آیا احتمال دارد مشکل ارتودنسی مجدداً باز گردد؟

به نظر می رسد که برداشتن بریس ها آخرین بخش درمان ارتودنسی شما باشد. دندان های شما صاف و همراستا هستند و به خوبی از لبخند جدید خود مراقبت خواهید کرد. البته شما قصد دارید هر روز از ریتینر خود استفاده کنید. این یک ناراحتی جزئی بعد از یک عمر داشتن دندان های کج و تمام درمانی است که انجام داده اید.

متأسفانه، حتی بیمارانی که قصد انجام بهترین مراقبت ها را دارند، اغلب ظرف چند ماه پس از برداشتن بریس های خود، استفاده از ریتینرها را قطع می کنند. استفاده ناکافی از ریتینرها دلیل اصلی برای بازگشت مجدد مشکل ارتودنسی (ریلپس) است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که دندان های شما شروع به حرکت به سمت موقعیت اصلی خود می کنند، همانطور که قبل از درمان بودند. تخمین زده شده است که بیش از 50 درصد بیماران در عرض 10 سال پس از درمان، مقداری بازگشت مشکل را تجربه می کنند. ما قصد داریم توضیحاتی در مورد علت بازگشت مشکل ارتودنسی و گزینه های درمان مجدد به شما ارائه دهیم تا درک درستی از آن پیدا کنید.

بازگشت مشکل ارتودنسی ارتودنسی

برخی از افراد با دندان هایی خلق شده اند که رشد می کنند و در طول زندگی صاف باقی می مانند. بنابراین، اگر دندان های شما با ماه ها (یا سال ها) مراقبت ارتودنسی صاف شوند، آنها صاف نیز باقی می مانند، درست است؟

نه الزاماً. ریلپس یا بازگشت مشکل ارتودنتیک زمانی رخ می دهد که دندان های شما پس از درمان از موقعیت خود خارج شوند. هنگامی که این تغییر مدت کوتاهی پس از درمان رخ می دهد، معمولاً علت آن است که شما آنطور که توصیه شده است از ریتینر خود استفاده نکرده اید. بریس ها فشار ثابتی به دندان ها وارد می کنند که به آرامی آنها را به موقعیت جدید خود هل می دهد. هنگامی که بریس ها برداشته می شوند، هیچ نیروی خارجی برای جلوگیری از جابجایی دندان ها وجود ندارد. ریتینر برای کمک به حفظ فشار در زمانی استفاده می شود که دندان ها در موقعیت جدید خود قرار می گیرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
چه انتظاراتی باید از مشاوره ارتودنسی داشت؟

گاهی اوقات دندان ها چندین سال پس از انجام و اتمام درمان ارتودنسی جابجا می شوند. این حرکت ممکن است ناشی از شرایط دهان مرتبط با افزایش سن باشد. دندان های از دست رفته، بیماری لثه، دندان های عقل در حال رشد، و اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) می توانند باعث جابجایی دندان های سالم شوند. شدت ریلپس ارتودنسی می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد زیرا شکل دهان هر فرد متفاوت است. به طور کلی، اگر فضای بیشتری در امتداد لثه ها وجود داشته باشد، دندان ها جای بیشتری برای جابجایی دارند.

بازگشت ارتودنسی

بازگشت ارتودنسی

درمان ریلپس ارتودنسی

اغلب ارتودنتیست ها به بیماران خود توصیه می کنند که ریتینرهای خود را به درستی استفاده کنند و احتمالاً اکثر بیماران در ابتدا این کار را به خوبی انجام می دهند، با این حال، چند ماه که گذشت، ناگهان لبخند آنها تغییر می کند. احتمالاً حتی نمی توانید به خاطر بیاورید که چه زمانی این تغییر آغاز شد. حقیقت این است که دندان ها تا حد امکان آنقدر آهسته حرکت می کنند که تا زمانی که به میزان زیادی جابجا نشده اند، امکان ندارد بتوان متوجه تفاوت شد. اگر در حال تجربه کردن ریلپس ارتودنسی هستید، زمان آن فرا رسیده است که برای مراجعه به ارتودنتیست خود وقت بگیرید. روش های متعددی برای اصلاح جابجا شدگی دندان ها وجود دارد.

  • ریتینرها- اگر بریس های شما طی دو سال گذشته برداشته شده اند و جابجایی دندان ها جزئی است، ریتینرهای شما ممکن است برای باز گرداندن آنها به جای خود کافی باشند. می‌توانید انتظار داشته باشید زمانی که دوباره استفاده از ریتینرهای خود را می‌کنید، احساس تنگ بودن داشته باشند. اگر دیگر ریتینرهای خود را ندارید، به ارتودنتیست خود مراجعه کنید تا یک دست جدید برای شما بسازد.
  • ریتینرهای جدید- اگر ریتینرهای شما دیگر اندازه نیستند، مضطرب نشوید. ارتودنتیست شما می تواند یک ریتینر جدید برای کمک به جابجایی دندان های شما به جای مناسب خود، برای شما بسازد.
  • بریس ها- اگر دندان های شما به میزان قابل توجهی جابجا شده باشند، ممکن است نیاز باشد مجدداً درمان ارتودنسی را آغاز کنید. با این حال، ممکن است با انواع گزینه های ساده تر از گذشته مواجه شوید. بسیاری از موارد ریلپس ارتودنسی را می توان با اینویزیلاین درمان کرد. همچنین ممکن است درمان شما به میزان قابل توجهی کوتاه تر از نخستین تجربه شما از بریس ها باشد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
کانتور یا تراش مینای دندان

مهم ترین راه برای درمان ریلپس ارتودنسی، نظارت بر پیشرفت آن است. نادیده گرفتن مشکل راهی تضمین شده برای بدتر شدن اوضاع است. هیچ بیماری نمی خواهد پس از دستیابی به یک لبخند همراستا و یکدست، و بالا رفتن اعتماد به نفس خود، شاهد ریلپس ارتودنتیک باشد. با این حال، گزینه هایی برای بهبودی پس از ریلپس ارتودنسی و یکدست کردن لبخند شما برای همیشه وجود دارد.

بازگشت ارتودنسی

بازگشت ارتودنسی

جلوگیری از بازگشت مشکل ارتودنتیک

یک برنامه تشخیص و درمان مناسب تنظیم کنید.

گرچه در تشخیص مورد شما موارد زیادی باید در نظر گرفته شوند، اما یک نکته مفید این است که مطمئن شوید قبل از تصمیم گیری برای کشیدن دندان یا نه، تعادل صورت بیمار به خوبی در نظر گرفته شده است. اگر در زمانی که لازم است، کشیدن دندان انجام نشود، یا برعکس، دندان ها یا بایت به سختی می توانند به درستی روی یکدیگر قرار بگیرند.

دندان های چرخیده را بیش از حد اصلاح کنید.

همانطور که می دانید، دندان ها تمایل دارند به عقب بازگردند، برای آن برنامه ریزی کنید. نیروی اضافی برای چرخش دندان ها، آنها را قادر می سازد تا در طولانی مدت بهتر جای بگیرند. نگران نباشید! اصلاحات بیش از حد جزئی در پایان کار عجیب به نظر نمی رسند زیرا اصلاح بیش از حد آنقدر ظریف است که معمولاً با چشم قابل تشخیص نیست.

درمان خود را با قدرت تمام کنید.

یک برنامه نهایی خوب داشته باشید. مطمئن شوید که همه ریشه ها موازی هستند و چرخش ها کاملاً اصلاح شده اند. قبل از دریافت بریس ها یا قبل از اتمام درمان با بریس ها، باید یک تصویر پانورکس پیشرفت گرفته شود. اگر ریشه ها موازی نباشند، ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد، یا ممکن است قبل از پیشروی، نیاز باشد روش درمان تغییر کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
سوالات متداول ارتودنسى

به هر عادتی رسیدگی کنید.

هر عادتی را که ممکن است به بازگشت مشکل ارتودنتیک شما کمک کند، شناسایی کنید. اگر بیمار عادات تانگ تراست یا مکیدن شست دارد، ممکن است لازم باشد قبل از آغاز درمان ارتودنسی برای ترک این عادات درمان انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود. فقط فکر کنید، اگر بیمار شما بلع و استفاده نادرست از زبان داشته باشد، به دلیل فشارهای دهانی که پس از درمان او وجود دارد، ممکن است بایت او (اغلب اپن بایت قدامی) بخواهد به موقعیت قبلی خود بازگردد.

مراقب تداخل بافت نرم باشید.

به الیافت های لیگامان پریودنتال که ممکن است باعث بازگشت مشکل شوند، رسیدگی کنید. گاهی اوقات بافت های نرم شما مانع می شوند و نیاز به درمان دارند. به عنوان مثال، دیاستم مرکزی اغلب ناشی از این مشکل است.

برای جلوگیری از گسترش مجدد لثه در اثر کشش عضلانی، می توان با انجام فرنکتومی، بافت بین دو دندان مرکزی را برش داد. چند ماه قبل از برداشتن بریس ها می توان یک فیبروتومی سریع انجام داد یا آن را لیزر کرد تا بافت بین دو دندان مرکزی جدا شود.

روی استفاده از ریتینرها تاکید کنید.

بیمار باید از اهمیت استفادهاز ریتینرها اطلاع داشته باشد. در بیشتر موارد، بیماران باید بداند که ممکن است انتظار داشته باشد تا آخر عمر از ریتینرها استفاده کند.

بازگشت ارتودنسی

بازگشت ارتودنسی

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *