کش ارتودنسی چیست؟

کش هاى ارتودنسی (یا الاستیک هاى ارتودنسی) حلقه هایى لاستیکى هستند که توسط بیماران ارتودنسی روى قلاب دندانها و از دندانى به دندان دیگر وصل مى شوند تا حرکات مورد نظر را انجام دهند.جنس این کش ها از لاتکس مى باشد و تقسیم بندى آنها بر اساس اندازه قطر کش و میزان نیروى وارده از طرف کش متفاوت مى باشد.جاگذارى و خارج کردن الاستیک هاى ارتودنسی براى اولین بار توسط متخصص ارتودنسی آموزش داده مى شود و بعدها توسط خود بیمار انجام مى شود و ازینرو همکارى بیمار در استفاده از آنها نقش مهمى در تکمیل نتایج ارتودنسی دارد.در مقاله پیش رو راجع به کش هاى ارتودنسی نکاتى را عنوان کرده و به تفصیل جزییات استفاده از این الاستیک هاى ارتودنسی را بررسى خواهیم کرد.

 کش الاستیک ارتودنسی

کش هاى ارتودنسی در الگوهاى مختلفى مورد استفاده قرار مى گیرند و نحوه انداختن الاستیک ها بر حسب نیاز مورد نظر متخصص ارتودنسی متفاوت مى باشد.در ذیل چند الگوى شایع استفاده از کش ارتودنسی را بررسى مى کنیم:

الف) الاستیک کلاس دو

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

این کش هاى ارتودنسی معمولا” از نیش هاى فک بالا به خلفى ترین دندانهاى فک وصل مى شوند و باعث مى شوند دندانهاى فک بالا به سمت عقب و دندانهاى فک پایین به سمت جلو حرکت کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
پاور چین ها در ارتودنسی

ب) الاستیک کلاس سه

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

این کش هاى ارتودنسی از دندانهاى نیش فک پایین به دندانهاى خلفى فک بالا متصل مى شوند و موجب مى شوند دندانهاى فک بالا به سمت جلو و دندانهاى فک پایین به سمت عقب حرکت  کنند.

ج) الاستیک مثلثى

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

این کش هاى ارتودنسی معمولا” براى نشاندن دندانهاى نیش روى فک پایین استفاده مى شوند.در این الگو،دندانهاى نیش بالا و دو دندان نیش پایینى و دندان خلفى آن درگیر مى شوند.

د) کراس الاستیک

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

این کش هاى ارتودنسی معمولا” از سطح درونى دندانهاى بالا به سطح بیرونى دندانهاى پایین متصل مى شوند تا الگوى همپوشانى مناسبى بین دندانهاى بالا و پایین ایجاد شود و دندانهاى بالا روى دندانهاى پایین به درستى بنشینند.

ه) باکس الاستیک

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

این نوع کش هاى ارتودنسی براى نشاندن دندانهاى خلفى روى هم استفاده مى شوند.در این الگوى انداختن کش ارتودنسی، معمولا” چهار دندان خلفى درگیر مى شود. این کش هاى ارتودنسی معمولا” براى تنظیم میدلاین هاى بالا و پایین بکار مى روند و موجب مى شود دندانهاى قدامى بالا و پایین با یکدیگر تنظیم شوند.

و) الاستیک میدلاین

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

نحوه انداختن کش ارتودنسی بدین صورت است که توسط قلاب هاى بخصوصى(که براى همین منظور تولید شده اند) ابتدا یک سمت کش روى دندان یک سمت قرار داده مى شود و توسط همین قلاب،کش ارتودنسی کشیده مى شود تا در انتهاى دیگر قرار داده شود.

نحوه انداختن کش ارتودنسی

در صورتى که به این قلاب ها دسترسى نداشته باشید،مى توانید از وسایلى مانند پنس یا موچین استفاده نمایید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
نامرتبي دندان

درد کش ارتودنسی

درد کش ارتودنسی نیز مانند نصب وسایل ارتودنسی است.جلسه اول انداختن کش هاى ارتودنسی معمولا” مقدارى فشار و درد روى دندانها حس مى شود ولى با استفاده مداوم از الاستیک هاى ارتودنسی،میزان این درد به مرور کاهش پیدا مى کند.نکته مهم در کاهش درد کش ارتودنسی،استفاده دایم از آن است؛اگر به محض احساس درد آن را خارج کنید،دندانهاى شما به نیروى وارده عادت نخواهند کرد و در نتیجه هر جلسه استفاده از آن به مانند جلسه اول دردناک خواهد بود.در صورت استفاده مداوم از الاستیک هاى ارتودنسی،دندانهاى شما به نیروهاى وارده عادت خواهد کرد و دیگر استفاده از کش هاى ارتودنسی اذیت کننده نخواهد بود.

کش ارتودنسی را چگونه باید استفاده کرد؟

براى ایجاد حرکات ارتودنسی مورد نظر،کش هاى ارتودنسی بایستى بصورت دایم استفاده شوند. الاستیک هاى ارتودنسی فقط هنگام غذاخوردن و مسواک زدن مى توانند برداشته شوند و معمولا” سایر زمان ها (بر حسب تجویز متخصص ارتودنسی) بایستى استفاده شوند.

تناوب تعویض الاستیک ها نیز بر حسب دستور متخصص ارتودنسی انجام مى شود ولى معمولا” بایستى هر ١٢ساعت یا نهایتا” ٢۴ساعته تعویض شوند.در استفاده از الاستیک هاى ارتودنسی حتما” از تجویز متخصص ارتودنسی پیروى کنید و هرگونه تغییر در تعداد و زمان تعویض الاستیک ها را به متخصص ارتودنسی خود بسپارید.برخى از افراد تصور مى کنند که هر چقدر تعداد الاستیک ها را بیشتر کنند و نیروهاى اورده را بالاتر ببرند،سرعت حرکت دندانى آنها نیز بیشتر مى شود؛در حالى که این موضوع درست نیست و نیروهاى زیاد ارتودنسی نه تنها موجب حرکت بیشتر نمى شوند بلکه تاثیرى در افزایش جابجایى هاى ارتودنسی ندارند؛ در عین حال احتمال آسیب به ریشه دندان را بالاتر مى برند.در نتیجه در مورد استفاده از کش هاى ارتودنسی،به  توصیه هاى متخصص ارتودنسی خود توجه کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
عوارض ارتودنسي

خرید کش ارتودنسی

کش هاى ارتودنسی جزو ابزارهاى تخصصى ارتودنسی مى باشند و معمولا” فقط در شرکت هاى تخصصى ارتودنسی(آنهم بصورت عمده )به فروش مى رسند.معمولا” کش هاى ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی در اختیار بیماران قرار مى گیرند و در صورتى که مراجعه کننده الاستیک ها را به اتمام برساند بایستى از کلینیک ارتودنسی متخصص ارتودنسی خود آنها را تهیه کند.بعید است که در داروخانه ها بتوانید کش ارتودنسی را پیدا کنید مگر اینکه متخصص ارتودنسی قبلا” با داروخانه مورد نظر هماهنگ کرده باشد.

رنگ کش ارتودنسی

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

انواع کش ارتودنسی (الاستیک ارتودنسی)

 

گاهى منظور افراد از کش ارتودنسی، الاستیک ارتودنسی نیست بلکه منظورشان اورینگ ارتودنسی است که دور براکت ها انداخته مى شود و سیم ارتودنسی را داخل براکت نگه مى دارد. در این حالت مراجعه کنندگان تمایل دارند که با تعویض رنگ اورینگ ارتودنسی خود،چهره جذاب ترى به ارتودنسی خود ببخشند.این اورینگ هاى رنگى به ویژه در میان نوجوانان طرفداران زیادى دارد و این گروه سنى با هماهنگ کردن این رنگ ها با پوشش خود،جلوه هاى جالبى را ایجاد مى کنند.

به این نوشته امتیاز دهید
  • امتیاز شما
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.43 (7 رای)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *