آیا اضطراب می تواند روی سلامت دندان ها تأثیر بگذارد؟

در این نوشته می خوانید:

مشکلات دندانی مرتبط با اضطراب

تحقیقات حاکی از این هستند که اختلالات اضطرابی با چندین مشکل سلامت دندان مرتبط هستند:

فرسایش دندان

فرسایش باعث از بین رفتن مینای دندان از طریق قرار گرفتن طولانی مدت آن در معرض اسید می شود. مینای دندان از کریستال های هیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است که مواد معدنی آن از بین می روند و در اسید حل می شود. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD) در مقایسه با گروه کنترل، 7/1 برابر بیشتر در معرض خطر فرسایش دندان قرار داشتند که احتمالاً ناشی از ورود اسید معده به دهان به دلیل GERD، استفراغ ناشی از حالت تهوع، و خشکی دهان است.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان که تحت عنوان حفره یا کرم خوردگی دندان نیز شناخته می شود، در نتیجه محصولات جانبی اسیدی باکتری های دهانی ایجاد می شود که قند و نشاسته مصرف می کنند. دمینرالیزیشن ناشی از این اسیدها منجر به تجزیه مینا و عاج می شود. یک مطالعه در سال 2013 که در مجله اروپایی علوم دهان منتشر شد، ارتباط بین سطوح بالای اضطراب را با افزایش 49 درصدی بروز پوسیدگی دندان را نشان داد.

مشکلات دندانی مرتبط با اضطراب

مشکلات دندانی مرتبط با اضطراب

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال (لثه) ناشی از عفونت و التهاب مزمن باکتریایی است. یک متاآنالیز در سال 2016 که در مجله پریودنتولوژی بالینی منتشر شد نشان داد که بیماران مبتلا به اختلال اضطرابی 24 درصد بیشتر احتمال دارد که بروز پریودنتیت را تجربه کنند. پریودنتیت باعث تحلیل رفتن لثه ها و تحلیل استخوان و لق شدن دندان ها می شود.

شکستگی دندان

شکستگی دندان زمانی رخ می دهد که نیروی قابل توجهی به دندان ها وارد می شود، اغلب به دلیل تروما یا ساییدن و فشردن بیش از حد ناشی از دندان قروچه. یک مطالعه در مجله روانشناسی نشان داد که خطر شکستگی دندان در افراد مبتلا به اضطراب در مقایسه با افراد غیر مضطرب بیشتر از 5 برابر است.

تقویت دندان های متاثر از اضطراب

اگر اضطراب بر سلامت دندانی شما تأثیر می گذارد، اقداماتی وجود دارند که می توانید برای تقویت دندان ها و مدیریت علائم انجام دهید:

به دنبال درمان اضطراب باشید.

مراجعه به یک متخصص سلامت روان می تواند از طریق گفتگو درمانی، تکنیک های شناختی رفتاری و روش های آرام سازی در مدیریت اضطراب به شما کمک کند. در برخی موارد نیز ممکن است داروهای ضد اضطراب مانند SSRI ها یا بنزودیازپین ها تحت نظارت پزشک توصیه شوند. درمان علت اصلی می تواند اثرات فیزیکی پایین دستی بر بدن را کاهش دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
موارد اورژانسی دندانپزشکی و نحوه برخورد با آنها

اضطراب یک وضعیت شایع سلامت روان است که شامل نگرانی بیش از حد و مداوم در مورد موقعیت های روزمره است. در حالی که اضطراب اغلب با علائم روانی همراه است، تحقیقات نشان می دهند که می تواند روی سلامت جسمی از جمله سلامت دهان و دندان نیز تأثیر بگذارد. این مقاله ارتباطات بالقوه بین اضطراب و مشکلات دندانی مانند دندان های ضعیف را به تفصیل بررسی می کند.

 

اضطراب چگونه روی بدن تأثیر می گذارد؟

اضطراب باعث تحریک واکنش استرس بدن می شود، که ما را برای پاسخ به تهدیدات احساس شده آماده می کند. بدن وقتی مضطرب است، هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین را از غدد فوق کلیوی ترشح می کند. در حالی که این می تواند برای دوره های کوتاه مدت مفید باشد، اضطراب مزمن منجر به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هورمون های استرس می شود که می تواند بدن را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار دهد:

 

افزایش التهاب

کورتیزول و سایر هورمون های استرس باعث افزایش التهاب می شوند، که یک پاسخ ایمنی طبیعی است. التهاب باعث آزاد شدن سیتوکین ها می شود که پروتئین هایی هستند که سلول های ایمنی را تنظیم می کنند. عودهای کوتاه مدت التهاب به بدن کمک می کنند تا از عفونت یا آسیب بهبود یابد. با این حال، التهاب مزمن ناشی از اضطراب طولانی مدت می تواند باعث تولید بیش از حد سلول های ایمنی و سیتوکین ها شود که منجر به آسیب به بافت ها و اندام های سالم می شود. تحقیقات نشان دهنده افزایش نشانگرهای التهاب در بیماران مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر هستند.

اضطراب چگونه روی بدن تأثیر می گذارد؟

اضطراب چگونه روی بدن تأثیر می گذارد؟

کاهش بزاق

بزاق حاوی آنزیم ها، پروتئین ها و آنتی بادی هایی است که به هضم غذا، خنثی سازی اسیدها و شستشوی ذرات غذا و باکتری های موجود در دهان کمک می کنند. این به محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی کمک می کند. افراد مضطرب اغلب به دلیل کاهش تولید بزاق از غدد بزاقی، خشکی دهان یا زروستومیا را تجربه می کنند. مطالعات نشان می دهند خشکی دهان یکی از عوارض جانبی شایع اختلالات اضطرابی است. کمبود بزاق کافی باعث می شود دندان ها در برابر پوسیدگی و فرسایش آسیب پذیرتر شوند.

 

فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر

بسیاری از افراد مضطرب به طور ناخودآگاه فک خود را روی هم فشار می دهند یا دندان های خود را به هم می سایند، بخصوص در هنگام خواب. این کار به مرور زمان به دندان ها نیروی زیادی وارد می کند و مینای دندان را ضعیف می کند و خطر شکستگی را افزایش می دهد. فشار دادن و ساییدن همچنین از علائم دندان قروچه هستند که معمولاً با اضطراب همراه است. تا 70 درصد موارد، دندان قروچه در بیماران اضطرابی رخ می دهد.

 

بهداشت ضعیف دهان و دندان

برخی از مطالعات نشان می دهند که افراد مبتلا به اضطراب تمایل دارند از وظایف بهداشت دهان مانند نخ دندان کشیدن بین دندان ها و مسواک زدن دو مرتبه در روز غافل شوند. بهداشت نامناسب دهان امکان ایجاد پلاک، یک لایه چسبناک از باکتری ها، روی دندان ها را فراهم می کند. پلاک باعث تحریک لثه ها می شود و به بیماری پریودنتال تبدیل می شود. باکتری های موجود در پلاک همچنین اسیدهایی را آزاد می کنند که باعث از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان می شوند و منجر به ایجاد حفره می شوند.

 

کمبودهای تغذیه ای

اضطراب می تواند باعث تغییرات اشتها، حالت تهوع و مشکلات گوارشی شود که روی مصرف رژیم غذایی و جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد. عدم دریافت ویتامین ها و مواد معدنی کافی در طول زمان – بویژه ویتامین D و کلسیم – می تواند مینای دندان و استخوان زیرین که از دندان ها حمایت می کند، را ضعیف کند. ویتامین D به جذب کلسیم و معدنی شدن مینای دندان کمک می کند.

تحریک جریان بزاق

جویدن آدامس فاقد قند حاوی زایلیتول به تحریک تولید بزاق برای شستن اسید و بقایای غذا کمک می کند. با نوشیدن آب و محدود کردن مواد کم آب کننده بدن مانند کافئین، الکل و تنباکو، هیدراته بمانید. اگر خشکی دهان شدید باشد، دندانپزشک شما ممکن است جایگزین های بزاق، ژل ها یا داروهای تجویزی مانند cevimeline را توصیه کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
زود افتادن دندان شیری

از دندان ها در برابر ساییدگی محافظت کنید.

اگر مرتباً دندان های خود را روی هم فشار می دهید یا آنها را به هم می سایید، از دندانپزشک خود در مورد تهیه یک محافظ دندان شبانه سفارشی سؤال کنید. این ابزار از سطوح دندان در برابر اصطکاک محافظت می کند و نیروی ناشی از دندان قروچه را به طور یکنواخت توزیع می کند. محافظ دندان های پلاستیکی نرم که اغلب برای ورزش استفاده می شوند، می توانند دندان ها را از ساییدن گاه به گاه محافظت کنند.

بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید.

حداقل دو مرتبه دندان های خود را مسواک بزنید و یک مرتبه در روز نخ دندان بکشید تا پلاک باکتریایی آسیب رسان انباشته شده از بین برود. از یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید برای پاکسازی ملایم دندان ها بدون فرسایش مینای دندان استفاده کنید. هر 6 ماه یک مرتبه برای پاکسازی تخصصی و درمان های پیشگیرانه مانند سیلانت ها، وارنیش های فلورایده و ضد میکروب ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مواد مغذی توصیه شده را مصرف کنید.

اطمینان حاصل کنید که ویتامین D و کلسیم کافی دریافت می کنید که به معدنی شدن و سفت شدن مینای دندان کمک می کنند. اگر آزمایش خون کمبود را نشان دهد، پزشک ممکن است مکمل هایی را پیشنهاد کند. دریافت کافی ویتامین های C، A، و B3 نیز سلامت مینای دندان و لثه را افزایش می دهد.

ترمیم های دندانی را دریافت کنید.

دندان های آسیب دیده، برای ترمیم ترک ها، حفره ها و نواحی پوسیده، ممکن است به درمان های ترمیمی مانند پر کردن دندان، اینله، روکش یا ونیر نیاز داشته باشند. این درمان ها ساختار باقی مانده دندان را تقویت می کنند. دندانپزشک شما می تواند گزینه ها را برای نیازهای خاص شما سفارشی کند.

ترمیم های دندانی را دریافت کنید.

ترمیم های دندانی را دریافت کنید.

نتیجه گیری

اضطراب از طریق مکانیسم های مختلفی مانند فشار دادن، التهاب، خشکی دهان و عدم رعایت بهداشت می تواند روی سلامت دهان و دندان تأثیر منفی بگذارد. به نظر می رسد که این امر خطر ضعیف شدن مینای دندان، بیماری لثه، فرسایش، حفره ها و شکستگی ها را افزایش می دهد. خوشبختانه، شما با مدیریت اضطراب، تحریک بزاق، محافظت از دندان ها در برابر فرسایش، رعایت خوب بهداشت و انجام کارهای دندانپزشکی، می توانید اقدامات پیشگیرانه ای را برای مراقبت از دندان های خود انجام دهید. پرداختن به اضطراب و پیروی از توصیه های دندانپزشک می تواند به تقویت دندان ها، احیاء سلامت دهان و دندان کمک کند و به شما اعتماد به نفس در لبخندتان بدهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:
جوانه چشایی یا پاپیلای زبان چیست؟

پرسش های متداول

آیا اضطراب مستقیماً باعث پوسیدگی دندان می شود؟

اضطراب مستقیماً فرآیند پوسیدگی دندان را آغاز نمی کند. با این حال، به عوامل خطری کمک می کند که محیطی مساعد برای حفره ها و فرسایش ایجاد می کنند، از جمله کاهش جریان بزاق، عادات بد بهداشت دهان، دندان قروچه، التهاب و کمبودهای تغذیه ای. این عوامل امکان پوسیدگی را فراهم می کنند تا اسیدهای پلاک به راحتی مینای دندان را از بین ببرند و به مینای دندان آسیب وارد کنند.

آیا دندانپزشک من می تواند بر اساس سلامت دندان هایم بگوید که آیا اضطراب دارم؟

دندانپزشک شما نمی تواند به طور قطعی اختلال اضطراب را تشخیص دهد. با این حال، دندانپزشکان ممکن است متوجه علائم دندان قروچه مانند دندان های فرسوده، مینای دندان ترک خورده و درد عضلات فک شوند. سایر شاخص های استرس بالا می توانند شامل التهاب لثه ها، حفره ها و فرسایش باشند. بحث در مورد این مشاهدات با دندانپزشک شما می تواند امکان درک بهتر عوامل مؤثر بر سلامت دهان و دندان شما را فراهم کند.

آیا پر شدن حفره ها اثرات اضطراب بر روی دندان های من را معکوس می کند؟

ترمیم نواحی پوسیده دندان با پر کردن یا اینله دندان می تواند از نظر ساختاری دندان آسیب دیده توسط حفره ها را تقویت کند. با این حال، ترمیم ها فقط آسیب های موجود را ترمیم می کنند و به رژیم غذایی، سبک زندگی و مسائل اضطرابی که در وهله اول منجر به پوسیدگی شده اند، نمی پردازد. برای معکوس کردن کامل اثرات اضطراب، همراه با ترمیم دندان، همچنان باید به دنبال درمان خود اضطراب باشید.

آیا کودکان در اثر اختلالات اضطرابی می توانند دندان های ضعیفی داشته باشند؟

آری، اضطراب می تواند با مشکلات دندانی مانند پوسیدگی های دوران کودکی در کودکان ارتباط داشته باشد، بخصوص زمانی که بهداشت دهان و دندان به صورت مناسب رعایت نشود. کودکانی که مضطرب هستند بیشتر امکان دارد برای آرام شدن خود به خوردن غذاهای شیرین، فشردن یا ساییدن دندان ها، اجتناب از مسواک زدن به دلیل حساسیت یا کمبود مواد مغذی تمایل داشته باشند. این عوامل مینای در حال رشد را ضعیف می کنند. درمان زود هنگام برای جلوگیری از آسیب دائمی به دندان های دائمی نقش کلیدی دارد.

آیا اگر اضطراب را متوقف کنم دندان هایم محکم تر می شوند؟

کاهش اضطراب از طریق درمان تخصصی و تغییر سبک زندگی باید رفتارهای آسیب رسان مانند دندان قروچه را کاهش دهد و عادات سالم مانند بهداشت سخت دهان را بهبود بخشد. با مراقبت مناسب از دندان ها، این امر می تواند امکان دوباره معدنی و محکم شدن را برای مینای دندان ضعیف شده فراهم کند. اما از دست دادن مینای دندان در اثر فرسایش یا پوسیدگی شدید ممکن است غیر قابل بازگشت باشد. مدیریت اضطراب به بهینه سازی شرایط برای رمینرالیزیشن دندان کمک می کند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *