دندان خرگوشی

دندان های خرگوشی یک اصطلاح عام برای نمایش نامناسب دندانهای جلو می باشد. این مشکل به ناصافی دندان های فک بالا و ناهمراستایی آنها با دندان های فک پایین گفته می شود و می تواند درجات مختلفی داشته باشد. بسیاری افراد ترجیح می دهند با دندان های خرگوشی زندگی کنند و آنها را درمان نکنند. برخی دیگر نیز به دلایل زیبایی ترجیح می دهند دندانهای خرگوشی خود را درمان کنند. البته برخی دیگر برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از بستن ناگهانی بایت مانند آسیب به دیگر دندان ها، لثه ها، یا زبان، نیاز به درمان دارند. علل، شدت، و علائم خرگوشی بودن دندان ها روی نحوه درمان آنها تأثیر می گذارند.

 

دندان خرگوشی

دندان خرگوشی

دندان خرگوشی چیست؟

دندان های جلوی فک بالا که از دندان های فک پایین جلوتر می آیند، که عموماً تحت عنوان دندان خرگوشی  شناخته می شوند.

علل خرگوشی شدن دندان ها

خرگوشی شدن دندان ها اغلب به دلیل وراثت اتفاق می افتد. شکل فک، مانند دیگر ویژگی های فیزیکی، می تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. عادات دوران کودکی، از قبیل مکیدن انگشت و استفاده از پستانک، از دیگر عللی هستند که می توانند منجر به خرگوشی شدن دندان ها شوند.

 

دندان خرگوشی

دندان خرگوشی

خرگوشی شدن دندان ها در نتیجه مکیدن انگشت

شاید اکنون که عادت کودکی شما موجب خرگوشی شدن دندان های شما شده است درک کنید چرا والدین شما برای مکیدن انگشت شست به شما هشدار می دادند و معتقد بودند این کار می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
قالب گیری قبل از درمان و جراحی ارتودنسی

مکیدن انگشت تحت عنوان یکی از مکیدن های غیر تغذیه ای (NNSB) شناخته می شود. به این معنا که این نوع مکیدن، بر عکس مکیدن سینه مادر یا شیشه شیر، هیچ ارزش تغذیه ای ندارد. وقتی این عادت تا پس از سن 3 یا 4 سالگی ادامه پیدا می کند، در حالی که دندان های دائمی در حال بیرون آمدن هستند، فشار ناشی از مکیدن و انگشت می تواند موجب شود دندان های دائمی در زاویه ای غیر عادی بیرون بیایند.

خرگوشی شدن دندان ها در نتیجه مکیدن پستانک

مکیدن پستانک یکی دیگر از مکیدن های غیر تغذیه ای است. این عادت نیز مانند مکیدن انگشت می تواند موجب بروز دندان خرگوشی شود. بر اساس تحقیقی که در سال 2016 در مجله انجمن دندانپزشکان آمریکا به چاپ رسید، استفاده از پستانک بیشتر از مکیدن انگشت یا شست با خطر بروز مال اکلوژن همراه است.

خرگوشی شدن دندان ها در نتیجه فشردن زبان پشت دندان ها

فشردن زبان پشت دندان ها زمانی اتفاق می افتد که زبان رو به جلو فشار زیادی وارد می کند. گرچه این معمولاً منجر به بروز مال اکلوژنی تحت عنوان “اپن بایت” می شود، اما گاهی اوقات می تواند منجر به بروز دندان خرگوشی نیز شود. این شرایط در کودکان شایع تر است اما معمولاً تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا می کند. این مشکل می تواند در نتیجه عوامل مختلفی بروز پیدا کند؛ در افراد بزرگسال، استرس نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود. برخی افراد بزرگسال در طول خواب زبان خود را پشت دندان های خود فشار می دهند.

خرگوشی شدن دندان ها در نتیجه عوامل ژنتیکی

برخی افراد در حالی متولد می شوند که فک های آنها نا همراستا هستند یا فک بالا یا پایین آنها کوچک است.  برجسته بودن دندان های جلو اغلب ارثی است، و والدین، خواهرها و برادرها، یا دیگر وابستگان نیز ممکن است ظاهری به این شکل داشته باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
علت آفت دهان در کودکان

خرگوشی شدن دندان در نتیجه از دست رفتن دندان، وجود دندان اضافه یا دندان نهفته

وجود فاصله بین دندان ها یا فشردگی آنها می تواند نحوه قرار گیری دندان های جلوی دهان را تغییر دهد و باعث شود ظاهر خرگوشی به خود بگیرند. از دست رفتن دندان ها به دندان های باقی مانده اجازه می دهد تا به مرور زمان جابجا شوند و وضعیت قرار گیری دندان ها را تحت تأثیر قرار دهند. روی دیگر قضیه این است که عدم وجود فضای کافی برای جای دادن همه دندان ها می تواند منجر به بروز مشکلات در نحوه قرار گیری دندان ها شود. فشردگی دندان ها زمانی اتفاق می افتد که دندان اضافه یا دندان نهفته وجود دارد.

تومورها و کیست های دهان یا فک

تومورها و کیست های داخل دهان یا فک می توانند زاویه قرار گیری درست دندان ها و شکل دهان و فک را تغییر دهند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تورم مداوم یا رشد یک ضایعه- بافت نرم یا بافت استخوانی- در قسمت بالایی دهان یا فک موجب جابجا شدن دندان ها رو به جلو شود. تومورها و کیست ها در حفره دهان یا فک می توانند موجب بروز درد، توده، و زخم شوند.

خطرات اوربایت برای سلامت

اوربایت ایجاد شده در اثر دندانهای خرگوشی بسته به میزان وخامت خود و اینکه آیا ممکن است مانع عادی بودن بایت شود، می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای سلامت شود. اوربایت می تواند موجب بروز این مشکلات شود:

  • مشکلات گفتاری
  • ناتوانی در جویدن
  • آسیب به دیگر دندان ها و لثه ها
  • درد هنگام جویدن و گاز زدن
  • تغییر در ظاهر چهره

 

 

دندان خرگوشی

دندان خرگوشی

درمان دندان خرگوشی

تا زمانی که اوربایت ناشی از دندانهای خرگوشی شدید نباشد و موجب بروز ناراحتی نشود، درمان  لازم نیست. اگر از ظاهر دندان های خود ناراضی هستید، نیاز است برای درمان به دندانپزشک یا ارتودنتیست مراجعه کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
جلو بودن فک

هیچ راه استانداردی برای درمان دندان خرگوشی وجود ندارد زیرا دندان ها در اندازه های مختلفی بیرون می آیند، و نوع بایت و ارتباط فک ها در افراد مختلف متفاوت است. دندانپزشک یا ارتودنتیست می توانند بهترین طرح درمان را بر اساس نیازهای بیمار مشخص نمایند.

براکت ها

براکت ها و ریتینرهای سنتی رایج ترین درمان های دندان خرگوشی هستند. بسیاری افراد در طول کودکی یا دوران نوجوانی خود بریس ها را دریافت می کنند. براکت ها و سیم های فلزی که به دندان ها متصل می شوند در طول زمان دستکاری و تنظیم می شوند تا به تدریج دندان ها را جابجا کنند و لبخندی با دندان های صاف بوجود بیاورند. در صورتی که فضای بیشتری برای صاف کردن دندان ها لازم باشد، گاهی اوقات کشیدن دندان توصیه می شود.

وسیع کردن کام

وسیع کردن کام معمولاً برای درمان کودکان یا نوجوانانی استفاده می شود که فک بالای آنها خیلی کوچک است و نمی تواند همه دندان های دائم را در خود جای دهد. ابزار مخصوصی به نام وسیع کننده کام که از دو جزء تشکیل شده است، به دندان های مولر فک بالا متصل می شود. یک پیچ وسیع کننده دو قطعه را به تدریج از یکدیگر جدا می کند تا کام وسیع شود.

اینویزیلاین

از اینویزیلاین می توان برای درمان مال اکلوژن های خفیف در نوجوانان و بزرگسالان استفاده کرد. یک دسته الاینرهای پلاستیکی شفاف از روی قالب دندان ها ساخته می شوند و طی یک بازه زمانی، به ترتیب روی دندان ها قرار می گیرند.

جراحی فک

جراحی ارتوگناتیگ برای درمان مشکلات خاص استفاده می شود. علاوه بر این، برای افرادی که رشد فک های آنها متوقف شده است نیز، به منظور اصلاح ارتباط بین فک های بالا و پایین، استفاده می شود.

2.8/5 (4 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *