اپن بایت

در روزهاى مختلف مطب،مراجعين زيادى هستند كه با شكايت از بسته نشدن دندانهاى قدامى براى ارتودنسى مراجعه مى نمايند.در اصطلاح ارتودنسى به بسته نشدن دندانها اپن بايت گفته مى شود.اپن بایت قدامی یکی از مشکلاتی است که علل بروز و نحوه ی درمان آن موضوع مقاله پيش روست.

علل بروز اپن بایت قدامی

اپن بایت قدامی به چند دلیل ممکن است ایجاد شود، که برای درمان آن شناسایی آنها کمک کننده است. اپن بایت می تواند نتیجه ی تغییر وضعیت دندان ها يا ناهنجارى فكى باشد تصاویر 1 و 2.

اپن بایت

اپن بایت

 

از جمله این علل عبارتند از:

  • مکیدن انگشت
  • چگونگی قرار گرفتن زبان که اصولا مربوط به اختلالات تنفسی می باشد
  • رابطه نامناسب بين دو فك بالا و پايين
  • رشد غیر عادی دندان ها در نتیجه ی انکیلوز دندان (جوش خوردن ریشه ی دندان به استخوان فک)
  • بیماری اختلال مفاصل
  • روابط اسکلتی کلاس 1 و 2
  • زاویه ی پلن مندیبل شیب دار، مخصوصا در بیمارانی که صورت کشیده ای دارند.
  • اپن بایت می تواند در نتیجه ی ساییدگی دندان بدون رشد ثانویه یا رشد جبرانی آن رخ دهد. از جمله نمونه های خوب، بیمارانی هستند که در اثر مکیدن لیمو ترش دچار ساییدگی دندان شده اند- اما رشد ثانویه به میزان ساییدگی دندان نبوده است (تصاویر 3 و 4).
اپن بایت

اپن بایت

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
قالب گیری قبل از درمان و جراحی ارتودنسی

یکی از ساده ترین ابزار ها برای کمک به شناسایی علت اپن بایت قدامی استفاده از قالب های مطالعاتی است که دست ساز هستند. اگر قالب های دست ساز به خوبی درون دهان قرار گیرند و هردو فک روابط اکلوزال خوبی داشته باشند، اما دندان های جلو به هم نرسند، از نظر وضعیت دندان ها درون قوس دندانی مشل وجود دارد- مشکل مربوط به رابطه ی بین مندیبل و ماگزیلا است (تصاویر 5 و 6).

اپن بایت

اپن بایت

در این گونه بیماران، اپن بایت خطی است، به این معنا که دندان های مولر با یکدیگر تماس دارند اما به تدریج، با حرکت از سمت دندان های عقب به سمت دندان های جلو، اپن بایت به صورت خطی بزرگ تر می شود (تصویر 7).

اپن بایت

اپن بایت

 

در صورتی که هر یک از فک های بیمار به صورت مجزا در نحوه قرار گیری مشکل داشته باشد، قالب دست ساز اپن بایتی شبیه آنچه درون دهان دیده می شود نشان خواهد داد. اساسا، قالب ها الگوی رشد نامتعارفی نشان خواهند داد. در این بیمارها، معمولا اکلوژن عقب دهان تنها در دندان های جلو با یکدیگر کاملا متناسب هستند – تعدادی از دندان های عقب با یکدیگر تماس ندارند.

اپن بایت در نتیجه ی تغییر روابط بین فکی ماگزیلا و مندیبل

اپن بایت

اپن بایت

اپن بایت در نتیجه ی مشکلات مفصلی

در صورتی که اپن بایت به تدریج در حال گسترش باشد، به احتمال بسیار زیاد بیماری اختلال مفاصل عامل بروز این مشکل است. اگر فکر می کنید ممکن است بیماری اختلال مفاصل موجب بروز اپن بایت شده است، بهتر است از سر و صورت عکس رادیوگرافی تهیه شود تا محل و شرایط دیسک، و نیز فرم و شرایط ساختار استخوانی کندیل  condyle  (برآمدگی یک استخوان که در حفره ی استخوان دیگر جای می گیرد) و فرو رفتگی fossa مورد بررسی قرار گیرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
درد فک و درمان ارتودنسی

تصویر MRI یکی از استانداردهای طلایی برای تصویر برداری از بافت های نرم و سخت است، اما CBCT می تواند شرایط بافت های سخت و نیز توموگرافی را نیز نشان دهد. بزرگ ترین نگرانی این است که آیا روند اختلال در مفاصل در حال پیشرفت است یا خیر. هر درمانی که برای اصلاح اپن بایت انجام شود ممکن است به صورت موقت این مشکل را برطرف سازد، اما با تداوم اختلال مفاصل مجددا بروز خواهد یافت.

درمان اپن بایت قدامی

در صورتی که بیمار مشکل مفاصل نداشته باشد و اپن بایت او ریشه در روابط بین مندیبل و ماگزیلا داشته باشد می توان از روش های زیر برای درمان اقدام کرد:

اصلاح روابط بین فکی

در اكثر موارد اين مشكل ناشى از عدم تناسب فك بالا و فك پايين مى باشد وبه همين منظور بايستى روابط فكى مورد هدف قرار گيرد.در اين موارد لازمست كه با ارتودنسى فرد براى جراحى فك آماده شود تا در اتاق عمل اين روابط فك اصلاح شوند.

اپن بایت

اپن بایت

 

ترمیم دندان ها

در صورتی که ایجاد تعادل قادر به حل مشکل و دستیابی به نتایج مطلوب نباشد، گزینه ی دوم بستن اپن بایت، ترمیم دندان ها است. قرار دادن برخی گزینه های ترمیم دندان روی دندان های قدامی فک بالا یا پایین نتایج خوبی در بر خواهد داشت. با توجه به ویژگی های منحصر بفرد کامپوزیت های مدرن، این روکش ها به سادگی به دندان چسبانده می شوند و هیچ آماده سازی دیگری نیاز نیست ولى اينكه اين روشزيبايى مورد نظر را اهدا كند يا خير مورد سوال است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ارتودنسی اقساطی در کرج

درمان ارتودنسی

يكى از گزینه ها ی درمان اپن بایت استفاده از درمان ارتودنسی است- که البته چندان ساده نیست. برای تماس دندان های قدامی، ارتودنتیست مجبور است بدون بیرون آوردن دندان های جلو نسبت به کل صورت، اپن بایت را کاهش دهد. گاهی اوقات نامرتبى زياد دندان ها عامل بروز این مشکل است ودر اين موارد مى توان با كشيدن دندانها و صاف کردن و قرار دادن آنها در یک راستا، می توان احتمال بسته شدن اپن بایت قدامی در آنها را بالا برد.

اپن بایت

اپن بایت

در صورتی که با این راه حل باز هم مشکل اپن بایت وجود داشته باشد، اینتروژن (فرو بردن) دندان های خلفی با استفاده از مینی اسکروها نيز گاهى راه حل مناسبی است که به عنوان تکیه گاه ارتودنسی موجب بسته شدن عمودی اپن بایت و ایجاد تماس بین دندان های قدامی می شوند.

اپن بایت

اپن بایت

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *