با وجودى که دلایل متعددى در لزوم انجام درمان ارتودنسى مطرح مى شود، اکثر افرادى که در جستجوى درمان ارتودنسى مى باشند، بخاطر مسائل زیبایى دنبال این درمان مى روند. در واقع هدف عمده افراد از ارتودنسى، تاثیرگذارى بر روى چهره و تقویت زیبایى صورت مى باشد. در مقاله پیش رو قصد داریم زوایاى مختلف تاثیر ارتودنسى بر روى چهره را بررسى کنیم و میزان تاثیر ارتودنسى بر آنها را توضیح دهیم

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر فرم صورت

برخى از افراد انتظارات زیادى از ارتودنسى دارند. در اصل انتظار آنها از انجام ارتودنسى، تغیر فرم صورت مى باشد. بایستى توجه کرد که بریس ارتودنسى روى دندانها متصل مى شود و عمده تغیراتى که مى تواند اعمال نماید حابجایى آنها و تغییر بافت نرم یک سوم انتهایى صورت (حد فاصل بینى و چانه) مى باشد؛ ازینرو از یک ارتودنسى دندان نبایستى بیش از توانایى آن انتظار داشت. ارتودنسى به تنهایى توانمندى محدود خود را دارد و اگر به دنبال تغییرات اساسى در فرم صورت مى باشید بایستى جراحى زیبایى یا جراحى فک را به همراه ارتودنسى مدنظر داشته باشید.

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر فک

تاثیر درمان ارتودنسى بر روى فک از جمله مباحث بحث برانگیز است. بطور کلى ارتودنسى دندان روى دندانها متصل مى شود و هدف از آن جابجایى دندانها مى باشد و نه فکین. البته رابطه دندانها و فکین در فک بالا تنگاتنگ تر است و در فک بالا مى توان با عقب بردن یا جلو بردن دندانها تغییراتى را ایجاد کرد که به نظر برسد فک بالا جلو یا عقب برده شده است اما در فک پایین بحث به صورت کامل مجزاست و نمى توان انتظار داشت با جابجا کردن دندانها فرم فک نیز تغییر کند. اگر صورت فرد نیازمند تغیرات فکى باشد بایستى وارد پروسه درمانى مشترک ارتودنسى و جراحى فک (که ارتوسرجرى نامیده مى شود) بشوید تا جابجایى و تغیرات فکى حاصل شود. در این موارد ابتدا رابطه دندانها بر اساس مشکل فکى موجود توسط متخصص ارتودنسى تنظیم مى شود و سپس با همین سیمهاى ارتودنسى فرد به اتاق عمل برده مى شود تا جراحى فک انجام شود.

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر فرم لب

تغییرات لب بیشتر از تغییرات فک در ارتودنسى محتمل است. عمده ترین اثرى که ارتودنسى روى لب مى گذارد تحت تاثیر کشیدن و نکشیدن دندانها مى باشد. اگر کمبود فضاى دندانها زیاد باشد،  براى برطرف کردن نامرتبى دندانها ممکن است دندان کشیده شود. بطور کلى کشیدن دندان،  لب فک مربوطه را عقب تر برده و از برجستگى آن مى کاهد. در مواردى که کمبود فضا بقدرى نیست که نیاز به کشیدن دندان باشد،  متخصص ارتودنسى براى ایجاد فضا براى رفع نامرتبى دندانها، آنها را برجسته تر و بیرون زده تر مى کند که در این موارد حرکت رو به بیرون و برجسته شدن لبها را نیز خواهیم داشت. تکلیف مواردى که مشخص است بایستى دندان کشیده شود یا نشود، معلوم است اما مشکل اصلى در مواردى است که کمبود فضا نه بقدرى است که از همان اول نیاز به کشیدن دندان مسجل باشد و نه معلوم باشد که نبایستى دندان کشیده شود. اینگونه موارد اصطلاحا بوردرلاین یا بینابین نامیده مى شوند و حدوسط در نظرگرفته مى شوند. در این موارد بهتر است متخصص ارتودنسى با ملاحظه تر و با احتیاط تر عمل کند به این معنا که ابتدا دندانها مرتب مى شوند تا فرم لبها مشخص شود و بر اساس فرم لب قضاوت شود که بهتر است دندانها کشیده شوند یا خیر. بطور کلى در سالهاى اخیر برجسته تر کردن اجزاى صورت (مانند ژل زدن لبها، تزریق گونه و چانه) مد غالب بوده است و در مواردى که بین کشیدن و نکشیدن دندانها شک شود بهتر است درمان بصورت غیرکشیدنى آغاز شود.

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر بینى

ارتودنسى به خودى خود روى بینى تاثیر ندارد اما مى تواند با تاثیر روى لب بالا زاویه نازولبیال (زاویه بین بینى و لب بالا) را تحت تاثیر قرار دهد و ازین طریق به گونه اى عمل کند که به نظر برسد بینى را تحت تاثیر قرار مى دهد. یکى از مهمترین چالش هایى که در این زمینه وجود دارد، رابطه ارتودنسى و عمل بینى مى باشد. بطور کلى بهتر است عمل بینى بعد از ارتودنسى دندانها انجام شود تا فرم لب بالا (که با بینى زاویه مى سازد) به شکل نهایى خود رسیده باشد و بر این اساس یک جراح بینى، عمل بینى را انجام دهد. در این موارد اگر نمى توانید تا انتهاى درمان ارتودنسى براى عمل بینى صبر کنید حداقل بهتر است از متخصص ارتودنسى خود زمانى را براى عمل بینى سوال کنید که اکثر تغیرات دندانها انجام شده باشد.

تاثیر ارتودنسى بر چهره

تاثیر ارتودنسى بر چهره

ارتودنسى و لاغرى صورت

بسیارى از افرادى که ارتودنسى مى کنند در جلسات اول از کاهش تغذیه و کم کردن وزن صحبت مى کنند. در چند جلسه اول که بریس هاى ارتودنسى نصب شده اند، تا فرد به سیستم غذایى و شیوه غذاخوردن جدید خود عادت کند، برهه اى از کم غذایى و کاهش وزن را تجربه خواهد کرد اما پس از دو سه جلسه ارتودنسى فرد به شرایط جدید عادت مى کند و وزن وى نیز به حالت عادى برمى گردد. اینکه برخى افراد به علت لاغرى صورت نگران انجام ارتودنسى مى باشند، دلیل منطقى ندارد و تاثیر ارتودنسى بر روى لاغرى صورت و کاهش وزن موقت است و به زودى به وضعیت سابق برخواهد گشت.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
جلو بودن فک
3.8/5 (4 نظر)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code