کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع به ماده سفید ترمیمى دندانپزشکى اطلاق مى شود. سابقا ازین ماده سفید پرکردن دندان فقط براى ترمیم دندانها استفاده مى شد اما با پیشرفت هاى ایجاد شده در مواد دندانپزشکى، کامپوزیت هاى دندانى ارتقا یافته اند و از آنها مى توان در پرکردن لبه هاى شکسته شده دندانها، پر کردن فواصل دندانى و تغییر دادن شکل دندان (بصورت ونیر کامپوزیت)  استفاده نمود. روش کار در کامپوزیت کردن دندان به این شکل مى باشد که سطح دندان توسط مواد مختلف آماده سازى مى شود و سپس ماده کامپوزیت آرام آرام به روى سطح مورد نظر افزوده مى شود.

کامپوزیت بجاى ارتودنسی

با تب دار شدن موضوع دندانپزشکى زیبایى (که عمدتا شامل کامپوزیت دندان یا لمینیت دندان مى باشد) امروزه دندانپزشکانى که مهارت و تخصص انجام درمان ارتودنسى را ندارند، در تلاش هستند تا کامپوزیت دندان را به عنوان روشى جایگزین براى ارتودنسی مطرح نمایند. اصل مهم در این بین حفظ سلامت دندانها مى باشد. تمام درمانهاى دندانپزشکى در صورتى مورد پذیرش علمى هستند که سلامت دندانها را به مخاطره نیندازند؛در غیر اینصورت ارزش انجام دادن را ندارند. در درمان کامپوزیت دندان نیز بر اساس اصول علمى نباید از ساختار دندان تراشیده شود و اگر قرار شود براى صاف کردن نامرتبى هاى دندانى، سطح دندانها تراشیده شده و سپس کامپوزیت انجام شود، انجام این درمان کاملا زیر سوال و آسیب زننده خواهد بود.  

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی؟

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی؟

ردیف کردن دندانها بدون ارتودنسی

واقعیت امر این است که نبایستى براى انجام درمانهاى دندانپزشکى، سطح دندانها تراش بخورند. در لامینیت دندان سطح قابل قبولى که مى تواند خراش بخورد حدود نیم میلى متر است و در کامپوزیت دندان حتى این میزان کمتر نیز مى باشد. راه صاف کردن و مرتب کردن دندانها ارتودنسی است و اگر حوصله یا شرایط انجام درمان ارتودنسی را ندارید، نبایستى به بهاى آسیب زدن به دندانها آنها را صاف کنید. در واقع زیبایى دندانهاى خود را با مشکلات درازمدتى که براى سلامتى آنها ممکن است پیش بیاید جابجا نکنید.

روکش دندان بجاى ارتودنسی

گاهى این میزانى که دندانها بایستى تراش بخورند تا به اصطلاح بدون ارتودنسی ردیف شوند!آنقدر زیاد است که دندان به عصب مى رسد و براى ایجاد ساختار جدید براى آن لازمست که دندان روکش شود. عجیب آنکه برخى از افراد تا این حد تراش و آسیب به دندان را مى پذیرند تا ارتودنسی نکنند!اگربراى مرتب کردن دندان آن را تراش دهیم به دندان آسیب رسانده ایم و اگر آنرا روکش کنیم جنایت کرده ایم. بسیارى از این موارد درمانهاى عجیب در تلاش براى زیباتر شدن، متاسفانه دندانهاى خود را از دست داده اند و دچار مشکلات زیادى شده اند.

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی؟

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی؟

روش جایگزین ارتودنسی

روش جایگزین ارتودنسی باز هم ارتودنسی است. بایستى از هر موضوع زیبایى-درمانى به درستى و بجاى خود استفاده نماییم. راه حل مرتب کردن دندانهاى نامنظم ارتودنسی است. اگر حوصله پذیرش ارتودنسی را ندارید یا شرایط انجام آن را ندارید، مجبور نیستید کار اشتباه انجام دهید. سلامتى دندانهاى خود را با هیچ چیز دیگرى معاوضه نکنید چرا که در درازمدت دچار مشکل خواهید شد. کسى شما را مجبور به انجام درمانهاى زیبایى دندانپزشکى نکرده است و نفس این درمانها، براى بهتر شدن کیفیت زندگى است. اگر نمى خواهید کار درست را انجام دهید، حداقل آسیب به دندانهاى خود نزنید.

تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

تفاوت زیادى در ماهیت ارتودتسى و کامپوزیت وجود دارد. ارتودنسی دانش و مهارت منظم کردن دندانهاى نامرتب مى باشد و کامپوزیت دندان هنر شکل دهى و مناسب سازى سایز دندان است. به عنوان یک قاعده کلى بایستى ابتدا دندانها مرتب شوند و سپس شکل، سایز یا حتى رنگ آنها توسط کامپوزیت دندان، بهتر شود. در حقیقت ارتودنسی و کامپوزیت دندان نه تنها در مقابل یکدیگر قرار ندارند؛بلکه در امتداد یکدیگر و تکمیل کننده یکدیگر مى باشند. در حقیقت کامپوزیت دندان روش جایگزین ارتودنسی نیست بلکه پوشش دهنده مسائلى است که با ارتودنسی نمى توان آنها را اصلاح نمود.

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی؟

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی؟

کامپوزیت ارتودنسی

یکى از شایعترین مواردى که در آن ترکیبى از درمان ارتودنسی و کامپوزیت دندان انجام مى شود، بازسازى دندانهاى لترال یا ثنایاى پیشین مى باشد. مواردى که دندانهاى ثنایاى طرفى در آن کوچکتر از سایز نرمال خود مى باشند کم نیست و به آنها اصطلاحا دندانهاى پیش میخى شکل گفته مى شود. در این موارد ابتدا توسط ارتودنسی دندانها مرتب مى شوند و پس از ایجاد فضاى کافى براى این دندانها توسط متخصص ارتودنسى، دندان توسط متخصص دندانپزشکى زیبایى تحت درمان کامپوزیت بزرگ شده و به سایز نرمال خود مى رسد.

کامپوزیت دندان یا ارتودنسی؟

همانطور که در مباحث فوق توضیح داده شد، کامپوزیت دندان و ارتودنسی دندان در نقطه مقابل یکدیگر قرارندارند و بلکه تکمیل کننده یکدیگر هستند. نکته مهم در کسب نتیجه ایده آل براى زیبایى دندانها، هماهنگى بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک زیبایى-ترمیمى مى باشد. براى بدست آوردن یک نتیجه خوب ابتدا بایستى نظم دندانها به میزان قابل قبولى برسد و سپس در هماهنگى با دندانپزشک زیبایى، نواقص ساختارى دندان وى درمان شود. ارتودنسی و دندانپزشکى زیبایى دو بازوى مهم دندانپزشکى هستند که بایستى در کنار هم عمل کنند و نه در مقابل هم.

به این نوشته امتیاز دهید
  • امتیاز شما
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
2.67 (3 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *