از آنجا که استفاده از ارتودنسى برای افراد بزرگسال رو به افزایش است، بسیاری از بیماران ارتودنسی که قبلا روی دندان های خود درمان های دیگری داشته اند یا نیاز است تحت این درمان قرار گیرند این سوال را مى پرسند که آیا بریس ها یا براکت های ارتودنسی با روکش های دندان، ایمپلنت ها، یا دندان های ترمیم شده یا نیازمند ترمیم سازگار مى باشند یا خیر. گرچه شرایط هر بیمار متفاوت است اما در اینجا به بیان برخی اصول اولیه ی روکش های دندان، ایمپلنت های دندانی و دندان های ترمیم شده اشاره خواهیم کرد.

آیا با وجود روکش روی دندان ها می توان از بریس ها استفاده کرد؟

روکش دندان و ارتودنسى

روکش دندان و ارتودنسى

 

کوتاه ترین پاسخ “بله” است. در صورتی که قبلا یک یا چند دندان خود را روکش کرده باشید، اما اکنون تصمیم گرفته باشید با استفاده از براکت ها دندان های خود را صاف و منظم کنید، باید گفت این امکان برای شما وجود دارد. به لطف پیشرفت هایی که در زمینه ی سیستم های ارتودنسى و نیز الاینرهای متحرک صورت گرفته است، گزینه های متعددی وجود دارند تا درمان ارتودنسی را برای هر فرد حتی با وجود ترمیم های مختلف دندان، نیز انجام داد. یکی از چالش های بزرگ، اتصال براکت ثابت به دندان ترمیم شده است، زیرا به طور کلى براکت هاى ارتودنسى به دندان های طبیعی راحت تر می چسبند. در مورد بریس های فلزی سنتی، می توان براکت ها را با استفاده از چسب های خاص دندانپزشکی به روکش ها متصل کرد که با چسب های مورد استفاده برای چسباندن براکت ها به تاج دندان های طبیعی متفاوت مى باشند. یکی از گزینه های دیگر برای بیماران ارتودنسى که روی دندان های خود روکش دارند، استفاده از اینویزیلاین یا پلاک هاى شفاف و نامریى است.این ارتودنسى نامریى که عبارت است از یک سری ریتینرهای پلاستیکی شفاف متحرک که برای قرار گرفتن روی دندان ها نیاز به چسب ندارند. گزینه ی دیگر استفاده از بندها به این منظور است.بندها حلقه هایى فلزى هستند که دور دندانها قرار مى گیرند و به همین دلیل نیازمند اتصال به دندان نمى باشند.

روکش دندان و ارتودنسى

روکش دندان و ارتودنسى

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
درمان آپنه خواب با ارتودنسی

اگر دندانى نیازمند روکش کردن باشد بهتر است در صورتى که مقاومت دندان امکان به تاخیر انداختن روکش را مى دهد،این کار را به انتهاى درمان ارتودنسى منتقل کرد.در انتهای درمان ارتودنسی می توان از روکش ها استفاده کرد تا ترمیم دندان کامل شود. براى این منظور به محضی که دندان ها با بریس ها صاف و منظم شوند، می توان روی دندان ها روکش قرار داد تا ترمیم دندان تکمیل شود. با کمک براکت ها و بریس های ارتودنسی، دندان به اندازه ی کافی صاف می شود که غذا برای هضم شدن به درستی جویده شود.پس از انجام این مرحله، روکش ها شکل و زیبایی دندان ها را ارتقاء می دهند و به آنها ظاهری روشن و یکدست و مستحکم می بخشند.

آیا با وجود ایمپلنت دندان می توان روی دندان ها براکت قرار داد؟

روکش دندان و ارتودنسى

روکش دندان و ارتودنسى

 

گرچه ایمپلنت های دندانی که قبلا در دهان کاشته شده اند را نمی توان با بریس ها جابجا نمود، افرادی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند، پس از اتمام درمان ارتودنسی می توانند کاشت ایمپلنت دندانی داشته باشند. توجه کنید که قرار دهى ایمپلنت بایستى پس از اتمام ارتودنسى انجام شود تا ایمپلنت قرار داده شده با حرکت سایر دندانها تداخل ننماید.در این زمان، دندان های دیگر از قبل در جای درست خود قرار دارند بنابراین ایمپلنت نیز نسبت به آنها در جای درستی قرار خواهد گرفت. ایمپلنت های دندانی و بریس ها گزینه هایی هستند که ارتودنتیست بر اساس نیازهای خاص شخص شما در خصوص آن برای شما توضیح خواهد داد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
دیر افتادن دندان‌ شیری

به خاطر داشته باشید که ترمیم های بزرگ روی دندان ها، از جمله بریج ها(روکش هاى چندتایى) به گونه ای طراحی شده اند که قابل جابجایی نیستند و در صورتی که برای جابجا کردن آنها  به جای جدید، به آنها فشار وارد شود، ممکن است آسیب ببینند. اگر دندان های شما قبلا پایه روکش هاى چندتایى(بریج)قرار گرفته اند متخصص ارتودنسى قادر به حرکت این مجموعه نخواهد بود و تنها قادر خواهد بود دندان های طبیعی را جابجا نماید.

آیا می توان در حین ارتودنسى دندانها را ترمیم کرد ؟

روکش دندان و ارتودنسى

روکش دندان و ارتودنسى

 

در مواردى پیش مى آید که چند جلسه پس از ارتودنسى،با صاف شدن دندانها،پوسیدگى آنها به چشم بیاید. معمولا” در این موارد، کج بودن دندان ها یکی از عواملی بوده است که دندان ها را مستعد پوسیدگی کرده است( چرا که  در شکاف بین دندان ها ذرات غذا انباشته می شوند، در حالی که تمیز کردن آنها دشوار است).در این موارد بایستى متخصص ارتودنسى سلامت دندان را مقدم تر از ادامه ارتودنسى بداند و امکان ترمیم دندان را فراهم نماید.گاهى در این موارد نیازمند کندن و چسباندن مجدد براکت هاى ارتودنسى مى باشیم.

خوشبختانه حین استفاده از بریس ها، دندان ها پوسیده نخواهند شد، زیرا دندان ها بیشتر از هر زمان دیگری مراقبت و رسیدگی مى شوند. اما اگر این اتفاق افتاد باز هم می توان طی درمان ارتودنسی دندان را پر کرد، تنها ممکن است نیاز باشد حین درمان براکت از روی دندان برداشته شود تا پر کردن دندان کامل شود. به طور کلی، به هر قیمتی هم شده باید از پوسیدگی و حفره ی دندان حین درمان ارتودنسی جلوگیری شود. اگر برای تمیز کردن دندان ها با وجود بریس ها روی آنها نیاز به راهنمایی دارید، به مقالاتی که در این رابطه قبلا در این وب سایت قرار داده ایم مراجعه نمایید و در صورت لزوم سوالات خود را با ما مطرح کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ارتودنسی اقساطی در کرج

محافظت از دندان های ترمیم شده

همیشه این نگرانى وجود دارد که دندان ترمیم شده طی درمان ارتودنسی آسیب ببیند، معمولا” عکس های رادیوگرافی تهیه شده با با اشعه ی ایکس در معاینات پیش از درمان این امکان را فراهم مى کند تا ارتودنتیست متوجه شود آیا ترمیم دندان به اندازه ی کافی استحکام دارد یا خیر. در صورتی که احتمال داشته باشد دندان آسیب ببیند، ممکن است قبل از شروع درمان ارتودنسی نیاز باشد ترمیم دندان تعویض شود.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *