باندینگ؛ راهی برای اصلاح ظاهر دندان

باندینگ دندان یک فرایند زیبایی برای اصلاح بد رنگ شدن، زرد شدن، لک شدن، لب پر شدن یا ترک خوردن، حفره های جزئی دندان ها یا فاصله بین آنها است. در این فرایند، از یک رزین کامپوزیت مخصوص برای بهبود ظاهر دندان ها استفاده می شود، که آنها را درخشان تر، سفیدتر و هموارتر می کند.

اگر به این فرایند درمانی فکر می کنید، مهم است بدانید که چگونه کار می کند، چه چیزهایی را می تواند و چه چیزهایی را نمی تواند برطرف کند، و چگونه باید از دندان های باند شده مراقبت کرد. این مقاله مروری سریع دارد روی باندینگ دندان به عنوان راهی برای اصلاح لبخند.

باندینگ دندان چگونه کار می کند؟

در این فرایند زیبایی، یک ماده همرنگ دندان، یا ترمیم دندان، به ساختار موجود دندان یا دندان ها چسبانده می شود. ماده ای که برای باندینگ دندان ها استفاده می شود، کامپوزیت پلاستیکی مانند خاک رس است که از نظر سازگاری شبیه چیزی است که دندانپزشک شما برای پرکردن دندان استفاده می کند.

دو رویکرد اولیه برای استفاده از این کامپوزیت روی دندان ها وجود دارد، که عبارتند از:

 • باندینگ مستقیم دندان: در متداول ترین شکل این فرایند دندانپزشکی، رزین کامپوزیت در مطب و طی یک بار ویزیت مستقیماً روی دندان ها اعمال می شود. سپس برای ایجاد ظاهری طبیعی، شکل داده و پولیش می شود.
 • باندینگ غیرمستقیم دندان: در برخی موارد، ترمیم قبل از اعمال روی دندان ها، خارج از مطب ساخته و شکل داده می شود. باندینگ غیرمستقیم به دو جلسه مراجعه نیاز دارد: یک جلسه برای قالب گیری و ثبت اطلاعات مورد نیاز برای سفارشی کردن باند و جلسه دیگر برای چسباندن آن به دندان.
باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان در مقایسه با ونیرهای پرسلن

ونیرهای پرسلن یکی دیگر از گزینه های زیبایی برای ایجاد اصلاحات جزئی بیشتر در لبخند شما هستند. آنها پوسته هایی هستند که برای پوشش دادن روی دندان های موجود تولید شده اند. این درمان گرچه بسیار مؤثر است، اما معمولاً گران تر و گسترده تر از باندینگ دندان است.

آماده سازی

قبل از انجام فرآیند، دندانپزشک زمانی را برای آماده سازی کامپوزیت مخصوص صرف خواهد کرد. از آنجا که ایده اصلی ایجاد یک لبخند با ظاهر طبیعی و بدون لک است، آنها برای اطمینان از مطابقت رنگ رزین با رنگ دندان های اطراف کار خواهند کرد.

فرآیند باندینگ دندان

هنگامی که کامپوزیت آماده شد، چندین گام برای فرایند باندینگ دندان وجود دارد:

 • آماده سازی دندان: سطح دندان باید با زبر کردن آن و سپس اعمال یک مایع حالت دهنده آبی رنگ (برای تمیز کردن سطح) آماده شود. این مرحله به مواد باندینگ کمک می کند تا به دندان بچسبند.
 • اعمال چسب: دندانپزشک ابتدا دندان را با مواد چسبناک پوشش خواهد داد و سپس کامپوزیت را با دقت اعمال می کند. سپس از یک نور با شدت بالا برای سفت کردن کامپوزیت و قرار دادن آن در جای خود استفاده می کند. بی حسی موضعی معمولاً ضروری نیست مگر اینکه پر کردن دندان نیز در حال انجام باشد.
 • شکل دهی: سپس دندانپزشک از ابزارهایی برای شکل دهی باند استفاده می کند و مطمئن می شود که با دندان های اطراف در یک راستا قرار می گیرد و روی بایت شما تأثیر نمی گذارد.
 • پولیش و نهایی سازی: سپس ناحیه صاف و صیقلی می شود تا از جذاب و طبیعی بودن ظاهر دندان اطمینان حاصل شود.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مقایسه ارتودنسی فانکشنال با ارتودنسی مرسوم

باندینگ غیر مستقیم دندان

از آنجا که باندینگ غیر مستقیم دندان به خلق ترمیم دندان در خارج از مطب متکی است، به چندین جلسه مراجعه نیاز خواهید داشت. در طول اولین قرار ملاقات، دندانپزشک از ناحیه ای که نیاز به ترمیم دارد قالب می گیرد و آن را برای لابراتوار ارسال می کند. در آنجا، از فناوری های تخصصی برای ساختن ترمیم استفاده می شود. در جلسه دوم، چسباندن پوسته کامپوزیتی انجام می شود.

زمان تکمیل

فرایند معمول باندینگ مستقیم برای هر دندان 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. این زمان تا میزان زیادی به سطح تجربه دندانپزشک و گستره کاری که باید برای شما انجام شود بستگی دارد. هیچ دوره ریکاوری نیاز نیست، و باید بتوانید در همان روز به طور معمول غذا بخورید.

اگر یک فرایند باندینگ غیر مستقیم انجام می دهید، به یک جلسه برای قالب گیری از ناحیه آسیب دیده و یک جلسه برای چسباندن کامپوزیت نیاز دارید.

باندینگ دندان

باندینگ دندان

مزایا و معایب باندینگ دندان

مانند هر فرایند زیبایی دندان، باندینگ دندان در مقایسه با سایر روش های اصلاح لبخند، مزایا و معایب خاص خود را دارد. درک این مزایا و معایب برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است، حیاتی است.

مزایای باندینگ دندان

باندینگ دندان به صورت گسترده ای انجام می شود. در واقع، یک بررسی از روش های دندانپزشکی زیبایی در سال 2015 نشان داد که این فرایند دومین روش پرکاربرد است. دلایل زیادی برای این محبوبیت وجود دارد.

مزایای باندینگ دندان عبارتند از:

 • خطر کم: باندینگ دندان بسیار بی خطر است زیرا ترمیم های دندانی فقط روی سطح دندان ها اعمال می شوند. خطر عوارض بسیار کم است، و این فرایند کاملاً بازگشت پذیر است.
 • حداقل میزان تهاجمی بودن: در نقایسه با روش های دیگر مانند نصب ونیرهای پرسلن، برای باندینگ دندان ها، به تراشیدن حجم بسیار اندکی از مینای دندان نیاز است، یا هیچ تراشی نیاز نیست. همچنین هیچ دوره نقاهتی نیاز نیست.
 • هزینه: در مقایسه با سایر درمان های زیبایی، باندینگ دندان معمولاً هزینه کمتری دارد. ونیرهای دندانی- یک جایگزین متداول- به طور قابل توجهی گران تر هستند.
 • مراجعات کمتر: برای فرایندهای باندینگ مستقیم (اکثر موارد)، فقط یک بار مراجعه لازم است.

معایب باندینگ دندان

در مقایسه با سایر درمان های دندانپزشکی زیبایی، باندینگ دندان محدودیت هایی نیز دارد. این موارد عبارتند از:

 • دامنه محدود: گرچه این درمان می تواند برای اصلاحات جزئی لبخند یا از بین بردن تغییر رنگ ها عالی باشد، اما محدودیت هایی برای کارهایی که می تواند انجام دهد وجود دارند. به عنوان مثال، این فرایند نمی تواند جایگزین دندان ها شود، و احتمالاً برای موارد شدیدتر پوسیدگی دندان به روکش های دندانی نیاز خواهید داشت.
 • طول عمر: گرچه ماده کامپوزیت مورد استفاده در باندینگ دندان بسیار قوی است، اما احتمال لب پر شدن یا ترک خوردن ترمیم ها بیشتر است. انتظار می رود ونیرها و روکش های دندانی دوام بیشتری داشته باشند.
 • لک شدن: ترمیم های چسبانده شده بیشتر از روکش ها یا ونیرهای دندان مستعد لک شدن هستند.
باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ کامپوزیت: مراقبت و طول عمر دندان های باند شده

به طور کلی، دندان های باند شده می توانند 15 سال دوام داشته باشند، اما احتمالاً طی سه تا 10 سال نیاز به تعویض خواهند داشت. این امر تا میازن زیادی به چگونگی مراقبت شما از دندان ها پس از انجام این فرایند بستگی خواهد داشت. مراقبت نامناسب و عادات بد دهانی می توانند به ترمیم های شما آسیب وارد کنند یا باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ شوند. دانستن نحوه مراقبت از دندان های باند شده به تضمین دوام بیشتر آنها کمک می کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
آیا دندان قروچه روی ارتودنسی تأثیر دارد؟

مراقبت از دندان های باند شده

در حالی که هیچ مراقبت خاصی و مخصوصی برای دندان های باند شده نیاز نیست، عادات خوب بهداشت دهان و دندان ها می توانند به حفظ ظاهر آنها کمک زیادی کنند. این به چه معنا است؟ در اینجا اصول اولیه مراقبت از ترمیم های دندانی با جزئیات آورده شده اند:

 • بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنید: مطمئن شوید که حداقل دو مرتبه در روز مسواک می زنید و هر روز نخ دندان می کشید. به پاکسازی های دندانی خود متعهد باشید، و هدف خود را مراجعات سالانه یا شش ماه یکبار قرار دهید. سیگار کشیدن نه تنها باعث لکه دار شدن دندان ها می شود بلکه برای دندان ها مضر نیز هست. به فکر ترک آن باشید. لکه های قهوه و چای نیز می توانند عاملی در لکه دار شدن دندان ها باشند.
 • مراقب آنچه می جوید باشید: گرچه ترمیم های کامپوزیتی کاملاً بادوام هستند، اما به اندازه دندان های طبیعی قوی نیستند. برای حفظ دندان های باند شده، از جویدن غذاهای خیلی سفت مانند آبنبات های سفت یا جویدن یخ خودداری کنید.
 • دندان قروچه را مدیریت کنید: بسیاری از افراد در طول هنگام خواب یا در طول روز به طور ناخودآگاه دندان های خود را روی یکدیگر فشار می دهند و می سایند (که تحت عنوان براکسیسم شناخته می شود). این عادت می تواند طول عمر یک ترمیم را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین مدیریت آن می تواند کمک کنده باشد. مدیریت این عادت ممکن است شامل ایجاد تکنیک های آرام بخش یا مراجعه به دندانپزشک باشد.
 • از سفید کردن دندان ها اجتناب کنید: محلول های سفید کننده دندان تنها روی دندان های طبیعی کار می کنند، بنابراین این عمل، چه در مطب و چه در منزل، تنها باعث برجسته شدن تفاوت رنگ دندان های طبیعی و دندان های ترمیم شده با کامپوزیت می شود.

طول عمر دندان های ترمیم شده با باندینگ

در نهایت، کامپوزیت های باند شده ابزارهایی بادوام برای اصلاح لبخند هستند اما راه حلی مادام العمر نیستند. انتظار می رود که آنها 5 تا 10 سال دوام داشته باشند، و برخی از آنها 15 سال یا بیشتر عمر کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
چگونه می توان حین ورزش از براکت ارتودنسی مراقبت کرد؟

در مقایسه، طول عمر معمول ونیرهای پرسلن، که بین 20 تا 25 سال است، به طور قابل توجهی بیشتر است. با مراقبت خوب، آنها یک راه حل طولانی مدت برای مشکلات زیبایی هستند.

هزینه باندینگ دندان

در مقایسه با سایر روش های درمانی، باندینگ دندان هزینه کمتری دارد. هزینه های معمول بر اساس هر مورد خاص از 925 دلار تا 2500 دلار برای هر دندان متغیر هستند.

با این حال، مانند بسیاری از درمان های دندانپزشکی، مبلغی که پرداخت می کنید به درمان خاص مورد نیاز و طرح بیمه شما بستگی دارد. در بسیاری از موارد، اگر فرایندهای زیبایی از نظر سلامتی پزشکی یا دندانی نیاز نباشند، تحت پوشش طرح های بیمه قرار نمی گیرند.

خلاصه

باندینگ دندان یک فرایند دندانپزشکی زیبایی است که می تواند دندان های لب پر شده یا ترک خورده را ترمیم کند، شکاف یا فاصله بین دندان ها را اصلاح کند، لکه ها و تغییر رنگ ها را پنهان کند، یا سایر مشکلات زیبایی را برطرف کند. در کامپوزیت باندینگ که به طور معمول در یک ویزیت انجام می شود، دندانپزشک یک ماده کامپوزیت شبیه دندان یا ترمیم را مستقیماً روی دندان یا دندان های آسیب دیده اعمال می کند.

برای اطمینان از بادوام بودن ترمیم، مهم است که عادات بهداشتی مؤثر دندانی را ایجاد کنید، از جویدن غذاهای سخت و استفاده از استریپ ها یا روش های سفید کننده دندان اجتناب کنید. این یک گزینه متداول، تثبیت شده و بسیار موفق برای اصلاح لبخند است.

سخن پایانی

بهبود ظاهر دندان های شما فقط جنبه زیبایی ندارد؛ این در مورد احساس بهتر و راحت تر در لبخند شماست. باندینگ دندان می تواند یک گزینه عالی برای اصلاح لبخند شما باشد؛ به خوبی تحمل می شود، مؤثر است و معمولاً استفاده می شود. اگر به این درمان فکر می کنید، با دندانپزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

پرسش متداول در مورد ترمیم دندان ها با کامپوزیت باندینگ

ماندگاری باندینگ روی دندان چقدر است؟

رزین کامپوزیتی که برای باندینگ دندان استفاده می شود بادوام است اما طول عمر مشخصی دارد. با مراقبت خوب از دهان، باندینگ می تواند تا 15 سال دوام داشته باشد؛ با این حال، به طور کلی انتظار می رود که پنج تا 10 سال دوام بیاورد. اگر عادات خوب دهانی را رعایت نکنید، دندان های باند شده مستعد لک شدن و تغییر رنگ نیز هستند.

باندینگ برای دندان های شما چه می کند؟

رزین کامپوزیتی که برای باندینگ دندان ها استفاده می شود، مانند سمان مستقیماً روی سطوح دندان ها چسبانده می شود. در بیشتر موارد، نیاز نیست مینای دندان برداشته شود، بنابراین یک درمان غیر تهاجمی و بازگشت پذیر است. می تواند ظاهر لبخند را بهبود دهد، برخی از حفره ها و دندان های ترک خورده یا لب پر شده را بپوشاند، شکاف بین دندان ها را اصلاح کند، یا لکه ها یا بد رنگ شدگی ها را پنهان کند.

آیا باندینگ دندان های شما را خراب می کند؟

یکی از دلایل اصلی استفاده از باندینگ دندان این است که یک روش غیر تهاجمی است که به اندازه سایر درمان ها به دندان های شما آسیب نمی زند. بر خلاف روکش های دندانی یا ونیرهای پرسلن، نیازی به برداشتن هیچ مقداری از مینای دندان ندارد. دندان های موجود در نتیجه باندینگ دندان هیچ آسیب نمی بینند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *