک پایین جلوآمده به کل از ارتودنسی دندانهاى پایین جداست و این دو موضوع را بایستى از یکدیگر تفکیک کنیم…

ارتودنسی دندان هاى پایین

ارتودنسی دندان هاى پایین

ارتودنسی فک پایین جلو آمده

بایستى دقت شود که براکت هاى ارتودنسی (یا همان نگین هاى ارتودنسی) به روى دندانها متصل مى شوند و صرفا توانایى جابجایى دندانها را دارند. یعنى اگر تنه فک پایین یا چانه فرد جلوآمده باشد، ارتودنسی ثابت (یا همان سیم کشى دندانها) به تنهایى قادر نخواهد بود که فک پایین را عقب ببرد. در این موارد  (که معمولا زمینه ارثى جلوبودن فک پایین نیز وجود دارد) ابتدا مراجعه کننده توسط ارتودنسی  براى جراحى فک آماده مى شود تا پس از طى شدن ارتودنسی قبل از جراحى،  فرد در اتاق عمل، تحت عمل فک قرار گیرد. ازینرو حساب ارتودنسی فک پایین جلوآمده از ارتودنسى دندانها پایین کاملا جداست.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ابزارهای متحرک ارتودنسی

ارتودنسی دندانهاى پایین

ارتودنسی دندانهاى پایین به معناى منظم کردن دندانهاى نامرتب فک پایین مى باشد و تاثیر چندانى روى فک پایین ندارد. معمولا ارتودنسی دندانهاى پایین سخت تر از ارتودنسی دندانهاى بالا مى باشد و علت آن دانسیته بالاى استخوان فک پایین نسبت به استخوان فک بالاست. استخوان فک پایین تر متراکم تر از استخوان فک بالاست و دندانى که باید از خلال همین استخوان حرکت کند، کار دشوارترى پیش رو دارد. مسئله دیگرى که به سختى کار در دندانهاى پایین اضافه مى کند، تماس نزدیک براکت هاى پایین با لب پایین مى باشد. به همین دلیل معمولا روزهاى اول ارتودنسی دندانهاى پایین ناراحتى بیشترى را در لبهاى بیماران ایجاد مى کند و موجب آزردگى بافتى بیشترى نسبت به فک بالا مى شود.

ارتودنسی دندان هاى پایین

ارتودنسی دندان هاى پایین

ارتودنسی فقط فک پایین

اینکه آیا مى توان ارتودنسى را بصورت فقط فک پایین انجام داد یا خیر؛به عوامل متعددى بستگى دارد. مشکلاتى هم بر سر انجام ارتودنسی فقط فک پایین وجود دارد. اولین مشکل این است که معمولا دندانهاى بالا روى دندانهاى پایین مى نشینند و این دندانها به مانند هاون عمل کرده و مواد غذایى را روى دندانهاى پایین آسیاب مى کنند. ازینرو فک ضربه زننده دندانهاى بالا مى باشد و بایستى براکت هاى فک پایین را به نحوى چید که در معرض ضربه دندانهاى بالا نباشند که البته کار دشوارى است. مشکل دیگرى که ارتودنسی فقط فک پایین دارد این است که باز شدن قوس دندانى فک پایین به منظور ایجاد فضا براى دندانهاى پایین تنها زمانى امکانپذیر است که قوس دندانى فک بالا امکان آن را بدهد. در اصل قوس دندانى فک بالا قوس دندانى فک پایین را در بر مى گیرد واگر دندانهاى فک پایین کیپ دندانهاى بالا باشند، جایى براى ایجاد فضا در فک پایین وجود ندارد و براى حل مشکل بایستى قوس فک بالا نیز ارتودنسی شده و فضاى آن نیز گسترش یابد. مشکل بعدى که در راه ارتودنسی فقط فک پایین وجود دارد این است که در انتهاى درمان ارتودنسی ثابت، براى اینکه حداکثر زیبایى و بهترین روى همنشستگى ایجاد شود، دندانهاى بالا و پایین توسط کش هاى ارتودنسی روى هم نشانده مى شوند. هنگامى که ارتودنسی بصورت ارتودنسی فقط فک پایین انجام شود، فک بالا در اختیار متخصص ارتودنسی نخواهد بود که از کش هاى ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی) استفاده کند. بایستى تاکید شود در مواردى که درمان ارتودنسی شامل کشیدن دندان از فک بالا باشد معمولا ارتودنسی فقط پایین امکانپذیر نیست . از طرفى در بیمارانى که نیازمند ارتودنسی به همراه جراحى فک (ارتوسرجرى) باشند، ارتودنسی فقط پایین به هیچ عنوان امکانپذیر نیست و این افراد بایستى حتما ارتودنسی را بصورت دو فک انجام دهند.

ارتودنسی دندان هاى پایین

ارتودنسی دندان هاى پایین

هزینه ارتودنسی فک پایین

با همه مشکلاتى که در بحث فوق به آن اشاره کردیم، گاهى اوقات متخصص ارتودنسی تشخیص مى دهد که ارتودنسی دندانهاى پایین قابل انجام است و ارتودنسی فقط فک پایین خیلى از کیفیت ارتودنسی دو فک نمى کاهد. در این موارد بر خلاف آنچه به نظر مى رسد؛ پیچیدگى ارتودنسی تک فک بیشتر خواهد بود!در اصل در این موارد متخصص ارتودنسی با چالش مضاعفى روبرو مى شود و آن هم دشوارى تنظیم کردن یک فک درمان شده با فک درمان نشده مى باشد. اگر متخصص ارتودنسی شما بگوید که هزینه ارتودنسی تک فک شما خیلى کمتر از هزینه ارتودنسی دو فک نخواهد بود، تعجب نکنید؛علت آن نیز همین موضوع مى باشد. البته مواردى نیز وجود دارد که ارتودنسی تک فک چندان پیچیدگى فنى به درمان ارتودنسی تحمیل نمى کند و در این موارد معمولا هزینه ارتودنسی فک پایین شصت درصد هزینه ارتودنسی دو فک درنظر گرفته مى شود. نحوه پرداخت هزینه ارتودنسی فک پایین نیز معمولا به صورت ارتودنسی اقساطى مى باشد. در مورد هزینه ارتودنسی و تعرفه درمان ارتودنسی قبلا در مقاله اى جداگانه بصورت مفصل بحث نموده ایم که در صورت نیاز مى توانید به آن مراجعه نمایید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
فنر فورسز در ارتودنسی
0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *