سیم کشى دندان از آن لغاتى است که توسط برخى از افراد بجاى ارتودنسی ثابت بکار مى رود. سیم کشى دندان لغتى دوست داشتنى براى متخصص ارتودنسى نیست چرا که درمان ارتودنسی را کارى غیرفنى و غیردرمانى نشان مى دهد ولى براى بسیارى از افرادى که از این لغت استفاده مى کنند، لغتى نادرست به شمار نمى رود چرا که از نظر آنها، دندانها با سیم کشى، مرتب شده و به محل مورد نظر هدایت مى شوند. در مقاله پیش رو قصد داریم راجع به سیم کشى دندان صحبت کنیم و بررسى کنیم که آیا عنوان کردن این لغت بجاى ارتودنسی، معنا دارد یا خیر…

انواع ارتودنسی

به طور کلى ارتودنسی دندان از نظر فنى به دو شیوه قابل انجام مى باشند. ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت. ارتودنسی متحرک توسط پلاک هاى متحرک انجام مى شود و همانطور که از اسم آن پیداست، فرد مى تواند آنها را از دهان خارج کند و مجددا جاگذارى کند. اما ارتودنسی ثابت به مجموعه نگین ارتودنسی (براکت ارتودنسی)  و سیم هاى ارتودنسی درون آن گفته مى شود. نگین هاى ارتودنسی (یا همان براکت هاى ارتودنسی) توسط چسب ارتودنسی به روى دندان چسبانده مى شوند و قابل برداشته شدن یا خارج کردن از حفره دهان نمى باشند. همین نوع از ارتودنسی است که در اصطلاح سیم کشى دندان نامیده مى شود.

سیم کشی دندان

سیم کشی دندان

سیم کشی دندان چگونه انجام مى شود؟

براى اینکه متوجه شوید سیم کشى دندان چگونه انجام مى شود، مى توانید فیلم سیم کشى دندان را دانلود کرده و مشاهده نمایید. براى سیم کشی دندان، ابتدا باید تمام دندانهاى فرد مراجعه کنندهزترمیم شده و رفع پوسیدگى شوند. پس از آن در جلسه اول سیم کشی دندان، ابتدا دندانهاى فرد تمیز مى شوند و سپس توسط مایعى که روى دندانها قرار داده مى شود، سطح آنها براى چسباندن نگین هاى ارتودنسی آماده مى شود. پس از شستشوى این مایع، چسب هاى ارتودنسی روى دندان قرار داده شده و درنهایت نگین هاى ارتودنسی (یا همان براکت هاى ارتودنسی) توسط همین چسب ارتودنسی روى دندان چسبانده مى شوند. پس از سفت شدن این براکت هاى ارتودنسی، سیم ارتودنسی داخل براکت هاى ارتودنسی قرار داده مى شود و سیم کشی دندان شروع مى شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مراحل ارتودنسي

سیم کشى دندان یا ارتودنسی؟!

اما آیا کار فنى ارتودنسی را مى توان به سیم کشى دندان تشبیه کرد؟براى پاسخ دادن به این سوال ابتدا بایستى اجزاى سیم کشى دندان (یا همان ارتودنسی ثابت) را بررسى کنیم. همانطور که توضیح داده شد، ارتودنسی ثابت از نگین یا براکت هاى ارتودنسی تشکیل مى شود که به سطح دندان متصل مى شوند. خود این براکت ها موجب حرکت دندان نمى شوند بلکه به عنوان جایگاهى براى اعمال نیرو به دندان محسوب مى شوند. نیرویى که دندانها را حرکت مى دهد از طریق سیمهاى ارتودنسى، کش هاى ارتودنسی و فنرهاى ارتودنسی و با واسطه همین براکت ها به دندانها منتقل مى شوند. سیمهاى ارتودنسی خود انواع مختلفى دارند. جنس آلیاژ این سیمها مى تواند متفاوت باشد. انواع اسنلس استیل، نیکل تیتانیوم و بتاتیتانیوم سیمهاى ارتودنسی معروف ترین آنها مى باشند. سیمهاى ارتودنسی از نظر سطح مقطع نیز به انواع گرد و مستطیلى تقسیم مى شوند. حرکاتى که از طریق این سیمها به براکت هاى ارتودنسی وارد مى شوند بر حسب جنس و سطح مقطع سیم ارتودنسی متفاوت مى باشند و بر این اساس متخصص ارتودنسی مى تواند نیروهاى مورد نظر خود را تحت کنترل داشته باشد. بیومکانیک نیروهاى ارتودنسی بسیار پیچیده تر از آن است که بتوان آن را فقط یک سیم کشى دندان تصور کرد؛اما معمول ترین روش اعمال نیرو به براکت ها همان سیمهاى ارتودنسی است.

آیا سیم کشی دندان درد دارد؟

این موضوع که آیا سیم کشی دندان درد دارد یا خیر، پاسخ مشخصى ندارد. در واقع پاسخ این سوال را به این شکل مى توان داد:اینکه سیم کشى دندان درد دارد یا نه؛بیشتر به شما بستگى دارد تا سیم کشى دندان!بله واقعیت امر این است که درد سیم کشى دندان از فردى به فرد دیگر به شدت متغیر است. در یک فرد سیم کشی دندان اصلا اذیتى ندارد و در یک فرد دیگر این موضوع آزاردهنده مى شود. در واقع این فیزیولوژى و حساسیت سیستم بدنى شما به درد است که تعیین مى کند که سیم کشى دندان دردناک باشد یا خیر. البته اکثر افراد در اثر سیم کشى دندان مقدارى ناراحتى (آنهم بصورت فشار و نه درد) روى دندانهاى خود حس مى کنند که شدت و طول دوره آن بسیار متفاوت است. میزان معمول درد ارتودنسی یک فشار متوسط مى باشد که معمولا در جلسه اول سیم کشى دندان، ٢-٣روزى ناراحتى ایجاد مى کند. البته میزان این درد در جلسه اول قابل ملاحظه مى باشد و در جلسات فعالسازى بعدى معمولا درد چندانى حس نمى شود.

سیم کشی دندان

سیم کشی دندان

سیم کشی دندان چقدر طول مى کشد؟

پاسخ این سوال نیز طیف وسیعى را در بر مى گیرد. اینکه سیم کشى دندان چقدر طول مى کشد بستگى جدى به پیچیدگى و دشوارى درمان ارتودنسی شما دارد. یک سیم کشى دندان ساده مى تواند به اندازه۶-٩ماه زمان درمان کوتاهى داشته باشد؛در صورتى که یک سیم کشى پیچیده و دشوار چندین سال ممکن است به درازا بینجامد. طول دوره درمان سیم کشى دندان در موردى که نیازمند کشیدن دندان باشد طولانى تر از موردى خواهد بود که نیازمند کشیدن دندان نیست. طول دوره سیم کشى دندان در فردى که نیازمند سیم کشی دندان و عمل فک (که ارتوسرجری نامیده مى شود) مى باشد، حتى طولانیتر از مورد داراى کشیدن دندان خواهد بود. یک طول دوره درمان سیم کشی دندان در یک ارتودنسی معمولى بین یک سال و نیم تا دو سال خواهد بود…

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
روكش دندان و ارتودنسى

عوارض سیم کشی دندان

در مورد عوارض ارتودنسی در مقاله اى مجزا توضیحات مبسوط داده شده است و در اینجا به مهمترین آنها مى پردازیم:

  • لق شدگى دندان در طول ارتودنسی موضوعى عادى است و نباید موجب نگرانى شود. براى اینکه دندان بتواند جابجا شود، بایستى الیاف دور دندان گشاد شوند و همین موضوع علت لق شدن دندان بویژه در جلسات اول ارتودنسی است.
  • پوسیدگى دندان در ارتودنسی مسئله اى شایع نیست. اگر بهداشت خود را به خوبى رعایت کنید و دندانهاى خود را قبل از ارتودنسی ترمیم کرده باشید، بعید است که در طول درمان ارتودنسی خود دچار پوسیدگى دندان شوید.
  • کشیدن دندان در ارتودنسی نیز مسئله عجیبى نیست. اگر دندانها فضا نداشته باشند، سیم کشى دندان همراه با کشیدن دندان خواهد بود تا فضا براى مرتب کردن آنها بوجود آید. جاى دندان کشیده شده نیز با حرکت خود دندانها پر مى شود و کشیدن دندان در ارتودنسی معمولتر ازآن است که موجب نگرانى شود.

قیمت سیم کشی دندان

قیمت سیم کشى دندان معلول فاکتورهاى زیادى است. دانش و تجربه متخصص ارتودنسی که براى شما سیم کشی دندان را انجام مى دهد مهمترین فاکتور تاثیرگذار بر قیمت سیم کشى دندان مى باشد. مواد مصرفى ارتودنسی و ابزارهایى که متخصص ارتودنسی توسط آنها سیم کشى دندانهاى شما را انجام مى دهد نیز تاثیر بسزایى در تعرفه سیم کشى دندان دارند. در مقاله اى جداگانه به صورت مفصل به عوامل موثر بر قیمت سیم کشى دندان پرداخته ایم که در صورت علاقه مندى مى توانید به آن مراجعه نمایید.

0/5 (0 نظر)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
رعایت بهداشت دهان در طول درمان ارتودنسی
به این نوشته امتیاز دهید
  • امتیاز شما
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.57 (7 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *