ارتودنسی نامرئى از آن دسته موضوعات دندانپزشکى زیبایى است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نقطه مشترک در انتخاب اول مراجعین ارتودنسی در کلینیک هاى ارتودنسی نیز ارتودنسى نامرئى است اما مشکل اینجاست که توافق مشترکى در تعاریف انواع ارتودنسی وجود ندارد. در اصطلاح عام به تمام ارتودنسی هایى که در آنها براکت فلزى استفاده نشود، ارتودنسی نامرئى گفته مى شود اما در واقعیت انواع ارتودنسی نامرئى نیز وجود دارند که بایستى آنها را ازهم تفکیک کرد. لغت هاى ارتودنسی نامرئى، ارتودنسی همرنگ دندان (ارتودنسی شفاف)  و ارتودنسی پشت دندانى (ارتودنسی زبانى) معانى مختلفى دارند که در مقاله پیش رو در مورد آنها به تفصیل بحث خواهیم کرد. پیش از آن ابتدا بایستى ارتودنسی فلزى را ارزیابى نماییم

ارتودنسی فلزى

ارتودنسی فلزى

ارتودنسی فلزى

اولین براکت هایى که به علم ارتودنسی معرفى شدند، براکت هاى فلزى یا همان ارتودنسی فلزى بود. از این نوع ارتودنسی به عنوان براکت هاى سنتى نیز یاد مى شود. این براکت ها از جنس استنلس استیل مى باشند که البته در گذر زمان تغییرات زیادى پیدا کرده اند.

روش ساخت این براکت هاى فلزى ارتقاى زیادى پیدا کرده است و همینطور سایز آنها نیز کوچکتر شده است.

معایب ارتودنسی فلزى

براکت هاى فلزى ایراداتى  دارند. مهمترین اشکال آنها این است که در صحبت کردن و لبخند زدن نماى فلزى ایجاد مى کنند که خیلى زیبا نیست. موارد نادرى نیز وجود دارند که افراد به نیکل موجود در آلیاژ این براکت ها حساسیت نشان مى دهند که البته بسیار بسیار نادر است. حتى افرادى که به بدلیجات فلزى حساسیت پوستى نشان مى دهند هم به براکت هاى فلزى واکنش منفى نشان نمى دهند و این موضوع به خاصیت شویندگى بزاق در دهان برمى گردد.

مزیت هاى ارتودنسی فلزى

براکت هاى فلزى هنوز بهترین و موثرترین روش درمان ارتودنسی مى باشند. دلیل آن هم این است که عمده حرکات ارتودنسی در اثر فعل و انفعال بین براکت هاى ارتودنسی (یا همان نگین ارتودنسی)  و سیم هاى ارتودنسی رخ مى دهند و چون جنس سیمهاى ارتودنسی فلزى است، طبیعتا موثرترین ارتباط براکت با سیم ارتودنسی هنگامى رخ مى دهد که هر دو هم جنس و فلزى باشند. در این نوع براکت ها مى توان براى نگهدارى سیمهاى ارتودنسی از اورینگ رنگى (کش رنگى) استفاده نمود که خود بر جذابیت ارتودنسی در کودکان و نوجوانان مى افزاید. هزینه براکت هاى فلزى کمتر ازانواع دیگر مى باشد و در صورتى که براکت کنده شده یا شکسته شود، جایگزینى آن مقرون به صرفه خواهد بود. مزیت دیگر ارتودنسی فلزى استحکام زیاد آن مى باشد؛ این نوع براکت ها در مقابل نیروهاى جویدن، مقاوم تر از انواع دیگر ارتودنسی مى باشند.

ارتودنسی سرامیکى

ارتودنسی سرامیکى

ارتودنسی سرامیکى (ارتودنسی همرنگ دندان یا ارتودنسی شفاف)

هنگامى که صحبت از ارتودنسی همرنگ دندان یا ارتودنسی شفاف مى شود اغلب منظور براکت هاى کریستالى یا همان براکت هاى سرامیکى است. به این نوع ارتودنسى در اصطلاح، ارتودنسى نیمه نامریى نیز گفته مى شود. ظاهر سفید یا شفاف ارتودنسی مى تواند فقط منحصر به براکت هاى شفاف ارتودنسی نباشد؛ امروزه سیم هاى ارتودنسی شفاف نیز به بازار آمده که در ترکیب با براکت هاى شفاف، ظاهر همرنگ دندان ایجاد مى کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
درد فک و درمان ارتودنسی

معایب ارتودنسى سرامیکى

هزینه ارتودنسی سرامیکى و براکت هاى سرامیکى گران تر از براکت هاى فلزى مى باشد. این نوع ارتودنسی همانند پیراهن سفید نگهدارى زیاد و مراجعه بیشترى را مى طلبد. ظاهر شفاف ارتودنسی سرامیکى ممکن است در نتیجه آرایش ها و مواد غذایى رنگى، لک بگیرد. علاوه بر این اورینگ هاى شفاف دور آنها نیز در همین رابطه تمایل به رنگ پذیرى بالایى دارند و ممکن است لازم شود در فواصل جلسات ارتودنسى، نیاز به مراجعه اضافه ترى جهت تعویض همین کش هاى شفاف باشد. جنس این براکت ها از کریستال بوده و خاصیت شکنندگى سرامیک عملا این نوع ارتودنسی را در رابطه با نیروهاى جویدن آسیب پذیر مى سازد. ذات سرامیکى این نوع ارتودنسی شفاف از سویى دیگر موجب مى شود خوانایى براکت هاى سرامیکى با سیمهاى فلزى پایین باشد و این موضوع موجب کند شدن و طولانى تر شدن درمان ارتودنسی (بخصوص در مواردى که ارتودنسی به همراه کشیدن دندان باشد) در مقایسه با انواع فلزى مى شود. نکته دیگرى که بایستى مورد توجه قرار بگیرد این است که در مواردى مشکل مراجعه کنندگان ناهنجارى فکى مى باشد و در این موارد علاوه بر ارتودنسى، فرد نیازمند عمل فک نیز خواهد بود که در اصطلاح به آن ارتوسرجرى (یعنى ترکیب ارتودنسى و جراحى فک)  گفته مى شود. در این موارد ارتودنسی شفاف و براکت هاى سرامیکى کاربرد ندارند ر نمى توان فرد را با این براکت ها به اتاق عمل برد. در این شرایط حتما بایستى از ابتدا ارتودنسی فلزى نصب شود.

مزیت هاى ارتودنسی سرامیکى

این نوع براکت ها در مقایسه با براکت هاى فلزى کمتر به چشم مى آیند و تنها هنگامى به چشم مى خورند که بیننده از فاصله نزدیک به ارتودنسی سرامیکى توجه کند. معمولا از اورینگ هاى شفاف نیز براى نگهدارى سیم ها استفاده مى شود و البته هنوز کش رنگى نیز قابل استفاده مى باشد.

ارتودنسی پشت دندانى

ارتودنسی پشت دندانى

ارتودنسی پشت دندانى (ارتودنسى زبانى)

این نوع ارتودنسی که به ارتودنسی پنهان یا ارتودنسی مخفى نیز معروف است در پشت دندانها و سمت زبان متصل مى شود.  ارتودنسی لینگوال امروزه به این شکل نصب مى شود که ابتدا قالب دیجیتالى از پشت دندانهاى فرد گرفته مى شود و سپس با ارسال این قالب به شرکت هاى ارتودنسی مخصوص، براکت هایى مخصوص و متناسب با شکل پشت دندانهاى فرد مورد نظر ساخته شده و براى نصب ارسال مى شود. متاسفانه به دلیل شرایط خاص کشورمان امکان استفاده از این شکل حرفه اى از ارتودنسی پشت دندانى وجود ندارد و در کشور ما از براکت هاى پیش ساخته که در بازار موجودند به همین منظور بکار مى روند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
عقب رفتگی فک (رتروگناتیسم)

معایب ارتودنسی پشت دندانى

با توجه به توضیحى که داده شد، انواع ارتودنسی زبانى بکار رفته در بازار ارتودنسی کشور ما لزوما با پشت دندانهاى افراد فیت نمى باشد و همین موضوع احتمال کنده شدن این براکت ها را بالاتر مى برد. به این مسئله،  دشوارى نصب و کار در پشت دندانها را نیز اضافه کنید که همین موضوع موجب مى شود هزینه ارتودنسی پشت دندانى به مراتب بالاتر از ارتودنسی سرامیکى و ارتودنسی فلزى باشد. این نوع ارتودنسی در مواردى که نوع کار ارتودنسی پیچیدگى بیشترى داشته باشد کاربرد ندارد و در موارد دشوار فنى قابل استفاده نمى باشد. تمیز کردن این براکت هاى زبانى براى بیمار نیز دشوارى هاى خاص خود را دارد. البته مهمترین ایراد براکت هاى پشت دندانى، آزار و اذیت آنها براى زبان مى باشد که گاهى تحمل آنها را براى مراجعه کننده امکان ناپذیر مى کند.

مزیت ارتودنسی پشت دندانى

عمده ترین مزیت این ارتودنسى، دور از دید بودن آنها مى باشد. این ویژگى آنها حتى قویتر از ارتودنسی سرامیکى مى باشد.

ارتودنسی نامرئى (اینویزلاین)

ارتودنسی نامرئى (اینویزلاین)

ارتودنسی نامرئى (اینویزلاین)

بحث در مورد ارتودنسی نامرئى زیاد است. نوع اورجینال و اصلى این ارتودنسی شامل مجموعه اى از پلاک هاى شفاف مى باشد که توسط کمپانى اینویزلاین بر روى قالب هاى بیمار ساخته شده و در فواصل مشخصى براى استفاده به بیمار تحویل مى شوند. آنچه که براى ساخت ارتودنسی نامرئى و این پلاک هاى شفاف لازم مى باشد قالب گیرى مخصوص و ارسال آن به این شرکت معتبر آمریکایى است. اما متاسفانه به دلیل شرایط خاص کشورمان امکان ارتباط با این شرکت آمریکایى وجود ندارد. شرکت هایى جایگزین از کره جنوبى و حتى خود کشورمان نیز مدعى ساخت این پلاک هاى شفاف ارتودنسی شده اند اما هنوز تجربه عملى خود را در این زمینه به اثبات نرسانده اند. برخى لابراتوار هاى ارتودنسی نیز سعى کرده اند این خلاء را به این شکل پر کنند:هر جلسه مراجعه از بیمار قالب گرفته مى شود و تغییرات مدنظر روى مدل گچى انجام مى شود و پلاک شفاف جلسه بعدى تحویل مى شود. البته عملا این کار نیز ارتودنسی نامرئى محسوب مى شود ولى با آنچه که در علم به عنوان ارتودنسی با پلاک هاى شفاف شناخته مى شود کاملا متفاوت است. بهرتقدیر ارتودنسی نامرئى با پلاک هاى شفاف در کشور ما عموما با آنچه که در دنیا و بصورت استاندارد توسط شرکت اینویزلاین ساخته مى شود تفاوت دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ارتودنسى یا ونیر؟

معایب ارتودنسی نامرئى

یکى از مهمترین ایرادات ارتودنسی نامرئى در این مى باشد که موارد پیچیده قابل درمان با این نوع ارتودنسی نمى باشند. این مسئله بویژه در درمانهاى ارتودنسی که نیازمند کشیدن دندان مى باشند مشکل ساز مى باشد. هزینه ارتودنسی نامریى از بقیه انواع ارتودنسی بالاتر مى باشد و به صراحت مى توان بیان کرد که ارتودنسی نامرئى گران ترین ارتودنسی موجود مى باشد. قیمت بالاى ارتودنسی نامرئى بخصوص هنگامى مشکل ساز مى شود که فرد یکى از الاینرها (پلاک هاى شفاف) خود را گم کند و یا این پلاک ها آسیب ببینند. قابلیت خارج کردن این پلاک هاى شفاف نیز گاهى مى تواند دردسر ساز شده و موجب گم کردن آنها شود. از طرفى زمان مورد نیاز براى استفاده از آنها نیز ٢٢ساعت در روز مى باشد که زمان کمى نمى باشد. درمان با این پلاک هاى شفاف ارتودنسی معمولا زمانى طولانى ترى از سایر انواع ارتودنسی نیاز دارد.

مزیت هاى پلاک هاى شفاف ارتودنسی

البته این پلاک هاى شفاف ارتودنسی جذابیت هاى خاص خود را نیز دارند. این پلاک هاى شفاف به سختى دیده مى شوند؛ از طرفى

این پلاک ها در موارد خاص قابل خارج کردن از دهان و پوشیدن مجدد مى باشند. تمیز کردن این پلاک هاى شفاف نیز مى تواند با خارج کردن آنها از دهان و با راحتى بیشترى انجام شود.

ارتودنسی نامریى در تهران

در تهران بخش عمده اى از تبلیغات ارتودنسی، بر روى ارتودنسى نامرئى انجام مى شود؛  اما همانطور که توضیح داده شد با توجه به واقعیات موجود شرایط خاص کشورمان، امکان ارتباط با کمپانى هاى معتبر سازنده ارتودنسی نامرئى در حال حاضر وجود ندارد و بهتر است قبل از انتخاب پلاک هاى شفاف ارتودنسی براى درمان خود، در این رابطه تحقیق بیشترى به خرج دهید. ارتودنسی نامریى در تهران بیشتر از آنچه یک واقعیت شدنى باشد، متاسفانه جنبه تبلیغاتى دارد.

ارتودنسی نامریى در کرج

در شهر کرج نیز ارتودنسی نامریى براى مراجعین ارتودنسى انجام مى شود. البته از آنجایى که انجام ارتودنسی شفاف و سرامیکى قابلیت پیش بینى بالاترى نسبت به پلاک هاى شفاف ارتودنسى دارد، در کلینیک هاى ارتودنسى دکتر اصلانى در کرج و تهران ارتودنسى سرامیکى به انجام پلاک هاى شفاف (که شرکت هاى معتبر همکارى در ایران ندارد) ترجیح داده مى شود. عمده پیشنهادى که در رابطه با ارتودنسی شفاف به مراجعین ارتودنسی مى شود، براى ارتودنسی در سنین بالا و ارتودنسى بزرگسالان مى باشد. این رده سنى که اکنون انجام ارتودنسى برایشان سخت به نظر مى رسد، مى توانند به کمک براکت هاى سرامیکى مشکلات ارتودنسی خود را درمان نمایند.

0/5 (0 نظر)
به این نوشته امتیاز دهید
  • امتیاز شما
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
2.5 (2 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *