ارتودنسی دندان مجموعه اى از براکت ها و سیمهاى ارتودنسی است که در تعامل با یکدیگر موجب حرکت دندان مى شوند. در ارتودنسی ثابت یا همان سیم کشى دندان معمولا تمام دندانها سیم بسته مى شوند و نیروى موجود موجب حرکت دندانها مى شود. همان طور که گفته شد حرکت دندانها معمولا بصورت مجموعه انجام مى شود و البته در این بین خود دندانها نیز با یکدیگر تفاوت هایى دارند. در بین دندانهاى موجود در دهان، دندان نیش نقش ویژه اى در ارتودنسی دارد. این دندان در گوشه قوس دندانى واقع شده و مهمترین نقش زیبایى را در قوس دندانى دارد. از طرفى این دندان مسئول اکثر مشکلات ارتودنسی است. در بعضى موارد با دندان نیش بیرون زده مواجهیم و در موارد شدیدتر با نهفتگى دندان نیش. در مقاله پیش رو ارتودنسی دندان نیش و مشکلاتى که این دندان در ارتودنسی ایجاد مى کند را به تفصیل بررسى خواهیم کرد.

ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش بالا

دندان نیش فک بالا آخرین دندانى است که رویش پیدا مى کند و اگر جایى در قوس دندانى نمانده باشد، دندان نیش است که معمولا یا بیرون زده رویش پیدا مى کند و یا نهفته مى شود. از آنجایى که این دندان در گوشه قوس دندانى نقش مهمى در زیبایى طرح لبخند دارد، نمى توان آن را کشید و از حضور آن صرفنظر کرد. مشکل نیز از همین جا شروع مى شود؛قوس دندانى جایى براى دندان نیش ندارد و آن دندانى که از همه مهمتر است و باید بماند دندان نیش (بخصوص دندان نیش فک بالا)  مى باشد.

ارتودنسی دندان نیش بیرون زده

اگر کمبود فضا در قوس دندانى کم یا متوسط باشد،  معمولا دندان نیش بیرون زده مى شود. در ارتودنسی دندان نیش بیرون زده،  ابتدا فضا براى دندان ایجاد مى شود و سپس این دندان بجاى خود آورده مى شود. از آنجایى که نشستن دندانهاى نیش روى فک پایین نقش مهمى در زیبایى نهایى ارتودنسی دارد، بهتر است در ارتودنسی دندان نیش بیرون زده ، ارتودنسی بصورت دو فک بالا و پایین انجام شود. اگر کمبود فضاى قوس دندانى شدید باشد نیازمند کشیدن دندان در ارتودنسى خواهیم بود. در اینحالت از دندانهاى آسیاى کوچک پشت دندان نیش کشیده مى شود و دندان نیش توسط ارتودنسی به جاى دندان کشیده شده هدایت مى شود.

ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش

اصلاح دندان نیش

بعضى از مراجعین ارتودنسی که فقط دندان نیش بیرون زده دارند و مشکل نامرتبى در باقى دندانهاى خودشان حس نمى کنند، از متخصص ارتودنسی خود درخواست مى کنند که فقط دندان نیش را صاف کند. بایستى به این نکته توجه کرد که بیرون زده بودن دندان نیش یک نشانه از نامرتبى و ناهمخوانى کل قوس دندانى مى باشد و به این معنا نیست که فقط اصلاح دندان نیش مورد نیاز مى باشد. در واقع اصلاح دندان نیش نیازمند ارتودنسی ثابت حداقل یک فک مى باشد. پس از اینکه دندان نیش به سر جاى خود هدایت شد، یا حتى در مواردى که دندان نیش از ابتدا نیز سر جاى خود قرار دارد؛ گاهى پیش مى آید که این دندان نوک تیز باشد و نماى مناسبى نداشته باشد. در اینحالت معمولا اصلاح دندان نیش انجام مى شود و گرد کردن نوک این دندان خود به بهتر دیده شدن آن کمک مى کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
بهترين متخصص ارتودنسي كرج و فرديس

ارتودنسی دندان نیش نهفته

در مواردى فرد با پوسیدگى دندان نیش به دندانپزشک مراجعه مى کند و متوجه مى شود دندان نیش خراب شیرى است و در زیر آن دندان نیش دایمى نهفته است. در بررسى علت براى نهفته شدن دندان نیش دلایل زیادى آورده شده که بحث در مورد آن در این مقال نمى گنجد ؛اما آنچه که مشخص است بایستى براى دندان نیش نهفته تمهیدى اندیشیده شود چرا که دندان شیرى روى آن به زودى از دست خواهد رفت و جاى این دندان خالى مى ماند. براى خارج کردن دندان نیش نهفته بایستى ارتودنسی انجام شود تا کل قوس دندانى براى بیرون آوردن این دندان (که بلندترین ریشه را در بین دندانها دارا مى باشد) اهرم شود. پس از ایجاد فضاى کافى توسط ارتودنسی، فرد براى جراحى دندان نیش به جراح ارجاع مى شود تا روى دندان نیش نهفته باز شده و قلابى روى آن وصل شود. در ادامه نیز متخصص ارتودنسی به کمک قلاب دندان نیش نهفته را سر جاى خود هدایت مى کند. البته عوامل زیادى وجود دارند که متخصص ارتودنسی بر اساس آنها ارزیابى مى کند که دندان نیش نهفته ارزش این همه زحمت و زمان طولانى را دارد یا خیر.

جراحى دندان نیش

همان طور که توضیح داده شد پس از آماده سازى قوس دندانى، جراحى دندان نیش انجام مى شود تا قلابى به روى دندان نهفته متصل شود. این جراحى دندان نیش، پروسه اى خیلى پیچیده و نگران کننده اى نیست که مراجعین را نگران کند. در اصل یک جراح فک و صورت یا یک متخصص بیمارى هاى لثه با بازکردن روى دندان، وسیله را مى چسباند و روى آنرا مجددا مى پوشاند. البته گاهى پیش مى آید که متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که دندان نیش ارزش دردسر پایین آوردن را ندارد و در اینحالت تصمیم به کشیدن دندان نیش فک بالا مى گیرد.

ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش

کشیدن دندان نیش فک بالا

دندان نیش دندان قوى و محکمى است و در صورتى که در دهان باشد معمولا آخرین دندانى است که از دست مى رود. ریشه بلند و استحکام آن موجب مى شود در مواردى که تصمیم به کشیدن دندان نیش فک بالا گرفته شود انتظار جراحى را داشته باشیم. کشیدن دندان نیش فک بالا معمولا هنگامى درنظر گرفته مى شود که احتمال رویش دادن و پایین آوردن دندان نهفته حداقل باشد. هنگامى که تصمیم بر کشیدن دندان نیش فک بالا گرفته مى شود،  مشکلى که ایجاد مى شود ناقرینگى دندان نیش باقیمانده با دندان جایگزین دندان کشیده شده مى باشد. در این موارد معمولا لازم است که بعد از ارتودنسی با دندانپزشکى ترمیممى و زیبایى دندان باقیمانده قرینه دندان نیش موجود شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مکیدن انگشت

هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته

در بحث هزینه درمان ارتودنسی، قبلا در مقاله اى مبسوط به بحث پرداخته ایم که در صورت علاقه مندى مى توانید به آن مراجعه کنید. آنچه که در مورد هزینه درمان ارتودنسی تاثیرگذار مى باشد پیچیدگى و طول دوره درمان مى باشد. به این معنا که هر چقدر درمان ارتودنسی دشوارى تکنیکى داشته باشد و هر چقدر زمان تکمیل آن طولانى تر باشد، هزینه درمان ارتودنسی نیز بالاتر است. واقعیت این است که ارتودنسی دندان نیش نهفته هم از نظر تکنیکى کار سختى است و هم دوره درمان آن طولانى است. بندرت پیش مى آید که ارتودنسی دندان نیش نهفته زیر سه سال طول بکشد و همین موضوع موجب مى شود هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته نیز بالا باشد. البته هزینه دندان نیش نهفته بسته به عواملى که گفته شد مى تواند از دندانى به دندان دیگر متفاوت باشد ولى بطور کلى متخصصین ارتودنسی هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته را یک و نیم تا دوبرابر هزینه درمان ارتودنسی معمول درنظر مى گیرند. البته هزینه هاى پایین آوردن دندان نیش نهفته به همین جا ختم نمى شود و بایستى هزینه جراحى دندان نیش را نیز به آن افزود. هزینه جراحى دندان نیش و چسباندن وسیله روى آن توسط جراح معالج دریافت مى گردد و جزو هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته محسوب نمى شود.

3/5 (3 نظر)
به این نوشته امتیاز دهید
  • امتیاز شما
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *