مشکلات ارتودنسی

در طى درمان ارتودنسى مشكلاتى پيش مى آيد كه موجب مى شود در روند درمان وقفه ايجاد شود و البته گاهى موجب ايجاد ناراحتى نيز براى فرد مى شود.در مقاله پيش رو قصد داريم انواع مشكلات ارتودنسى را به بحث بگذاريم و در مورد آنها اطلاع رسانى نماييم.

کنده شدن براکت های ارتودنسی

 یکی از نا امید کننده ترین اتفاقاتی که ممکن است طی درمان ارتودنسی ثابت رخ دهد کنده شدن یک یا چند براکت از روی دندان ها مى باشد . چرا ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد؟ آیا راهی برای اجتناب از آن وجود دارد؟ کنده شدن براکت های ارتودنسی چند علت اساسی دارد:

قرار دادن نادرست براکت روی دندان ها

زمانی که براکت ها روی دندان ها قرار می گیرند، مهم است که پیش از چسبانده شدن براکت ها روی دندان ها، آنها کاملاً تمیز و خشک و آماده شده باشند. گاهی اوقات دندان به اندازه ای که به نظر می رسد تمیز نیست در نتیجه باعث می شود بالاخره براکت از روی دندان کنده شود. برخی از انواع چسب ها نیز به اندازه ی کافی قوی نیستند و بزاق دهان و آب قادرند به مرور زمان آنها را تضعیف کرده و موجب شل شدن اتصال براکت از سطح دندان شوند. برخی ارتودنتیست ها برای قرار دادن براکت در محل درست، زمان زیادی صرف می کنند. معمولاً این خوب است، اما گاهی وسواس بيش ازحد می تواند موجب تضعیف چسب ارتودنسی شود که در نتیجه منجر به کنده شدن براکت از روی دندان می شود.اگر مشكل در نحوه اتصال براكت ارتودنسى به سطح دندان باشد،براكت معمولا” در يكى دو روز اول و بدون هيچ اتفاق خاصى از روى دندان جدا مى شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
متخصص ارتودنسي خوب در کرج

خود بیمار

مشکلات ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی

 

در اكثر موارد شل شدن براکت تقصیر خود بیمار مى باشد. به محض متصل شدن براکت ها به دندان ها، ارتودنتیست در خصوص غذاهای مجاز و غیر مجاز طی درمان ارتودنسی، نحوه ی تمیز کردن درست دندان ها با وجود بریس ها، و غیره به بیمار دستورالعمل هایی ارائه می دهد. برای برخی بیماران این تغییرات غذايى دشوار مى باشد و به سختى با آن كنار مى آيند. طی این تغییرات در نحوه ی غذا خوردن و عادات تمیز کردن دندان ها، گاهی اوقات ممکن است بیمار فراموش کند چه چیزهایی نباید می خورده، بنابراین منجر به کنده شدن براکت از روی دندان می شود. برای پیشگیری از کنده شدن براکت ها باید از خوردن غذاهای سفت، خشک، چسبناک، ترد و جویدنی بپرهیزید.

خود دندان

مشکلات ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی

 

علت دیگر کنده شدن براکت از روی دندان ها ممکن است به علت خود دندان باشد. گاهی اوقات به خاطر نوع مینایی که روی  دندان است، ممکن است اتصال براکت به دندان چندان قوی نباشد. اگر دندان های شما ظاهر گچی یا سفید دارند، یا دچار نقص های دندانی مختلفی شده باشند، اتصال براکت و دندان می تواند ضعیف تر از حد معمول باشد.البته اين موضوع كمترين احتمال مقصر بودن در كنده شدن براكت را دارد.

حین زدن مسواک براکت های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید هنوز بریس به طور محکم در جای خود قرار دارد. بسیاری از ارتودنتیست ها از بیماران خود می شنوند که براکت های آنها حین زدن مسواک کنده شده اند. شاید واقعیت این است که این براکت ها پیش از شروع مسواک زدن شل شده باشند. براکت ها را با انگشت خود به آرامی فشار دهید. اگر بدون تکان خوردن دندان براکت جابجا شد به احتمال زیاد براکت کنده شده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
آنتی بیوتیک ها برای عفونت دندان ها

اگر براکت ها شل یا کنده شدند چه کار باید کرد؟

مشکلات ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی

 

اگر براکت ارتودنسی روی دندان شل شده است، ممکن است از یک سمت به سمت دیگر حرکت کند یا روی سیم ها بچرخد اما هرگز احساس ناراحتی بوجود نخواهد آورد. سعی کنید در اولین فرصت با ارتودنتیست خود تماس بگیرید تا ببیند آیا نیاز است پیش از جلسه ی بعد مراجعه کنید. اگر براکت هنوز به سیم متصل باشد اما ناراحتی ایجاد کند، با استفاده از یک تکه موم ارتودنسی آن را در جای خود ثابت کنید.  به اندازه ی یک نخود موم ارتودنسی بردارید و آن را بین انگشتان خود بچرخانید تا نرم شود، سپس آن را روی قسمتی از براکت که موجب ناراحتی شده است بگذارید. اگر موم در جای خود ثابت نمی شود از تکه ی بزرگ تری استفاده کنید و پیش از قرار دادن، زیر آن را تمیز و خشک کنید.

اگر براکت به طور کامل از دندان و بریس جدا شده باشد مواظب باشید سهواً آن را قورت ندهید. با كنده شدن يك براكت نگران این موضوع نباشید که دوره ی درمان شما طولانی تر خواهد شد زیرا این اتفاق زمانی می افتد که تعداد زیادی از براکت ها کنده شوند.

شکسته شدن يا بريده شدن سيم های ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی

 

شکستن بریس های ارتودنسی یکی از عادی ترین مشکلات و ناراحتی هایی است که بیمار حین استفاده از بریس های سنتی ارتودنسی با آنها مواجه می شود. سیم ها ظریف و شکننده هستند و ممکن است به علل بسیاری شکسته يا بريده شوند.

  • خوردن غذاهای اشتباه
  • آسیب وارد شدن به دهان
  • مسواک زدن نادرست یا با شدت زیاد
  • استفاده از خلال دندان یا کشیدن نخ دندان با خشونت
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
ارتودنسي متحرك

اگر متوجه شکسته شدن براکت های خود شدید، مراحل زیر را طی کنید تا مطمئن شوید می توانید بدون هیچ دردسری آن را حل کنید.در صورت شكسته شدن سيم ارتودنسى،وضعیت سیم براکت های شکسته شده را کاملا بررسی نمایید. سیم های بلند یا بیرون زده را با استفاده از ناخن گیر خیلی با دقت و تا حد امکان نزدیک به دندان کوتاه کنید. سیم اضافی را به عقب به سمت جای اول خود روی دندان برگردانید و آن را با استفاده از موم ارتودنسی بپوشانید تا مانع خراشیدن درون دهان و گونه با این سیم شوید.

برای مراجعه به ارتودنتیست وقت قبلی بگیرید. میزان اورژانسی بودن وضعیت شما برای مراجعه به متخصص به میزان ناراحتی شما و میزان آسیب ناشی از آن بستگی دارد. تا زمانی که به ارتودنتیست مراجعه کنید دهان خود را مرتب با محلول آب ولرم و نمک شستشو دهید تا بهبود آن را تسریع بخشد. غذاهای نرم مانند تخم مرغ پخته شده، ماست و نان تازه بخورید تا از وارد شدن آسیب بیشتر به بریس و براکت ها جلوگیری کنید. از خوردن غذاهای سفت و خشک مانند سیب، هویچ خام و حتی آبنبات های چسبناک بپرهیزید.

مشکلات ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی

 

اگر در اثر شکسته شدن بریس ارتودنسی یا سیم آن، داخل دهان شما زخم شده است از محلول بنزوکائین 20% استفاده کنید تا به کاهش درد و بهبود دهان کمک کند. با استفاده از مسکن هایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند می توانید درد خود را کاهش دهید.

5/5 (1 نظر)
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *