ایمپلنت و ارتودنسی

چرا ایمپلنت های دندان؟

برای تصمیم گیری و انتخاب از بین گزینه های مختلف برای جایگزینی دندان های از دست رفته می توان ابتدا راجع به آنها مطالعه و تحقیق کرد و با توجه به مزایا و مضرات هر یک تصمیم گرفت کدام یک را انتخاب کرد. به هر حال در دندانپزشکی مدرن مشخص شده است بهترین گزینه ی ممکن کاشت ایمپلنت است. این ادعا با ذکر فواید آن قابل اثبات است.

  1. ایمپلنت های دندانی راحت و با دوام هستند.

بر خلاف پروتزهای مصنوعی، برای خوردن غذا یا تمیز کردن ایمپلنت ها نیاز نیست آنها را از دهان خارج کرد و دوباره با چسب آنها را در جای خود قرار داد. علاوه بر این، راهکارهای دائمی هستند که اگر درست از آنها مراقبت شود می توانند تا پایان عمر جایگزین دندان های از دست رفته شوند.

  1. ظاهر، احساس و عملکردی شبیه دندان های طبیعی دارند.

به طور کلی نمی توان دندان های طبیعی و ایمپلنت های دندان را از یکدیگر تشخیص داد به همین دلیل وجود آنها در دهان حس خوبی به فرد می دهد. عملکرد آنها شبیه دندان های طبیعی است به این معنا که می توان کاملاً طبیعی میوه ها را گاز زد و غذاها را جوید. علاوه بر این، ایمپلنت ها مانند دیگر روش های جایگزینی دندان ها، اختلالی در گفتار ایجاد نمی کنند.

  1. با وجود ایمپلنت ها رعایت بهداشت دهان و دندان ها دشوار نخواهد بود.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
جراحی سینوس لیفت آماده سازی برای کاشت ایمپلنت

می توانید مانند قبل از دندان های خود مراقبت کنید، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

  1. ایمپلنت ها مانع تخریب و تحلیل استخوان فک می شوند.

با از دست رفتن دندان ها استخوان فک به تدریج تحلیل می رود که باعث می شود ظاهر چهره به مرور زمان فرو رفته به نظر برسد. در واقع ایمپلنت ها مانند ریشه های مصنوعی دندان ها عمل می کنند و استخوان فک را برای استخوان سازی تحریک می کنند و از این طریق ظاهر چهره حفظ خواهد شد.

  1. کاشت ایمپلنت ها نیاز به دستکاری دندان های مجاور ندارد.

برخی گزینه های درمان مانند بریج ها نیاز دارند بخشی از دندان های سالم مجاور فضای خالی تراشیده شود تا بریج را حمایت کنند. ایمپلنت ها جایگزین دندان های از دست رفته می شوند بدون اینکه نیاز باشد در دندان های مجاور تغییری ایجاد شود.

ارتودنسی

درمان های جامع ارتودنسی قادرند دندان ها را صاف کنند، وضعیت بایت را بهبود دهند و از بروز مشکلات دندان در آینده پیشگیری کنند. این درمان گزینه های مختلفی را شامل می شود، از جمله براکت های سنتی، براکت های شفاف، اینویزیلاین، ریتینر و غیره. هر فرد بسته به وضعیت خاص ، نیازهای دندانی، بودجه خود و نیز بر اساس راهنمایی های ارتودنتیست خود تصمیم می گیرد از کدام ابزار استفاده کند.

ایمپلنت و ارتودنسی

ایمپلنت و ارتودنسی

 

ایمپلنت

ایمپلنت های دندان جایگزینی فوق العاده برای دندان های از دست رفته هستند که قادرند زیبایی ظاهری و نیز عملکرد خوب دهان را احیاء کنند. در صورتی که فردی برای استفاده از پروتزهای مصنوعی احساس خوبی نداشته باشد یا به دنبال راهی دائمی تر باشد، ایمپلنت ها گزینه ای با دوام و چند منظوره هستند که عبارتند از پیچ های تیتانیومی سازگار با بدن انسان که از طریق جراحی درون استخوان فک بالا یا پایین کار گذاشته می شوند  و یک روکش به آنها متصل می شود که جایگزین دندان از دست رفته می شود.

ایمپلنت و ارتودنسی

ایمپلنت و ارتودنسی

آیا باید براکت های ارتودنسی را قبل از کاشت ایمپلنت استفاده کرد؟

اگر دندانپزشک تشخیص دهد برای پر کردن فضای خالی به جا مانده از افتادن دندان ها می توانید از ایمپلنت های دندان استفاده کنید، کاملاً عاقلانه است از دندانپزشک خود بپرسید در صورت نیاز به درمان ارتودنسی،آیا امکان استفاده از ایمپلنت از نظر زیبایی و عملکردی امکانپذیر خواهد بود یا خیر.

ایمپلنت و ارتودنسی

ایمپلنت و ارتودنسی

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
تاثیر ارتودنسی روی سلامت روان

اگر ارتباط بین دندان های بالا و پایین شما نادرست باشد و یا دندان های شما کج و ناصاف باشند و در آینده بخواهید برای صاف کردن آنها از براکت های ارتودنسی استفاده کنید، اگر این کار را پس از کاشت ایمپلنت انجام دهید جابجایی دندان کاشته شده تقریباً غیر ممکن خواهد بود. به همین دلیل اگر قصد کاشت ایمپلنت دندان دارید پیش از آن به ارتودنتیست مراجعه کنید تا با معاینه و بررسی وضعیت دندان ها و فک ها به شما بگوید آیا نیازمند درمان ارتودنسی می باشید یا خیر؟ در صورتی که فکر می کنید علاوه بر انجام ایمپلنت نیازمند ارتودنسی می باشید،بهتر است قبل از ارتودنسی تصمیم خود را بگیرید؛به این دلیل که از یک سو دندانهای شما مرتب می شود و از سوی دیگر برای کاشت صحیح و درست ایمپلنت فضای کافی ایجاد خواهد شد. در صورتی که از قبل جای کافی برای این دندان جدید وجود داشته باشد، براکت های ارتودنسی از جابجایی دندان های مجاور به سمت فضای خالی به جا مانده از دندان از دست رفته جلوگیری می کنند.

ایمپلنت و ارتودنسی

ایمپلنت و ارتودنسی

چرا نمی توان ایمپلنت های دندان را با استفاده از براکت های ارتودنسی جابجا کرد؟

سطح خارجی ریشه های دندان های طبیعی با سلول هایی پوشش داده شده است که جابجا کردن آن درون استخوان فک را ممکن می سازد. ایمپلنت ها فاقد چنین سلول هایی هستند به همین دلیل پس از کاشت نمی توان آنها را جابجا کرد.

استفاده از براکت های ارتودنسی پس از کاشت ایمپلنت دندانی

در صورتی که از قبل یک یا چند ایمپلنت دندانی درون دهان خود داشته باشید، البته هنوز هم درمان ارتودنسی با ملاحظاتی ممکن است. با مقداری محدودیت، هنوز هم می توان دندان های جلو را جابجا و صاف کرد. در صورتی که لازم باشد در حین وجود ایمپلنت،ارتودنسی کنید ممکن است لازم شود تا از ایمپلنت به عنوان لنگر یا تکیه گاه استفاده شود تا دندان های جلو کشیده یا هل داده شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟
0/5 (0 نظر)
1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مانند بریس ها یا الاینرهای شفاف یا مداخلات دیگر مانند ایمپلنت ها یا بریج های دندانی باشد. آنها همچنین می توانند در مورد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *