بریس سرامیکی چیست؟

بریس های سرامیکی جایگزین محبوبی برای بریس های فلزی سنتی هستند، زیرا به همان اندازه مؤثر هستند اما بسیار کمتر جلب توجه می کنند، زیرا از مواد شفاف یا همرنگ ساخته شده اند. این باعث می شود که آنها گزینه ای عالی برای افرادی باشند که می خواهند لبخند صاف تری داشته باشند، بدون اینکه کاملاً مشخص باشد که از بریس ها استفاده می کنند.

اما قیمت بریس های سرامیکی چقدر است؟ شما می توانید انتظار داشته باشید که در مقایسه با بریس های فلزی، برای بریس های سرامیکی، هزینه بیشتری بپردازید، اما برای بسیاری از افراد آنها ارزش هزینه کردن را دارند.

در این راهنما درباره مزایا و معایب بریس های سرامیکی در مقایسه با انواع دیگر بریس ها مانند الاینرهای شفاف و بریس های فلزی سنتی خواهیم پرداخت. امیدواریم تمام اطلاعاتی که برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این درمان ارتودنسی مناسب شماست با خیر را پیدا کنید.

بریس سرامیکی

بریس سرامیکی

بریس سرامیکی چیست؟

بریس های فلزی سنتی را در نظر بگیرید که فقط از مواد سفید یا شفاف ساخته شده اند تا کمتر مشخص باشند. براکت های سرامیکی ثابت به تک تک دندان ها چسبانده می شوند و با سیم کمانی به یکدیگر متصل می شوند. گاهی اوقات سیم نیز همرنگ دندان است، بنابراین کل ابزار با دندان ها ترکیب می شود. بندهای الاستیک کوچکی به نام “لیگاچور” سیم را روی هر براکت ثابت نگه می دارند- و معمولاً همرنگ براکت ها هستند.

در طول درمان ارتودنسی شما باید هر 6 تا 10 هفته یک مرتبه معاینه شوید. در این ویزیت ها، متخصص ارتودنسی پیشرفت درمان شما را بررسی خواهد کرد و تنظیماتی را روی سیم انجام خواهد داد تا دندان های شما در جهت درست حرکت کنند. کل زمان درمان معمولاً حدود 18 ماه است اما این به میزان اصلاح مورد نیاز بستگی دارد.

بیماران اغلب به مدت یک یا دو روز بعد از سفت شدن بریس ها، متوجه مقدار کمی درد در دندان های خود می شوند، اما جدای از آن باید حداقل ناراحتی وجود داشته باشد.

برخی از بریس های سرامیکی از فناوری خود تنظیم شونده استفاده می کنند. این فناوری این امکان را برای سیم فراهم می کند تا به صورت اتوماتیک سفت شود و خودش را تنظیم کند، و روند درمان روی دندان ها را روان تر کند. همچنین به این معنا است که به هیچ لیگاچوری نیاز نیست زیرا خود براکت ها سیم را می گیرند.

بریس های ثابت سرامیکی دارای طیف وسیعی از مزایای هستند، از جمله:

 • روشی محافظه کارانه برای صاف کردن دندان ها
 • هم برای نوجوانان و هم برای افراد بزرگسال مناسب است.
 • می تواند طیف وسیعی از مشکلات همراستایی دندان ها، از جمله مال اکلوژن شدید را درمان کند.
 • ماده سرامیک قوی است و به راحتی لب پر نمی شود و نمی شکند.

بسیاری از افراد تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند زیرا نسبت به دندان های ناصاف خود حساس شده اند. اما دندان های صاف تر، علاوه بر مزایای زیبایی که دارند، تمیز کردن آنها نیز آسان تر است. بنابراین هرگونه سرمایه گذاری روی بریس ها، سرمایه گذاری روی سلامت دهان و دندان شما برای آینده نیز است.

بریس سرامیکی

بریس سرامیکی

بریس های سرامیکی در مقایسه با بریس های فلزی

چه بریس های سرامیکی را انتخاب کنید یا بریس های فلزی را، اجزاء آنها اساساً یکسان هستند، همانطور که روش درمان و نتایج نهایی آنها یکسان هستند. تفاوت بریس های سرامیکی با بریس های فلزی در این است که ماده مورد استفاده برای براکت ها یک ماده سرامیکی شفاف، سفید یا همرنگ دندان است. به این معنا که بریس ها با دندان ها ترکیب می شوند و از فاصله دور بسیار کمتر مشخص هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
چرا هنگام نفس کشیدن دندان هایم درد می گیرند؟

حدود 75 درصد از ارتودنتیست ها به صورت انتخابی از سوی بیمار، بریس های فلزی یا سرامیکی را ارائه می دهند.

براکت های سرامیکی گرچه هنوز از نمای نزدیک قابل توجه هستند، اما زیبایی آنها می تواند به افراد کمک کند تا در مورد استفاده از بریس ها اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. نوجوانان و کودکانی که به بریس نیاز دارند از هرگونه تمسخر “دهان فلزی” در زمین بازی اجتناب می کنند، در حالی که افراد بزرگسال ممکن است احساس کنند که بریس های شفاف آنها را در محل کار حرفه ای تر نشان می دهند.

چرا بریس های سرامیکی به طور کامل جایگزین بریس های فلزی نشده اند؟

یکی از بزرگ ترین ترس هایی که بیماران ارتودنسی از پیر و جوان دارند، داشتن دهانی پر از فلز است. ظاهر شما را تغییر می دهد. بنابراین اگر جایگزینی کمتر مشهود برای بریس های فلزی سنتی وجود دارد، چرا بریس های سرامیکی انتخاب جهانی برای درمان نیستند؟

در مورد بیماران و بریس های آنها باید به چند نکته توجه داشت. بریس ها به بخشی از بیمار تبدیل می شوند و بسیاری از بیماران جوان ترجیح می دهند از بین گزینه هایی که دارند انتخاب کنند. بریس های فلزی اغلب یک ابراز ابراز شخصیت هستند.

سبک هایی از بریس ها وجود دارند: مربع های معمولی، ستاره ای، قلبی، گل- مانند، توپی، الماس- شکل و حتی بریس های میکی ماوس دیزنی. این بریس های فولادی ضد زنگ به دلیل امکان انتخاب گره های رنگی برای اتصال سیم مورد توجه قرار گرفته اند.

گاهی اوقات بریس های سرامیکی با هزینه اضافی ارائه می شوند. گره های الاستیکی که سیم را روی براکت ها نگه می دارد می تواند توسط غذا و نوشیدنی لکه دار شود و با بریس های سرامیکی بیشتر از بریس های فلز قابل توجه باشد.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفته شود این است که ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا دندان های شما با بریس های سرامیکی در جای خود قرار گیرند زیرا شکننده تر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری توسط ارتودنتیست شما دارند.

با وجود همه چیزهایی که گفته شد، بریس های سرامیکی یک گزینه عالی برای بسیاری از بیماران هستند. آنها کار را انجام می دهند و کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

بریس های سرامیکی به دلیل داشتن مواد پیشرفته تر، معمولاً قیمت بیشتری نسبت به بریس های فلز دارند. همچنین، افرادی که از آنها استفاده می کنند ممکن است مجبور شوند چیزی هایی که می خورند را محدود کنند تا از لکه دار شدن لیگاچورهای شفاف یا سفید جلوگیری کنند. جدای از این دو مورد، هیچ نقطه ضعف واقعی نسبت به بریس های سنتی وجود ندارد.

بریس سرامیکی

بریس سرامیکی

ترکیب بریس های فلزی و سرامیکی

بیماران ممکن است این ترکیب بریس ها را به دلایل مالی دریافت کنند. براکت های سرامیکی قیمت بیشتری نسبت به براکت های فلزی دارند، بنابراین استفاده از سرامیک در فک بالا که بیشتر قابل مشاهده است، مقرون به صرفه تر است.

به همین ترتیب، ارتودنتیست ها ممکن است به دلایل عملی، در صورت داشتن دیپ بایت، براکت های سفید را روی دندان های فک پایین قرار ندهند. جنس سرامیکی از دندان ها محکم تر است، به این معنا که اگر دندان ها به براکت های فک پایین برخورد کنند، می توانند لب پر شوند. براکت های فلزی این مشکل را ایجاد نمی کنند.

آگاه باشید که وقتی نوبت به تمیز کردن آنها و دندان های شما می رسد، هر دو نوع (و در واقع همه بریس ها) به توجه ویژه نیاز دارند. ارتودنتیست شما بهترین ابزارها و تکنیک ها را برای از بین بردن مواد غذایی و باکتری ها در مکان هایی که دسترسی به آنها دشوار است به شما نشان می دهد. این ناراحتی کوچک ارزش آن را دارد تا اطمینان حاصل شود که دندان های شما در هنگام استفاده از بریس ها لکه دار نمی شوند یا آسیب نمی بینند.

جایگزین های بریس های سرامیکی

اگر چیزی می خواهید که کمتر از فلز جلب توجه کند، بریس های سرامیکی تنها گزینه نیستند. در واقع، انواع دیگری از بریس ها وجود دارند که حتی کمتر جلب توجه می کنند و مزایای بیشتری دارند.

بریس های سرامیکی در مقایسه با اینویزیلاین

اگر به دنبال روشی محافظه کارانه تر برای همراستا کردن دندان های خود هستید، گزینه ای از بریس های نامرئی اینویزیلاین جود دارد. آنها از یک سیستم متفاوت متشکل از یک سری الاینرهای پلاستیکی شفاف استفاده می کنند که روی دندان ها قرار می گیرند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
نوار چسب زدن دهان برای داشتن خوابی راحت: آری یا خیر؟

اینها جایگزین خوبی برای بریس های سرامیکی هستند زیرا برای مخاطب معمولی تقریباً به طور کامل نامرئی هستند و علاوه بر آن، متحرک هستند. با این حال، شما باید روی خود کنترل داشته باشید تا آنها را به مدت 20 تا 22 ساعت در روز استفاده کنید.

درمان اینویزیلاین برای 90 درصد موارد ارتودنسی مناسب است و قیمت آن معمولاً برابر یا کمتر از بریس های سرامیکی است.

هیچ هزینه ثابتی برای بریس های سرامیکی یا درمان اینویزیلاین وجود ندارد، بنابراین بهتر است برای یک پیشنهاد مختص خود، به ارتودنتیست مراجعه کنید.

بریس های پشت دندانی

از سوی دیگر، ممکن است بریس های لینگوال یا پشت دندانی را در نظر بگیرید. آنها گرچه از فلز ساخته شده اند، اما در پشت دندان ها پنهان شده اند، بنابراین تشخیص آنها بسیار سخت است. آنها همچنین می توانند کاملاً سفارشی ساخته شوند تا نتایج دقیق تری ارائه دهند. نقطه ضعف آنها این است که آنها معمولاً هزینه بسیار بیشتری نسبت به سایر گزینه ها دارند.

انواع بریس های سرامیکی

بریس های سرامیکی شفاف

بریس های شفاف می توانند از پلاستیک (پلی کربنات)، سرامیک یا یاقوت کبود ساخته شوند. ترکیب آلومینیومی که اغلب در براکت های سرامیکی شفاف استفاده می شود نسبت به پلی کربنات بادوام تر، و در برابر لکه مقاوم تر است.

اگر دندان های شما به طور طبیعی بسیار سفید هستند، بریس های سرامیکی شفاف احتمالا بهترین انتخاب برای شما هستند. مواد شفاف عملاً روی سطح دندان ها ناپدید می شوند.

براکت های سرامیکی شفاف نباید به راحتی لک شوند، اما لیگاچورهای شفاف ممکن است. در حالی که این موارد در هر معاینه تغییر می کنند، همچنان باید در مورد آنچه می خورید و می نوشید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید تا احتمال ایجاد لک را محدود کنید. در پایان مقاله می توانید درباره این مورد مطالب بیشتری بخوانید.

بریس های سرامیکی سفید

علیرغم اینکه این براکت ها تحت عنوان “براکت های سفید” شناخته می شوند، در واقع به رنگ دندان طراحی شده اند. اگر آنها سفید خالص بودند، فقط توجه را به این واقعیت جلب می کردند که دندان های شما به طور طبیعی کمی زرد هستند. اما “بریس های سرامیکی سفید” به نظر خوب نیستند، اینطور نیست؟

براکت های سرامیکی سفید در برابر دندان هایی که سایه کمی تیره تری دارند، بهترین ظاهر را دارند. همچنین به جای سیم فلزی می توانید این بریس های سرامیکی را با سیم سفید تهیه کنید تا کمتر جلب توجه کنند.

برای ایجاد رنگ سفید این براکت ها، از ترکیب آلومینیومی متفاوتی استفاده شده است. با برندهای خاص، می توان براکت هایی تهیه کرد که با سایه دندان های شما مطابقت داشته باشند. برخی دیگر در سایه های استاندارد عرضه می شوند که ممکن است دقیقاً مطابقت نداشته باشند.

همانند براکت های شفاف، خود براکت ها لکه نمی گیرند، اما ممکن است الاستیک ها لکه دار شوند.

بریس های سرامیکی رنگی

گرچه بسیاری از افراد بریس های سرامیکی را به این دلیل انتخاب می کنند که می خواهند تا حد امکان نامحسوس باشند، اما هیچ چیز مانع آن نمی شود که آنها را با لیگاچورهای رنگی جذاب کنید. درست مانند بریس های فلزی رنگی، می توانید با انتخاب از بین طیف وسیعی از الاستیک های رنگی، آنها را مختص خود کنید.

لیگاچورها در هر بار مراجعه تعویض می شوند، بنابراین شما شانس زیادی برای تغییر ظاهر خود خواهید داشت.

برندهای بریس های سرامیکی

دندانپزشکان مختلف بنا به دلایل متفاوتی با برندهای مختلف بریس ها کار می کنند. به عنوان مثال، مواردی مانند قیمت، در دسترس بودن، کیفیت، راحتی، سهولت نصب و برداشتن، یا خدمات مشتری ممکن است بر تصمیم آنها تأثیر بگذارند.

بریس سرامیکی

بریس سرامیکی

بریس های سرامیکی چقدر گرانتر از بریس های فلزی سنتی هستند؟

به دلیل مواد خاصی که در ساخت بریس های سرامیکی استفاده می شود، در بیشتر موارد نسبت به بریس های فلزی قیمت بیشتری دارند. تفاوت قیمت دقیق دوباره به برندی که انتخاب می کنید و طول درمان شما بستگی خواهد داشت.

به عنوان یک قاعده کلی، می توان گفت که قیمت بریس های سرامیکی برای افراد بزرگسال حدود 25 تا 50 درصد بیشتر از بریس های فلزی است. اما بهترین راه برای اطمینان این است که به ارتودنتیست مراجعه کنید و برای هر دو پیشنهاد قیمت بگیرید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
مقابله با ترس و استرس ارتودنسی

زندگی با بریس های سرامیکی

در بسیاری از بررسی های بریس های سرامیکی، استفاده کنندگان گزارش می دهند که نسبت به استفاده از این سبک از بریس ها احساس حساسیت کمتری نسبت به ظاهر خود دارند.

اما به خاطر داشته باشید که آنها هنوز هم تا حدی قابل مشاهده هستند. از آنجا که افراد کمتر با براکت های شفاف و سفید آشنا هستند، در واقع ممکن است نگاهی طولانی تر به دهان شما بیندازند تا بفهمند چه چیزی در آن وجود دارد. از سوی دیگر، با براکت های فلزی کنجکاوی کمتری وجود دارد.

آیا بریس های سرامیکی لکه دار می شوند؟

مواد مورد استفاده برای براکت ها به گونه ای طراحی شده اند که ضد لک باشند. با این حال، این احتمال وجود دارد که بندهای الاستیک قرار داده شده روی هر براکت، به دلیل برخی از غذاها و نوشیدنی هایی که می خورید لکه دار شوند.

اگر برای براکت های ثابت سرامیکی که با دندان های شما ترکیب می شوند هزینه اضافی می پردازید، ارزش آن را دارد که برای حفظ آنها تلاش کنید. این به معنای مسواک زدن و شستشوی دندان ها بعد از هر وعده غذایی و استفاده از نخ دندان به صورت روزانه یا استفاده از مسواک های بین دندانی است. دندانپزشک شما می تواند بهترین ابزار را برای تمیز کردن بین و اطراف بریس ها به شما توصیه کند.

همچنین ممکن است لازم باشد از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند باعث لک شدن لیگاچورها شوند، اجتناب کنید یا مصرف آنها را محدود کنید. اینها شامل موارد زیر هستند:

 • قهوه و چای
 • شراب قرمز
 • نوشیدنی های گازدار تیره مانند کولا
 • گوجه فرنگی و سس های بر پایه گوجه فرنگی
 • شیرینی با رنگ روشن
 • سس سویا و سرکه بالزامیک
 • کاری
 • انواع توت ها مانند تمشک، زغال اخته و شاه توت

این علاوه بر غذاهایی است که دندانپزشک به شما می گوید برای محافظت از بریس های خود از آنها اجتناب کنید (معمولاً غذاهای جویدنی، ترد و سفت). سیگار کشیدن نیز باعث لکه دار شدن بریس های شما می شود (و باعث بروز مشکلات کلی برای سلامت دهان و دندان ها می شود) بنابراین اگر سیگاری هستید، سعی کنید آن را ترک کنید.

اگر لیگاچورهای شما تغییر رنگ دادند، فقط باید چند هفته با آنها زندگی کنید زیرا در هر بار مراجعه تعویض می شوند. مطمئن شوید که برنامه قرار ملاقات خود را دنبال می کنید- هر چه مدت زمان بیشتری بین مراجعات شما فاصله باشد، احتمال لک شدن لیگاچورهای شما بیشتر می شود.

البته، اگر یک ابزار خود تنظیم شونده را انتخاب کنید، هیچ گونه نگرانی در مورد آن نخواهید داشت. تمیز کردن طبق توصیه دندانپزشک شما باید برای جلوگیری از لک شدن براکت های سرامیکی کافی باشد.

بریس سرامیکی

بریس سرامیکی

نتیجه گیری

اگر می خواهید از بین بریس های سرامیکی یا فلزی انتخاب کنید، انتخاب شما به بودجه و زیبایی ظاهری بستگی دارد، زیرا هر دو به یک شکل عمل می کنند.

هر نوع بریس را که انتخاب می کنید، امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا در مورد نحوه صاف کردن دندان های خود تصمیم درستی بگیرید.

همیشه به خاطر داشته باشید که توصیه می شود قبل از شروع هر درمانی با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است و هیچ مشکل دندانی دیگری وجود ندارد که ابتدا باید به آن رسیدگی شود.

پرسش های متداول در مورد بریس های سرامیکی

بریس های سرامیکی یا فلزی، کدام بهتر است؟

این واقعاً به این بستگی دارد که آیا مایلید برای سبکی که کمتر جلب توجه می کند هزینه بیشتری بپردازید یا خیر. هر کدام را که انتخاب کنید، درمان شما تقریباً یکسان خواهد بود و تقریباً در همان زمان تکمیل خواهد شد.

اگر می خواهید کمترین هزینه ممکن را بپردازید، فلز را انتخاب کنید. اگر زیبایی ظاهری دغدغه اصلی شماست، بریس های سرامیکی یا نامرئی را در نظر بگیرید.

چگونه می توان بریس های سرامیکی را سفید نگه داشت؟

براکت های بریس های سرامیکی به گونه ای طراحی شده اند که در برابر لکه مقاوم هستند، اما الاستیک های استفاده شده روی آنها ممکن است لک شوند. برای تمیز نگه داشتن بریس های سرامیکی، از سیگار کشیدن خودداری کنید و یک روتین بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید. همچنین مراقب غذاهایی باشید که به احتمال زیاد دندان ها و بریس های شما را لکه دار می کنند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *