ارتودنسی اولین رشته اى  است که بصورت تخصص از دندانپزشکى جدا شده است و متخصص این رشته نیز در اصطلاح “ارتودنتیست” نامیده مى شود. انجمن ارتودتتیست هاى آمریکا تاکید مى کند که ارتودنتیست (متخصص ارتودنسی) دندانپزشکى است که صلاحیت انجام ارتودنسی را دارا مى باشد. متاسفانه در چند سال اخیر به شدت به تعداد کسانى که از درمانهاى ارتودنسی نامناسب لطمه دیده اند اضافه شده است و علت اصلى این موضوع عدم اطلاع مراجعین از صلاحیت دکتر ارتودنسی خود بوده است.بر اساس این موضوع تصمیم گرفتیم در مقاله پیش رو بررسى کنیم که متخصص ارتودنسی کیست و چرا باید درمان ارتودنسی را نزد وى انجام داد…

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

دندانپزشک و دندانپزشکى

دانش آموختگان رشته تجربى پس از موفقیت در آزمون کنکور سراسرى وارد رشته دندانپزشکى مى شوند.در دوره دندانپزشکى عمومى،یک دانشجوى دندانپزشکى ٣واحد تئورى ارتودنسی و ۴واحد ارتودنسی عملى را سپرى مى کند.در این واحدهاى ارتودنسی،یک دانشجوى دندانپزشکى کار با پلاک ارتودنسی را مى آموزد.کار با ارتودنسی ثابت(یا همان سیم کشى دندان!)در دوره دندانپزشکى عمومى آموزش داده نمى شود و علاقه مندان به آموزش ارتودنسی ثابت بایستى پس از اتمام دندانپزشکى عمومى در آزمون ورودى تخصص دندانپزشکى شرکت کرده و در صورت موفقیت مى توانند یکى از تخصص هاى دندانپزشکى(از جمله ارتودنسی) را انتخاب نمایند.

تخصص ارتودنسی

دوره تخصصى ارتودنسی دوره اى ٣-۴ساله مى باشد که در آن دانشجوى دوره تخصصى بصورت علمى و عملى کار با ارتودنسی ثابت را مى آموزد.یک رزیدنت ارتودنسی در این دوره شش ترم را مى گذراند تا از نظر علمى صلاحیت انجام ارتودنسی براى بیماران را داشته باشد.

دوره هاى ارتودنسی براى دندانپزشکان

 جذابیت هاى انجام ارتودنسی موجب شده است که عده اى از دندانپزشکان در دوره هاى چند هفته اى آموزش ارتودنسی شرکت نمایند و ازین طریق برخى از کارهاى ابتدایى ارتودنسی ثابت را آموزش ببینند.بایستى توجه داشت که مدارک ارائه شده در این دوره هاى چند هفته اى آموزش ارتودنسی ثابت به هیچ عنوان جایگزین مدرک تخصصى ارتودنسی نیست و مجوز انجام ارتودنسی براى مراجعه کنندگان نمى باشد.متاسفانه قسمت عمده اى از آسیب هاى وارده به سلامت ارتودنسی در برخى از مراجعین، از جانب این آموزشهاى غیرقانونى ارتودنسی بوده است…

دندانپزشک متخصص ارتودنسی

در برخى مناطق محروم متخصص ارتودنسی وجود ندارد که مراجعین از آن بهره بگیرند؛در این شرایط مى توان از دندانپزشکانى کمک گرفت که این دوره ها را گذرانده اند اما اینک در اکثر شهرهاى بزرگ کشور متخصصین ارتودنسی مشغول به فعالیت مى باشند و چون متخصص ارتودنسی مهارت علمى و عملى انجام ارتودنسی را دارا مى باشد ،بحث شرط احتیاط نیز ایجاب مى کند که براى درمان خود بهترین درمانگر را انتخاب نمایید.

بحث دیگرى که در این زمینه وجود دارد این است که اگر درمان ارتودنسی خود را تحت نظر یک دکتر ارتودنسی غیرمتخصص شروع کنید و درمان شما به مشکل بربخورد،هیچ متخصص ارتودنسی دیگرى ادامه درمان شما را نخواهد پذیرفت؛ازینرو بهتر است از ابتداى کار از متخصص بودن دندانپزشکى که قرار است براى شما ارتودنسی کند،مطمئن شوید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مراحل ارتودنسي

متخصص ارتودنسی

براى اینکه متخصصین ارتودنسی شهر خود را بشناسید روشهاى مختلفى وجود دارد.یکى از این روشها مراجعه به نظام پزشکى شهر مى باشد.روش دیگر جستجوى اینترنتى مى باشد.سایت انجمن ارتودنتیستهاى ایران لیست متخصصین ارتودنسی شهرهاى مختلف را بصورت طبقه بندى شده گردآورى کرده است.از دندانپزشکان شهر نیز مى توانید اسامى متخصصین ارتودنسی شهر مورد نظر را جویا شوید.تا پایان سال ١٣٩۶تعداد متخصصین ارتودنسی کشور حدود۶٠٠نفر مى باشد.

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

از بین ۶٠٠ متخصص ارتودنسی کشور، تهران بیشترین تعداد متخصصین ارتودنسی ایران را در خود گنجانده است.حدود نیمى از متخصصین ارتودنسی ایران در تهران مشغول به کار مى باشند.از بین مناطق مختلف این شهر،غرب تهران و شمال تهران بیشترین تعداد متخصص ارتودنسی را در خود گنجانده است . تقریبا” محدوده جغرافیایى از تهران وجود ندارد که خالى از متخصص ارتودنسی باشد.تعداد مناسب متخصصین ارتودنسی در تهران شرایطى را فراهم کرده که جستجوکنندگان این درمان را قادر مى سازد تا در منطقه سکونت خود نیز دسترسى به متخصص ارتودنسی داشته باشند و ازین لحاظ توجیهى براى انجام ارتودنسی نزد دکتر ارتودنسی غیرمتخصص وجود ندارد.

فوق تخصص ارتودنسی

با توجه به اینکه ارتودنسی رشته اى تخصصى با دامنه اى وسیع مى باشد،برخى از زمینه هاى این درمان نیاز فوق تخصصى دارد.یکى از این زمینه ها ارتوسرجرى مى باشد که در آن ارتودنسی به کمک جراحى فک و صورت مى آید تا ناهنجارى فکى فرد برطرف شود.این نوع ارتودنسی، پیچیدگى هاى خاص خود را دارد و نیازمند دانش فوق تخصص ارتودنسی و تجربه بالاى متخصص ارتودنسی مى باشد. دوره فلوشیپ فوق تخصصى ارتودنسی جراحى فک دوره اى دو ساله مى باشد که در آن یک متخصص ارتودنسی حدود ٢٠٠واحد را بصورت فوق تخصصى در زمینه ارتودنسی جراحى فک مى گذراند.یک فلوشیپ فوق تخصص ارتودنسی بیش از هر کس دیگرى صلاحیت انجام درمانهاى ارتوسرجرى(ارتودنسی و جراحى فک )را دارد.

فوق تخصص ارتودنسی در تهران

تا پایان سال ١٣٩۶کل تعداد متخصصین ارتودنسی کشور که موفق به گذراندن دوره فلوشیپ ارتوسرجرى شده اند،پانزده نفر مى باشد.همانند توزیع متخصصین ارتودنسی کشور(که بیشتر تراکم آن در تهران مى باشد)بیشتر فوق تخصص هاى ارتودنسی ایران نیز در تهران مشغول به کار مى باشند. این الگوى توزیع البته در حال تغییر مى باشد و به تدریج فوق تخصص هاى ارتودنسی در استان هاى دیگر کشور نیز مشغول به فعالیت مى شوند.

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج

کرج نزدیک ترین کلانشهر به تهران و جوان ترین کلانشهر کشور نیز مى باشد.درصد بالاى جمعیت جوان در شهر کرج موجب شده ارتودنسی در این شهر جوان طرفداران زیادى داشته باشد.کرج مهاجرپذیرترین شهر کشور نیز مى باشد و ازینرو تعداد کسانى که درمان ارتودنسی خود را در شهرهاى دیگر شروع کرده اند و براى ادامه ارتودنسی به متخصصین ارتودنسی کرج مراجعه مى کنند بالا باشد. بالاى ده نفر متخصص ارتودنسی در شهر کرج پروانه مطب دارند که درمانهاى ارتودنسی این منطقه را در مطب خود انجام مى دهند. البته اگر قرار باشد آن دسته از متخصصین ارتودنسی کرج را که در کلینیک هاى دندانپزشکى این شهر مشغول به ارتودنسی مى باشند را نیزاضافه کنیم،این تعداد به بالاى ٣٠ نفر متخصص ارتودنسی شاغل در کرج مى رسد که تعدادى کافى و مناسب براى جمعیت این شهر مى باشد. سابقه فعالیت برخى از متخصصین ارتودنسی کرج به بیش از ده سال مى رسد.برخى از متخصصین ارتودنسی کرج سابقه تدریس در دانشگاه را نیز دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
متخصص ارتودنسي خوب در کرج

فوق تخصص ارتودنسی کرج

در شهر کرج فقط یک فوق تخصص ارتودنسی مشغول به فعالیت مى باشد.دکتر فرزین اصلانى تنها فلوشیپ فوق تخصص استان البرز مى باشند که در این شهر مشغول به فعالیت مى باشد.

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی در کرج

ورود ارتودنسی دندان به ایران در دهه ١٣۵٠ اتفاق افتاد.در این سالها دندانپزشکانى که براى آموزش ارتودنسی به دوره هاى تخصصى در خارج از کشور اعزام شده بودند،بتدریج به کشور برگشتند و پایه گذار ارتودنسی در ایران شدند.در دهه ١٣۶٠ دندانپزشکان متخصص ارتودنسی در شهرهاى اصلى کشور مشغول به انجام درمانهاى ارتودنسی شدند و بتدریج جامعه ایرانى با درمان ارتودنسی آشنایى پیدا کرد.در این دهه افرادى که در کرج نیازمند ارتودنسی بودند،براى درمان به تهران مراجعه مى کردند تا اینکه در اوایل دهه ١٣٧٠ دکتر هوشنگ امامى نخستین متخصص ارتودنسی در کرج بود که بصورت رسمى کلینیک ارتودنسی(مطب ارتودنسی)دایر نمود.از این به بعد متخصصین ارتودنسی دیگرى نیز به کرج اضافه شدند به نحوى که در دهه ١٣٨٠ چند متخصص ارتودنسی خوب در شهر کرج مشغول به درمان ارتودنسی بودند و نیاز اهالى این شهر را از مراجعه به تهران مرتفع نمودند.در دهه ١٣٩٠ و با تشکیل استان البرز،به تدریج امور درمانى این شهر نیز از تهران مستقل شد و چند متخصص ارتودنسی خوب در کرج اضافه شدند.تا قبل از این دهه متخصصین ارتودنسی مى توانستند هم در تهران کلینیک ارتودنسی داشته باشند و هم در کرج ولى با تشکیل استان البرز متخصصین ارتودنسی روى درمان در شهر کرج متمرکز شدند. اینک که در نیمه دوم دهه ١٣٩٠ قرار داریم تعداد متخصصین ارتودنسی در کرج به حد مطلوبى رسیده و نیاز مراجعین ارتودنسی در این شهر و سایر شهرهاى استان البرز را برطرف مى نماید.حتى اکنون مراجعین ارتودنسی مى توانند بین چند متخصص ارتودنسی خوب در کرج مشاوره ارتودنسی بگیرند و در نهایت بهترین متخصص ارتودنسی کرج را انتخاب نمایند.

 

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

لیست متخصصین ارتودنسی کرج

از بین متخصصین ارتودنسی کرج که باسابقه تر از بقیه مى باشند و( تا پایان سال ١٣٩۴)در کرج مطب تاسیس نموده اند مى توان  متخصصین ارتودنسی زیر را نام برد (به ترتیب حروف الفبا):

  • دکتر فرزین اصلانى تنها فوق تخصص ارتودنسی استان البرز مى باشند و مطب ایشان حوالى چهارراه طالقانى کرج (بین هلال احمر و دارایى مى باشد)
  • دکتر هوشنگ امامى نخستین متخصص ارتودنسی کرج مى باشند که در این شهر بصورت رسمى مطب ارتودنسی تاسیس نموده اند.مطب ایشان در ضلع غربى چهارراه طالقانى و نزدیکى خیابان کسرى مى باشد.
  • دکتر محمدباقر حیدرى مطب خود را در ضلع غربى چهارراه طالقانى کرج(سر هلال احمر)دایر نموده اند.
  • دکتر امیرکامیار خضرى مطب خود را در ضلع شرقى چهارراه طالقانى کرج(برج آرین)دایر نموده اند.
  • دکتر محسن رضایى مطب خود را در ضلع شمالى چهارراه طالقانى کرج دایر نموده اند.
  • دکتر رامیار رضوان مطب خود را در نزدیکى چهارراه هفت تیر کرج دایر نموده اند.
  • دکتر بهنام نوبخت مطب خود را در ضلع جنوبى چهارراه طالقانى کرج دایر نموده اند.
  • دکتر سیامک همت پور مطب خود را در ضلع غربى چهارراه طالقانى کرج (سر خیابان کسرى) دایر نموده اند.

 متخصص ارتودنسی خوب در کرج

یک متخصص ارتودنسی خوب باید چندین ویژگى و خصوصیت مهم داشته باشد.قبل از هرچیزى یک متخصص ارتودنسی خوب بایستى دانش به روز داشته باشد و با پیشرفت هاى علمى رشته،خود را به روز نگه دارد.یک متخصص ارتودنسی خوب در کنار دانش ارتودنسی مناسب و به روز،تجربه کارى نیز دارد.نظم مجموعه ارتودنسی یک متخصص ارتودنسی خوب و مثال زدنى است؛ اصول استریلیزاسیون و رعایت بهداشت در کلینیک ارتودنسی وى به خوبى رعایت مى شود.یک متخصص ارتودنسی خوب کادر درمانى آموزش دیده و باتجربه اى دارد و کیفیت مواد مصرفى در کلینیک ارتودنسی وى سطح بالایى دارد.یک متخصص ارتودنسی خوب در مواجهه با پرسنل و مراجعین کلینیک ارتودنسی خود،خوش برخورد و خوشرفتار است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
تأثیر منفی پرخوری عصبی یا بولیمیا روی دندان ها

بهترین متخصص ارتودنسی کرج

اکثر متخصصین ارتودنسی کرج بورد تخصصى را دارا مى باشند و از نظر کیفیت درمانهایى که ارائه مى کنند در سطح بالایى قرار دارند. پیشنهاد ما براى کسانى که به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی در کرج مى باشند این است که چند متخصص ارتودنسی خوب را لیست نمایند و براى مشاوره نزد آنها بروند. بهترین متخصص ارتودنسی در کرج، آن متخصص ارتودنسی است که بتواند در جلسه مشاوره اولیه ارتودنسی شما را مجاب نماید که تسلط علمى و عملى براى انجام ارتودنسی شما را دارد.

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

کلینیک ارتودنسی در کرج

پیشنهاد ما در مورد بهترین متخصص ارتودنسی کرج این است که بجاى یک متخصص ارتودنسی، کلینیک ارتودنسی را براى درمان ارتودنسی خود انتخاب نمایید.کلینیک هاى ارتودنسی دکتر اصلانى در کرج و تهران مجموعه اى مى باشند که در آن ارتودنسی کودکان توسط متخصص  دندانپزشکى کودکان(دکتر حجازى)و ارتودنسی نوجوانان و بزرگسالان توسط تنها فوق تخصص ارتودنسی کرج(دکتر اصلانى)انجام مى شود.در کلینیک هاى ارتودنسی دکتر اصلانى تمرکز روى درمان ارتودنسی است و بالاترین کیفیت ارتودنسی در کرج در این کلینیک تخصصى ارتودنسی ارائه مى شود.

متخصص ارتودنسی فردیس

فردیس کرج زمانى جزو مناطق شهرى کرج به شمار مى رفت اما در سال ١٣٩۶ از شهر کرج جدا شد و بصورت شهرستان درآمد.علیرغم جمعیت بالاى این شهر،اکثر درمانهاى دندانپزشکى تخصصى این شهر در کلینیک هاى دندانپزشکى فردیس انجام مى شود و تا ابتداى سال ١٣٩٧ هنوز کلینیک تخصصى ارتودنسی در این منطق دایر نشده است.بین ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکى یا کلینیک(مطب)ارتودنسی تفاوت هاى قابل ملاحظه اى وجود دارد (که در مقاله اى بصورت مجزا به آن خواهیم پرداخت)و در صورتى که به کلینیک (مطب) ارتودنسی دسترسى دارید بهتر است که درمان خود را در آنجا انجام دهید.با توجه به اینکه فردیس کلینیک تخصصى ارتودنسی ندارد،یا بایستى ارتودنسی خود را در یک کلینیک دندانپزشکى در فردیس انجام دهید یا براى ارتودنسی کردن در یک کلینیک تخصصى به کرج مراجعه نمایید.

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی کرج و فردیس

متخصص ارتودنسی در استان البرز

استان البرز غیر از شهر کرج کلینیک تخصصى ارتودنسی ندارد.افرادى که مى خواهند در مهرشهر کرج،محمدشهر کرج،هشتگرد قدیم،هشتگرد جدید و نظرآباد ارتودنسی نمایند بهتر است براى انجام ارتودنسی خود به کلینیک ارتودنسی در کرج (مطب متخصص ارتودنسی در کرج) مراجعه نمایند. اگر مراجعه کنندگان ارتودنسی در امکانشان نیست که براى انجام ارتودنسی به کرج مراجعه کنند و تصمیم دارند که به کلینیک دندانپزشکى در منطقه خودشان مراجعه نمایند؛حداقل بایستى از اینکه دکتر ارتودنسی آنها متخصص ارتودنسی است مطمئن شوند.

هزینه ارتودنسی در کرج

هزینه درمان ارتودنسی در کرج  در مقایسه با شهرهاى دیگر(از جمله تهران)مناسب است و بایستى عنوان شود که به حدود قیمت ارتودنسی در کرج مى توان عبارت” ارتودنسی ارزان در کرج”را به کار برد.تعرفه متخصصین ارتودنسی مختلف در کرج متفاوت است و اگر بخواهید که نزد یک متخصص ارتودنسی خوب در کرج ارتودنسی کنید بایستى حداقل هزینه ارتودنسی باکیفیت را درنظر بگیرید.

در مورد هزینه درمان ارتودنسی و بخصوص هزینه ارتودنسی در کرج،در مقاله اى جداگانه به صورت مبسوط توضیح داده شده که در صورت علاقه مندى مى توانید به آن مراجعه کنید.

1/5 (1 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code